Přejít k hlavnímu obsahu

Jak minimalizovat bolesti zad

02. Listopad 2019

Jak minimalizovat bolesti zad | rady a tipy. Bolesti zad sužují čím dál více dospělých. Někdo mívá potíže s krční páteří, jiní lidé naříkají, protože je dlouhodobě bolí bederní páteř. V každém případě jde o nepříjemné zdravotní komplikace, které nás mohou omezovat nejen při sportování, ale i v běžném životě. Jak bolestem zad předcházet?

1

Řada z nás si vůbec neuvědomuje, jak často se dopouštíme prohřešků, pokud jde o zdravé držení těla. Ohnutá záda, vyklenuté břicho, svěšená ramena – to vše vede k oslabení svalstva, které má naši páteř držet vzpřímenou. Tedy v poloze, která je přirozená a nevede k bolestem.

2

Nevhodné návyky se objevují prakticky všude, ve všech činnostech, které provádíme. Spousta dospělých tráví celé hodiny vsedě, zejména v práci. Pokud nemáme vhodně nastavenou výši židle v poměru k ploše stolu, můžeme přetěžovat zejména horní část zad, protože máme nepřirozeně zvednuté paže. Také nevhodně umístěný monitor dokáže napáchat spoustu škod, pokud zakláníme hlavu, aniž bychom si to uvědomovali. Chybí vám opěrka zad? Pak si koledujete o to, že se budete cítit celí rozlámaní a mohou vás bolet nejenom záda. Je proto dobré si dělat během sezení kratší přestávky, protáhnout se a když to jde, tak se díky dvěma, třem cvikům alespoň trochu rozhýbat.

3

Často si škodíme nevhodnou obuví. Příliš vysoké podpatky nebo špatně tvarovaná bota komplikuje chůzi, a to se často promítá do bolestí zad. Ani dlouhodobé stání řadě mnoha lidem s ochablým břišním svalstvem neprospívá, neboť vede k bolestem v bederní části páteře.

Někdy je na vině i špatná matrace, tedy příliš měkká, příliš tvrdá nebo proleželá.

Víte, jak správně nosit tašky s nákupem nebo zvedat těžká břemena? Často stačí jeden jediný nevhodný pohyb a dojde k zablokování ploténky nebo dokonce k jejímu vyhřeznutí. Jde o velice bolestivý stav, který patří do rukou lékařů.

4

Také dlouhodobé nošení nevhodně konstruovaných batohů nebo velkých kabelek může vést k přetížení páteře a následným bolestem zad.

5

Co pomáhá?

Kromě správného držení těla a šetrného nošení břemen nám může pomoci pravidelné cvičení, kdy dochází zejména ke zpevnění a posílení zádového svalstva a středu těla. Je dobré naučit se zejména protahovací cviky. Ideální je pilates, jóga nebo plavání. Naopak je dobré vyvarovat se sportovních disciplín, kdy dochází k přetěžování páteře nebo k prudkým pohybům nebo tvrdým dopadům.

  • Při chronických bolestech zad navštivte lékaře.
  • Zkuste masáže, ty od bolestí často ulevují.
  • Neberte zbytečně léky proti bolesti, raději se poraďte s lékařem, co dělat.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na citlivé zubní krčky
Jak na citlivé zubní krčky | rady a tipy. Jakmile zuby začnou bolet, je zle. Často si myslíme, že jde o zubní kaz, ale někdy jsou na vině bolavé, obna…
Jak pečovat o pleť v zimě
Jak pečovat o pleť v zimě | rady a tipy. O pleť se musíme starat celý rok. Zatímco v létě ji chráníme především před slunečními paprsky, v…
Jak čerpat energii ze stromů
Jak čerpat energii ze stromů | rady a tipy. Pokud si občas jen tak sednete ke stromu a relaxujete, možná se Vám již stalo, že jste se po chvíli cítili…
Jak získat vitamín D přirozenou cestou
Ne každý ví, že nejvíce vitamínu D získáme při pobytu venku, na sluníčku. Podle některých odhadů je to až 80 % množství, které potřebujeme. Samozřejmě…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.