Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat psa z útulku

15. Červen 2022
Jak vybrat psa z útulku

Jak vybrat psa z útulku | rady a tipy. Pes je přítel člověka. Přesto jich celá řada skončí v útulku. Nejde jenom o zvířata, která se zaběhnou, a jejich majitelé si je zase vezmou k sobě domů. Často tu najdeme psy, o které se lidé starat neumějí. Nebo nechtějí. Možná uvažujete o tom, že byste si pořídili pejska právě odsud. Jakého si vybrat?

1

V žádném případě se neukvapujte. Vyhlédněte si nejprve vhodný útulek, kde je o zvířata dobře postaráno a kde o nich vědí hodně. Než se začnete rozhodovat, jakého pejska si vzít domů, nastudujte si o jednotlivých plemenech co nejvíc. Co rasa, to jiná povaha, ale také nároky na stravu a pohyb. Plemena se liší i v tom, k jakým nemocem jsou nejvíce náchylná.

Vycházejte z toho, kolik času budete moci psovi každý den věnovat. Vezměte v potaz také to, jestli jde o plemeno, které potřebuje výcvik, a zda na to budete mít čas, pokud si chcete pořídit domů štěňátko.

2

Pokud bydlíte ve městě, zapomeňte na plemena lovecká nebo taková, která potřebují dostatek pohybu v přírodě. Zjistěte si, jak jednotlivé psí rasy reagují na děti a zda se zvíře upne spíše na jednoho pána nebo naopak potřebuje větší smečku, takže vícečlenná rodina mu bude vyhovovat.

Stejně tak se zamyslete nad velikostí svého psího přítele. U kříženců je to relativně obtížné. I tak lze ale odhadnout, jestli si domů přinesete křížence čivavy nebo naopak křížence bernardýna či aljašského malamuta. Do menšího bytu chovatelé doporučují spíše menší plemena. Pozor ale na to, že i ta vyžadují časté venčení, pohyb a procházky.

3

V útulku se přeptejte, jak se pejsek chová, zda není příliš ustrašený nebo zda za sebou nemá nějaké velké zranění nebo trauma. V takovém případě nutno počítat s tím, že výchova může být obtížná. Zvažte také, jestli je odběr psa z útulku vhodný, máte-li malé děti, a o minulosti psa, tedy čím si prošel a v jaké rodině byl, nevíte vůbec nic.

Chcete-li, aby toho s vám psí kamarád prožil co nejvíc, vybírejte spíše mladšího jedince. Naopak někteří starší nebo staří psi jsou mimořádně vděční, když si je někdo vezme k sobě na zahradu k rodinnému domku na dožití. I to si předem ujasněte.

4

Pokud v útulku o pejskovi moc nevědí, zvažte, zda jeho výchovu zvládnete a jste připraveni i na ty horší varianty. Může se totiž ukázat, že jde o neurotické zvíře, které mohlo být například týrané, a v takovém případě by s ním mohlo být těžké pořízení. Na druhou stranu, budete-li se o pejska z útulku dobře starat, odmění se vám neskonalou radostí a vděčností.

Tipy

Váháte-li s výběrem psa, poraďte se s nějakým zkušeným chovatelem nebo veterinářem.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak naučit psa čůrat venku | rady
Jak naučit psa čůrat venku | rady
Jak naučit psa čůrat venku | rady. Radost z nového štěňátka může pokazit neustálé uklízení loužiček. Neházejte flintu do žita, každého psa lze naučit…
Jak se starat o německou dogu | rady
Jak se starat o německou dogu | rady
Jak se starat o německou dogu | rady. Jak se v mnoha literaturách uvádí, doga je plemeno pro vyvolené, ne pro každého. Jak jsem si sama stačila všimno…
Jak v zimě pečovat o psy
Jak v zimě pečovat o psy
Nejen nás lidi trápí extrémní teploty v zimním období. Teplotní výkyvy, zima a mráz neblaze působí na zvířata, zejména na naše domácí mazlíčky – psy.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.