Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zredukovat hmotnost | tip na redukční dietu

Jak zredukovat hmotnost | tip na redukční dietu

Jak zredukovat hmotnost | tip na redukční dietu. Začátkem roku si mnozí z nás dávají předsevzetí zhubnout. Mezi lidmi koluje množství zaručených diet, které radí, jak na to. Bohužel, hodně je jich jednotvárných a nutričně nevyvážených. Redukční dieta, kterou v článku předkládám, byla sestavena na oddělení klinické dietologie v jedné krajské fakultní nemocnici. Nepřikazuje konkrétní potraviny, ty můžete vybírat podle sebe a jídelníček mít pestrý a každý den jiný. Při dodržování množství budete mít denní příjem asi 1200 kcal, tj. 5000 kJ. Dodržujte dávkování a počet jídel. Jednotlivé suroviny si važte.

Co je potřeba

- hodně pevná vůle

- trpělivost

1

Snídaně:

- neslazený nápoj (čaj, káva, voda s citronem, zeleninová nebo ovocná šťáva ředěná vodou)

- 50 g nízkotučné bílkoviny (tvaroh, sýr do 30% t. v s., libová šunka)

- 50 g chleba (45 g sojového rohlíku, 50 g dalamánku, 30 g kukuřičných lupínků, 30 g knäckebrot)

- 50 g zeleniny

Pozor na mléko, mléko není nápoj, ale potravina.

Stejně tak si dejte pozor na oblíbené křehké extrudované pečivo, má vyšší energetickou hodnotu, než váhově stejné množství chleba.

2

Přesnídávka:

- 100 g ovoce nebo 150 g zeleniny

V zimním období jsou vhodná jablka, ananas, pomeranče. V létě si můžeme dopřát téměř jakékoli ovoce. Pozor si dáváme na banány, pokud bez nich nemůžete být, jezte raději zelenější. Zralé obsahují mnoho cukru. Výborné při hubnutí jsou cukety, dýně a melouny.

3

Oběd:

- 200 g zeleniny

- 5 g rostlinného oleje (řepkový, olivový, slunečnicový)

- 100 g libového masa nebo 200 g rybího masa (váženo v syrovém stavu)

- 100 g brambor nebo 80 g vařených celozrnných těstovin, 70 g dušené rýže natural, 100 g vařených luštěnin, 40 g tmavého chleba, 160 g bramborové kaše, 70 g bramborového knedlíku, 60 g houskového knedlíku

Maso upravujeme dušením, vařením, grilováním. Nikdy ne smažením. Pozor na olej, 5 g je velmi malé množství!

4

Svačina:

- 150 g mléčného nízkotučného výrobku (jogurt, tvaroh, kysaný nápoj)

Toto množství tvarohu vás velmi dobře nasytí. Vhodný je sýr cottage a z kysaných nápojů kefír. Jogurty vybírejte především ty s živými jogurtovými kulturami.

5

1. Večeře:

- 200 g zeleniny

- 5 g rostlinného oleje

- 80 g libového masa (ryby, drůbež, králík nebo 80 g šunky nebo 60 g sýra do 30% t. v s.)

- 100 g brambor nebo jiné přílohy v množství uvedeném u oběda

K večeři je povolený sýr. Někomu sýr večer nedělá dobře. I jedno moudro říká, že sýr je ráno zlato, v poledne stříbro a večer olovo. Proto máte-li citlivější zažívání, sýr večer nejezte.

6

2. večeře:

- 100 g ovoce nebo 150 g zeleniny nebo 2 dl mléka či jogurtu

Nevynechávejte tento chod, alespoň mléko vypijte. K zelenině se počítají i žampiony, proto si je můžete dopřát.

7

Tato dieta je vyvážená, můžete ji držet neomezeně dlouhou dobu. Nezapomeňte na dostatečný příjem tekutin – hlad je převlečená žízeň. Dietu je dobré doplnit vhodnou pohybovou aktivitou, plaváním, rychlou chůzí, jízdou na kole atd. Pokud nevydržíte a zhřešíte, nic si nevyčítejte a další den pokračujte v dietě. Hubne se zpočátku rychle, později není váhový úbytek tak rychlý. Nevzdávejte to! Zdravé hubnutí je v rozmezí 0,5 – 2 kg týdně. Mužům se hubne snadněji.

Tipy

V létě si místo ovoce můžete dát vodový ovocný nanuk.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a čím si zpomalujeme metabolismus
Jak a čím si zpomalujeme metabolismus
Metabolismus je látková přeměna. Díky působení enzymů dochází v těle k přeměně látkové a energetické. Metabolismus zahrnuje výstavbu nových životně dů…
Jak pomáhá kajenský pepř léčit | rady
Jak pomáhá kajenský pepř léčit | rady
Jak pomáhá kajenský pepř léčit | rady. Víte, že kajenský pepř není pepř? Výraz kajenský je počeštěný název pro papriky odrůdy Cayenne. Český náze…
Jak se zbavit nadváhy
Jak se zbavit nadváhy
Jak se zbavit nadváhy | rady a tipy. Dietu se někdy snažili dodržovat jistě mnozí z vás, čtenářů tohoto článku. Je to velmi časté novoroční předsevzet…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.