Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na nordic walking | rady

Jak na nordic walking | rady

Jak na nordic walking | rady. Nordic walking k nám přišel ze severu, a tak se jí proto u nás někdy říká i Severská chůze. Proč její obliba narůstá? Je to zcela jednoduché, nordic walking je určen pro všechny věkové kategorie, dokonce i pro velmi staré lidi, kteří již mají pohybové potíže. Severská chůze zapojuje, procvičuje a protahuje 90 % svalstva, a to zcela přirozeným způsobem. Doporučují ji i zdravotníci, jako efektivní rehabilitaci po úrazech, či operacích. Nordic walking totiž odlehčuje zádům a kloubům, přitom rovnoměrně zatěžuje celé tělo. Dochází zde k posílení i horní části trupu, včetně rukou.

Co je potřeba

dobrá obuv
sportovní oblečení
speciální hůlky
pití
a chuť

1

Základ nordic walkingu jsou kvalitní boty a hlavně speciální hůlky, které promění normální chůzi v tu severskou. Nemohou to být jen tak lecjaké hůlky, ale takové jež jsou pro nordic walking určené. Tvarem a vzhledem se podobají běžkařským hůlkám, ale přesto se od nich liší. V obchodě také narazíte na hůlky na hory, které jsou ale podpůrné. Mají zcela jinou konstrukci, jsou proto těžší a odpružené. Pro nordic jsou ale naprosto nevhodné. Již brzy byste tíhu při chůzi pocítili. Navíc, aby byly správně funkční, nesmí být odpružené. Rozhodně si tedy vybírejte hůlky určenými pro nordic walking. Jak si vybrat ty správné hůlky?

2

Každá hůlka má na jedné straně hrot pro usnadnění chůze a na druhé straně ergonomické madlo se šňůrkou, která napomáhá správné technice chůze. Hůlky pro nordic walking si můžete kupovat jednotlivě, což je velkou výhodou, protože při poškození jedné si nemusíte kupovat obě nové. Pro hůlky nordic walkingu je důležité, aby dosahovaly maximálně výšky pupku, protože pouze tak vám mohou posloužit správným způsobem. Vybírat jejich velikost můžete dvěma způsoby: tím, že si je prostě k postavě přeměříte anebo tak, že svou výšku v centimetrech vynásobíte koeficientem 0,66 a podle daného čísla si vyberete stejně označené hůlky.

3

Boty. Správné obutí je u nordic walkingu druhým základním kamenem. Je důležité, aby obuv byla nízká a pohodlná. Mimo to by měla být přizpůsobená terénu. Nordic walking provozovaný ve městě si vystačí s běžnou sportovní obuví určenou k chůzi anebo běhání. Jistou zárukou jsou pak univerzální trekové boty, které zaručují jak pohodlí, tak i stabilitu a kvalitu chůze. Měli byste mít na paměti, že dobrá obuv prostě nedělá otlaky!

4

Oblečení

Vhodné oblečení na nordic walking je všeobecně vzato takové, které je pohodlné. Nejlépe však takové, které má tu schopnost pot vstřebávat.

5

Technika nordic walkingu. S nordic walkingem můžete i běhat a provádět různé cvičení, ale základ pro každého sportovce, jež chce ovládnout severskou chůzi je správná technika chůze. Naučit se jí není nic složitého. Spočívá v protilehlých pohybech, kdy jde levá ruka s pevně svírající hůlkou dopředu společně s pravou nohou a naopak. Když jde levá ruka dopředu, musí jít i pravá volně dozadu a to, co nejvíce a ruka vzadu hůlku pevně nesvírá, leč se uvolňuje. Na co nutno pamatovat? V prvé řadě na to, že ruka je vepředu zavřená a vzadu otevřená. Pak je důležité, že dopředu jde levá ruka s pravou nohou a atd. A dále, že je důležité dbát na skutečnost, že hůlka, která jde dopředu musí být stále v maximální i minimální výšce pupku (ani výš, ani níž není správně).

6

Při chůzi nezapomínejte správně dýchat a dodržovat pitný režim.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na mýdlové muffiny | DIY
Jak na mýdlové muffiny | DIY
Mýdlové muffiny | DIY. Mýdlové muffiny sice nejsou k jídlu, můžou však posloužit jako krásná dekorace, vůně do šatníku či vhodný dárek pro Vaše blízké…
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy. Arganový olej je velmi luxusní a vzácný rostlinný olej používaný v gastronomii i v kosmetice. Lisuje se z plod…
Jak využít mátu peprnou | rady a tipy
Jak využít mátu peprnou | rady a tipy
Jak využít mátu peprnou | rady a tipy. Máta peprná je velmi známá a oblíbená bylinka, která se používá k ochucení pokrmů i nápojů a navíc má celou řad…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.