Přejít k hlavnímu obsahu

Jak získat vitamín D přirozenou cestou

25. Červen 2021
Jak získat vitamín D přirozenou cestou

Ne každý ví, že nejvíce vitamínu D získáme při pobytu venku, na sluníčku. Podle některých odhadů je to až 80 % množství, které potřebujeme. Samozřejmě, všeho s mírou, a tak i naše slunění by mělo odpovídat doporučení lékařů. V souvislosti s nadměrným nebo nebezpečným sluněním se v posledních letech hovoří zejména o riziku možného výskytu zhoubného melanomu. Jak tedy získat dostatek vitamínu D přírodní cestou?

Co je potřeba

Vhodný a zdravotně nezávadný opalovací krém, pokrývka hlavy

1

Nejprve si připomeňme, jak se nedostatek vitamínu D projevuje. K častým příznakům patří únava, tělesná slabost a takzvané únavové zlomeniny kostí a obávaná osteoporóza. Kosti bývají křehké a zdaleka nevydrží takovou zátěž, jakou bychom očekávali.

K projevům nedostatku vitamínu D se řadí i skleslost, špatný spánek nebo vysoký krevní tlak. Tyto zdravotní potíže lze pochopitelně přiřadit i k jiným příčinám, nicméně vždy je dobré si ověřit, zda se za nimi neskrývá právě vitamínový deficit.

2

Jak již bylo řečeno, zcela přirozeným způsobem, jak načerpat vitamín D, je pravidelný pohyb venku, v letních měsících zejména ráno a v podvečer, kdy sluneční svit není tak intenzivní. Rozhodně se nedoporučuje pobyt na přímém slunci zejména od 11. až do zhruba 15. hodiny, kdy nás jeho paprsky mohou spálit a napáchat víc škody než užitku.

3

A proč je právě tato cesta, jak doplnit vitamín D, tak zajímavá? Čím je člověk starší, tím vyšší je pravděpodobnost různých metabolických poruch, které mohou mít za následek horší vstřebávání vitamínu D, který získáváme s potravou. Proto bychom na potraviny a výživové doplňky neměli spoléhat. Někdy se stane, že už samotný špatně nastavený jídelníček nám prakticky ani nedovolí vitamín D získat. Pak je dvojnásob nutné spoléhat na sluneční záření, které je navíc zdarma. Problém může nastat v zimních měsících, kdy je slunečného svitu nedostatek.

Tipy

Nechoďte ven, na slunce, pokud se necítíte dobře, berete antibiotika nebo jste nemocní.

Varování

  • Pokud trpíte alergií na sluneční paprsky, respektujte to a slunci se raději vyhýbejte.
  • Kdyby se objevila po pobytu na slunci bolestivá nebo svědivá vyrážka, navštivte lékaře.
  • Nikdy nebuďte na slunci příliš dlouho, abyste nedostali úpal nebo úžeh.
  • Rozhodně se vyhýbejte pobytu na slunci, pokud vám lékaři diatnostikovali rakovinu kůže nebo jste tuto závažnou chorobu prodělali.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pečovat o jizvy | rady
Jak pečovat o jizvy | rady
Jak pečovat o jizvy | rady. Většina lidí vlastní nějakou jizvu, ať již po operaci nebo po pořezání, či jiném úrazu. Důležité je nezanedbávat péči…