Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít chovat slepice

29. Leden 2014

Chov slepic krok za krokem. Vajíček je na trhu "po vaječné krizi" dost, ale cena se může zdát leckterému strávníkovi vysoká. Navíc víra, že jím zdravá vejce, je silně pošramocená. Přišli jste na myšlenku pořídit si vlastní chov slepic a tím získat i domácí, lacinější a vždy čerstvá vejce? Máte-li dostatek prostoru na zahradě, směle se pusťte do chovu slepic i vy. Připojuji pár užitečných tipů pro chovatelské začátečníky níže.

Co je potřeba

slepice
výběh, pokud možno travnatý
kurník s bidýlkem (hřadem)
krmítka
podestýlka (seno, sláma)
dostatek vody na pití i na cákání (mytí) slepic
krmivo - vitamíny, minerály a vápenec
dezinfekční a čisticí prostředky
znalosti

1
Slepice je v prvé řadě užitečné zvíře, nedělejte si z ní domácího mazlíčka, i když historie i takové případy zná. Kvůli hygieně, která se časem jistě zvrhne, neučte své malé děti se kolem slepic raději vůbec pohybovat. Slepice nemusí vždy "vonět" a nechovají se obvykle tiše, takže dbejte na dobré sousedské vztahy, hlavně pokud mají sousedi vzduchovku. Raději dejte na vzájemnou dohodu.
2
Rozhodněte se, jak velký chov slepic chcete mít. Na jednoho člena rodiny počítejte měsíčně 10-15 vajec, pokud jste čtyřčlenná rodina, je to asi 50 vajec, v obchodě by stály asi 150 korun, za rok pak 1800 Kč. Na takové množství i s nutnou větší rezervou počítejte 4 slepice, protože snůška vajec není úplně pravidelná, v zimě dokonce skoro žádná. Nákupní cena jednoho zvířat vyjde asi na 600 Kč, krmení, vitamíny a minerály za rok kolem 1000 Kč, takže by se náklady a výnosy vyrovnaly asi za rok. V dalších letech již určitě získáte bohaté zkušenosti, které mohou chov stále zlevňovat (zbytky jídel, tráva, prodej velmi dobrého hnojiva ze slepičího trusu atd.). Tady ale velké zisky nejsou tím hlavním. Podtstatná je možnost mít vlastní domácí vajíčka.
3
Než s chovem slepic začnete, doporučuji se o něm dozvědět maximum informací. Důležitý je totiž výběr plemene. Nosných plemen je veliké množství, ale existují i plemena jatečná, kombinovaná, bojová či okrasná. Pokud jde o nosnost, tedy množství vajec, snad můžeme doporučit brakelky, českou slepici zlatě kropenatou a asi nejvíc leghornky, které dokáží snést i 300 vajec za rok. Jinak je obvyklá dobrá nosnost ještě 200 - 240 vajec za rok.
4
Kurník, tedy domeček, kde budou slepice bydlet, je důležitý a závisí na tom, jak chceme náročný chov mít. Pokud máme velkou zahradu a obětujeme ji slepicím, může kurník představovat stavbu velikosti chaty. Ovšem, máme-li prostory omezené, spokojíme se s malým chovem a tím i malým kurníkem. Zde by měly mít slepice místo s podestýlkou, kde budou klást vejce, nezapomeňme na podkladek, aby si nemyslely, že jim všechno vezmeme. Kurník se musí udržovat v čistotě, takže při stavbě nezapomeňte na dvířka, jinak slepicím stačí otvor, aby jím prolezly oběma směry. Kurník chrání před nepřízní počasí, ale i před šelmou. Zatpelený kurník pro 4 slepice pořídíte za cca 5000 Kč. Kutilové si vyrobí samozřejmě vlastní.
5
V zimě je nutno slepice ochránit před mrazem, je nutno kurník zateplit a i méně je nechávat volně pobíhat. Teplota by neměla klesnout pod +10 st. Celsia. Naopak v létě je potřeba slepice chránit před vysokými teplotami. Snášejí je špatně.
6
Slepice (kur domácí) je všežravec, chov slepic bude plnohodnotný, pokud zvířatům zajistíte potřebné výživy. Krmivem se myslí krmivo pro chov kuřic, obvykle jde o směs již z výroby vhodnou pro chovná plemena, kde převládá obilí, sojový šrot a jsou doplněny vhodnými přísadami. Špatné krmení se odrazí ve slabší snůšce, ale také nezapomeňte dávat slepicím vápenec pro kvalitní skořápku. V obchodech nebo v e-shopech je navíc k dostání grit (vypálené a pomleté skořápky ústřic, které obsahují vápník nutný k tvorbě skořápky) a kamínky na trávení, které slepici v žaludku pomáhají rozmělňovat potravu.
7
Slepice nejsou náročné na péči, stačí je vlastně neustále krmit a napájet, čistit kurník i jejich výběh, dávat pozor na škůdce (liška, tchoř, káně, nepřizpůsobiví sousedi apod.). Chovat se mohou i s jinou drůbeží, jak to ostatně známe z vesnických dvorků. Na jedno zvíře stačí asi 20 m2, na 4 slepice je plně dostatečný 1 ar. Zajistěte, aby slepice měly dostatek čerstvé vody. Pokud ji nemají, vejce nesnáší.
8
Závěrečnou otázkou je chov slepic v paneláku na balkóně. Je to samozřejmě možné, ale najít dům, kde s tím budou všichni sousedi souhlasit, nebude snadné, pokud nejste sami majiteli domu. Pokud se vám to ale podaří, určitě najdete následovatele.
Autor: chorche | Zobrazit autorská práva

Na snímku k návodu na chov slepic vlaška koroptví - kohout s jednoduchým přisedlým hřebenem, autor snímku: Matěj Baťha, licence: Creative Commons CC-BY-SA-3.0, zdroj: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hab%C5%99%C3%AD_652.JPG

Hodnocení
Myška78 (neověřeno) | Ne, 11/04/2018 - 01:18

Pěkně zpracovaný článek, klobouk dolů :) My už slepice chováme skoro pět let a zatím se nám jen potvrdilo, že základem dobré snášky je kvalitní krmení. Zatím se nám nejvíc osvědčilo krmivo Energys, slepice po něm mají pěkná vajíčka s velkými oranžovými žloutky. Více informací o jednotlivých druzích a složení když tak nejdete tu: https://www.energyshobby.cz/krmiva-pro-nosnice/ :)

Irena Špinková (neověřeno) | So, 11/07/2015 - 17:22

Dobrý den,
Slepice chováme mnoho let a teprve letos se nám nedaří. V červnu jsem si pořídila Lenghornky+ Vlašky a mám problém s tím, že nenesou, ač již při koupi měli 22 týdnů, stále se odrbávají, čechrají si peří které si až vytrhávají ve dvorečku i v kurníku jsou všude peříčka. Nevím jestli to je nějaká nemoc nikdy jsem se s tím nesetkala. Poraďte mi prosím, . Děkuji Irena

Další zajímavé články

Domácí lojové koule pro sýkorky | návod. Také v zimě přikrmujete sýkorky a nejen je? V tom případě se vám určitě bude hodit návod na domácí výrobu sem…