Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zhubnout pomocí léků

07. Říjen 2019

Při odhodlání zhubnout hledáme různé prostředky, které nám mají pomoct při dosažení takového cíle. Některé jsou účinné, jiné nikoliv. Často pak přicházejí dotazy, zda existuje nějaká zázračná pilulka, po které hubneme snadno. Odpověď je jednoduchá. Žádná taková není. Přesto lze v lékárně koupit léky, které nám v boji proti nadváze mohou pomoci, vaši nadváhu samy o sobě neřeší. Obvykle slouží k tomu, abychom dokázali dodržovat stanovenou dietu. Seznámit se s jejich vedlejšími účinky je nezbytnost, kterou nelze obejít.

1

Navštivte lékaře a poraďte se

První vaše kroky by měly směřovat k vašemu lékaři, který vás po zdravotní prohlídce seznámí s možnostmi, které při potřebě zhubnout máte. Je třeba si uvědomit, že léky na hubnutí vaše stravovací návyky nezmění. Proto je výhodnější i zdravější při cestě za hubnutím cvičit a dodržovat zdravý jídelníček. Léky na hubnutí by měly být pouze na doporučení lékaře, i když na trhu objevíte takové, které avizují, že lékařský recept není zapotřebí. Žádný lékař vám nepředepíše něco, co vaše tělo nepotřebuje.

2

Rozmyslete si své možnosti

Před užíváním léků na hubnutí, pokud to není z jiných zdravotních důvodů nezbytné, bychom se měli řádně seznámit s nežádoucími účinky. Co je ale nejdůležitější, měli bychom si rozmyslet, zda zhubnout nemůžeme jiným způsobem. Nelze očekávat, že léky na hubnutí udělají zázraky.

3

Výběr léků na hubnutí nechte na specialistovi

Mezi nejrozšířenější léky na hubnutí patří Adipex, Meridia, Lindaxa, Xenical, Alli, Acomplia. Obvykle jde o antiobezika, která obsahují účinné látky, například na vstřebávání tuků ve střevě, ovlivňující energetickou rovnováhu a metabolismus cukrů a potlačující chuť k jídlu. Bez lékařského předpisu je k dostání Alli, jehož účinnou látkou je orlistat. Ten zabraňuje vstřebávání tuků do organismu. A stejně jako u jiných léků na hubnutí, je třeba počítat s nežádoucími účinky. V případě Alli se projevují průjmem, bolestí břicha a nutkání jít na toaletu. U jiných léků na hubnutí to jsou deprese, zvýšení krevního tlaku apod. Proto byl například Adipex v mnohých zemích stažen z prodeje.

Léky na hubnutí nenahradí úpravu vaší životosprávy a nenahradí ani cvičení. Jsou pouhým doplňkem, předepsat vám je může pouze specialista. Při jejich užívání počítejte s nežádoucími účinky.

Úhrada léků na hubnutí ze zdravotního pojištění je pouze pro indikované pacienty s diabetem 2. typu a dalším rizikovým faktorem.

Pozor na padělky.

Tento text má pouze informativní charakter. Cílem je upozornit na potenciální rizika. Bez doporučení svého lékaře žádný z uvedených přípravků neužívejte.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat krabičkovou dietu | rady
Jak vybrat krabičkovou dietu | rady. Hodně lidí si dává novoroční předsevzetí, mezi která nejčastěji patří hubnutí. Nejrůznější zaručené diety většino…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.