Co je potřeba

Balení křišťálové pryskyřice (obchod s výrvarnými potřebami)
Komponenty na výrobu odlévaných šperků (obchod s výrvarnými potřebami)
Barvy na sklo - 1 a více barev

1
Obrázek není k dispozici

Postup práce s pryskyřicí je v každém příbalovém letáčku, takže se omezím jen na osobní zkušenost s použitím.

Komponenty na šperky, které se dělají odléváním, seženete nejsnáz na internetu. V kamenných obchodech není výběr zdaleka tak velký a na internetu existují specializované obchody, které jsou zaměřeny víceméně právě na tuto techniku.

2
Obrázek není k dispozici

Motivy, vkládané do lůžek, jsou nejvhodnější na lesklém fotografickém papíře. Ten nenasákne a nevzniknou na něm tmavé - mokré skvrny. Můžete zpracovat vlastní fotografie, upravené v některém fotografickém editoru, nebo zakoupit listy s motivy různých velikostí a výřezů v obchodech s výtvarnými potřebami.

3
Obrázek není k dispozici

Další možností je namalovat motiv přímo do lůžka a tak vytvořit neopakovatelný originál. Použit se mohou akrylové barvy nebo barvy na sklo či porcelán. Já pracuji s oběma druhy, barvy na sklo jsou značky Pebeo.

4
Obrázek není k dispozici

Jestliže toužíte po šperku jednobarevném, je možné pryskyřici obarvit. Pro ten účel jsou nejvhodnější barvy na sklo. Nejprve se smíchají dvě složky pryskyřice v poměru 2:1a následně se do ní po velmi malých částech přidává barva. Je dobré postupovat hodně pomalu, protože při míchání mohou vzniknout odstíny, které jste nezamýšleli, ale které se vám líbí daleko víc...

5
Obrázek není k dispozici

Nejvíc se mi na pryskyřici líbil právě ten kopeček, který hustá hmota udělá. Snažila jsem se přijít na to, jakým způsobem toho docílit, protože čerstvě rozmíchaná pryskyřice je dost tekutá a snadno přeteče přes okraj lůžka. Nechala jsem ji tedy pár hodin ležet, dokud nebyla jako hustý med a teprve potom s ní pracovala. Je důležité hustotu sledovat a hlídat chvíli, kdy je ještě použitelná, protože při velkém zatuhnutí dochází k problému s bublinkami. Z příliš husté hmoty se už tak snadno neuvolňují a je nutné je sledovat a včas propichovat ostrým párátkem.

6
Obrázek není k dispozici

Druhou možností je využít bublinky jako zajímafý efekt. K tomu je nutné nechat hmotu zatuhnout poměrně dost - asi jako med vytažený z lednice. Při takové hustotě už neteče a jen velmi zvolna se srovnává hladina do hladkého povrchu. Bublinky vzniklé při manipulaci s takto hustou pryskyřící už v ní zůstanou.

7

Při schnutí je nutné, aby šperky byly ve vodorovné poloze a přiklopeny nějakou nádobou nebo krabicí proti prachu. Sebemenší smítko se okamžitě přilepí a vytvoří na povrchu neodstranitelný defekt.

Pokud se Vám líbí spíše šperky se zalitými motivy, hodně velký výběr pro inspiraci najdete i na stránkách www.umcentrum.cz, kde se dají motivy i zakoupit na fotopapírech.

Přeji hodně zábavy a nápadů ve vašem tvoření.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.75
Average: 4.8 (8 votes)