Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat psa z útulku

15. Červen 2022

Jak vybrat psa z útulku | rady a tipy. Pes je přítel člověka. Přesto jich celá řada skončí v útulku. Nejde jenom o zvířata, která se zaběhnou, a jejich majitelé si je zase vezmou k sobě domů. Často tu najdeme psy, o které se lidé starat neumějí. Nebo nechtějí. Možná uvažujete o tom, že byste si pořídili pejska právě odsud. Jakého si vybrat?

1

V žádném případě se neukvapujte. Vyhlédněte si nejprve vhodný útulek, kde je o zvířata dobře postaráno a kde o nich vědí hodně. Než se začnete rozhodovat, jakého pejska si vzít domů, nastudujte si o jednotlivých plemenech co nejvíc. Co rasa, to jiná povaha, ale také nároky na stravu a pohyb. Plemena se liší i v tom, k jakým nemocem jsou nejvíce náchylná.

Vycházejte z toho, kolik času budete moci psovi každý den věnovat. Vezměte v potaz také to, jestli jde o plemeno, které potřebuje výcvik, a zda na to budete mít čas, pokud si chcete pořídit domů štěňátko.

2

Pokud bydlíte ve městě, zapomeňte na plemena lovecká nebo taková, která potřebují dostatek pohybu v přírodě. Zjistěte si, jak jednotlivé psí rasy reagují na děti a zda se zvíře upne spíše na jednoho pána nebo naopak potřebuje větší smečku, takže vícečlenná rodina mu bude vyhovovat.

Stejně tak se zamyslete nad velikostí svého psího přítele. U kříženců je to relativně obtížné. I tak lze ale odhadnout, jestli si domů přinesete křížence čivavy nebo naopak křížence bernardýna či aljašského malamuta. Do menšího bytu chovatelé doporučují spíše menší plemena. Pozor ale na to, že i ta vyžadují časté venčení, pohyb a procházky.

3

V útulku se přeptejte, jak se pejsek chová, zda není příliš ustrašený nebo zda za sebou nemá nějaké velké zranění nebo trauma. V takovém případě nutno počítat s tím, že výchova může být obtížná. Zvažte také, jestli je odběr psa z útulku vhodný, máte-li malé děti, a o minulosti psa, tedy čím si prošel a v jaké rodině byl, nevíte vůbec nic.

Chcete-li, aby toho s vám psí kamarád prožil co nejvíc, vybírejte spíše mladšího jedince. Naopak někteří starší nebo staří psi jsou mimořádně vděční, když si je někdo vezme k sobě na zahradu k rodinnému domku na dožití. I to si předem ujasněte.

4

Pokud v útulku o pejskovi moc nevědí, zvažte, zda jeho výchovu zvládnete a jste připraveni i na ty horší varianty. Může se totiž ukázat, že jde o neurotické zvíře, které mohlo být například týrané, a v takovém případě by s ním mohlo být těžké pořízení. Na druhou stranu, budete-li se o pejska z útulku dobře starat, odmění se vám neskonalou radostí a vděčností.

Váháte-li s výběrem psa, poraďte se s nějakým zkušeným chovatelem nebo veterinářem.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak naučit psa čůrat venku | rady
Jak naučit psa čůrat venku | rady. Radost z nového štěňátka může pokazit neustálé uklízení loužiček. Neházejte flintu do žita, každého psa lze naučit…
Jak se starat o německou dogu | rady
Jak se starat o německou dogu | rady. Jak se v mnoha literaturách uvádí, doga je plemeno pro vyvolené, ne pro každého. Jak jsem si sama stačila všimno…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.