1

studovat vyšší odbornou nebo vysokou školu
Studijní pobyty jsou určené pro studenty vysokých škol, kteří jsou zapsaní do bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu, a pro studenty vyšších odborných škol. Na vyšší odborné škole a na bakalářské úrovni vysokoškolského studia je nutné být již v druhém ročníku.

2

vybrat si zemi
Nejdříve je důležité zvážit: a) který jazyk ovládáte, nebo který si chcete zlepšit, b) ve které zemi chcete půl roku žít, c) jaká stipendia jsou poskytována pro kterou zemi a jaká je cenová hladina v této zemi, d) která univerzita v této zemi a jestli nabízí studijní program, který studujete. Co se týče jazyka, není problém, pokud jazyk neumíte, v rámci tohoto pobytu se totiž můžete přihlásit na jazykový kurz, který probíhá intenzivně měsíc nebo dva před začátkem pobytu. Po dobu jazykového kurzu už máte právo na univerzitní stipendium. Stipendia se v rámci různých zemí Evropy liší, v doporučených odkazech najdete tabulku s úrovní stipendií pro rok 2009 – 2010. Důležité je si uvědomit, že je třeba nejdříve hledat, které univerzity v dané zemi akreditovaly váš studijní program a jestli mají partnerské smlouvy s vaší univerzitou.

3

před odjezdem si sestavit program studia
Sestavený studijní plán na univerzitě v zahraničí musí student předložit na schválení oběma univerzitám. Po jeho schválení může vzniknout Studijní smlouva

4

podat žádost a vyplnit dokumenty
Hodnotí se ale nejen vyplnění přihlášky a Studijní smlouvy (Learning Agreement) v termínu, ale také správné a přesné vyplnění všech povinných údajů, dosavadní studijní výsledky studenta, jazykové znalosti a kvalita motivačního dopisu. Mimo Studijní smlouvy se ale vyplňuje ještě Finanční smlouva, která zavazuje studenta plnit své studijní povinnosti a univerzitu platit stipendium.

5

před odjezdem si sehnat ubytování
Před odjezdem do zahraničí je vhodné sehnat si ubytování. Na studentských kolejích je ubytování často tak drahé, že pojme více než polovinu měsíčního stipendia, proto řada studentů doporučuje sehnat si privát ještě před nástupem do školy. Přes internet jde dnes cokoliv.

6

studovat v zahraničí
Po příjezdu na zahraniční univerzitu se musí student dostavit na univerzitu a zapsat se oficiálně ke studiu. Ve Studijní smlouvě se zavazujete, že budete řádně studovat po dobu studijního pobytu Erasmus, a tak to musíte dodržet. Pokud byste nějaké studijní povinnosti nesplnili, vyplývaly by z toho pro vás i možné sankce. Takovou sankcí může být například požadavek navrácení části stipendia.

7

po skončení pobytu předložit doklady
Po návratu z tohoto pobytu student na své univerzitě předkládá: a) potvrzení o délce studijního pobytu, b) přehled dosažených výsledků, c) závěrečnou zprávu ze studijního pobytu. Výsledky studia v zahraničí jsou pak uznány tuzemskou univerzitou.

Tipy

Přestože administrativní část studentského pobytu Erasmus vypadá na první pohled děsivě a při zařizování jistě stojí mnoho trpělivosti a nervů, i tak to mnoha a mnoha studentům stojí za to. Studium probíhá často jednodušší formou, není tak náročné, a proto má Erasmus pověst spíše „opileckého“ než studentského pobytu. Není to však pravidlem, záleží na univerzitě, fakultě, profesorech.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
5
Average: 5 (1 vote)