Přejít k hlavnímu obsahu

Jak napsat žalobu

06. Září 2013

Není-li možné vyřešit věc smírnou cestou, je třeba se obrátit na soud. Soudní řízení se zahajuje žalobou, která se podává u věcně a místně příslušného soudu. Ačkoli neexistuje univerzální návod, jak žalobu napsat, neboť každý případ má svá specifika, zákon definuje náležitosti společné všem žalobám. Neobsahuje-li žaloba všechny náležitosti, soud vás vyzve k jejich doplnění. Nedoplníte-li je ani na výzvu soudu, soud žalobu odmítne. Pro rychlý průběh řízení je proto žádoucí, aby žaloba obsahovala všechny náležitosti již od počátku.

1
Zvažte právní zastoupení Ačkoli se může zdát, že napsat žalobu není žádná věda, opak bývá mnohdy pravdou. Proto si v klidu rozmyslete, zda-li se nechcete nechat zastoupit advokátem. Jedna věc je totiž žalobu napsat, druhá věc je napsat ji správně. A v neposlední řadě je třeba jednat při ústních tak, abyste byli úspěšní, tedy především být o krok napřed před protistranou, což bývá pro laika obtížné. Laik totiž mívá tendence se řídit "selským rozumem", což nemusí korespondovat se zákonnou úpravou. Jste-li nemajetní, může vám být právní zástupce ustanoven. V praxi tak nemusí vynakládat vlastní prostředky např. zletilý středoškolák, který žaluje jednoho ze svých rodičů o výživné. Po celé řízení ho zdarma zastupuje právní zástupce, který samozřejmě i připraví žalobu.
2
Náležitosti žaloby Rozhodnete-li se napsat si žalobu sami, pamatujte, že každá žaloba musí obsahovat minimálně následující informace: - soud, kterému je žaloba adresována - specifikaci žalobce a žalovaného - které věci se žaloba týká - co je žalobou sledováno - vylíčení rozhodných skutečností - označení důkazů - čeho se domáháte (žalobní petit) Žalobce a žalovaného konkretizujte jménem, příjmením, datem narozením a bydlištěm (u právnické osoby uveďte název a identifikační číslo). Jedná-li se o obchodní věc, musíte uvést také identifikační číslo. Žaloba musí být datována a podepsána. Píšete-li žalobu podle vzoru z internetu anebo vám někdo s jejím sepsáním radí, je vhodné zkontrolovat, zda-li žaloba obsahuje VŠECHNY výše uvedené náležitosti.
3
Žalobu vytiskněte a zašlete na soud Máte-li žalobu napsanou, vytiskněte ji v takové počtu, aby jeden stejnopis zůstal u soudu a aby každý účastník dostal jeden stejnopis. Žalujete-li např. svého dlužníka, kterým je jedna fyzická osoba, žalobu musíte na soud doručit ve dvou stejnopisech, neboť jeden stejnopis soud založí do spisu a druhý zašle žalovanému. Přílohy doručte na soud vždy jen jednou - bude-li si je žalovaný chtít prohlédnout, může tak učinit přímo u soudu. Žalobu můžete soudu zaslat (doporučeně) poštou, anebo ji zanést osobně na podatelnu. Nesete-li ji na podatelnu, pak si připravte ještě jeden stejnopis na víc, protože na něj dostanete na podatelně razítko (bude vám sloužit jako "důkaz", že jste žalobu podali, u kterého soudu, kterého dne a s kolika přílohami). Posíláte-li žalobu poštou, zůstává vám podací lístek.
4
Vyčkejte na výzvu soudu Po odeslání žaloby nezbývá než vyčkat na pokyny soudu. Jak již bylo řečeno, neobsahuje-li žaloba všechny náležitosti anebo je-li nesrozumitelná či neurčitá, soud vás vyzve k jejímu doplnění anebo opravě. K tomu vám určí lhůtu a zároveň vás poučí, jak je třeba opravu či doplnění provést. Neděje-li se nic například několik měsíců, můžete k soudu zatelefonovat a informovat se na průběh řízení. Soud vám zároveň sdělí spisovou značku, pod kterou bude řízení vedeno.

Při podání žaloby nezapomeňte zaplatit soudní poplatek. Pokud poplatek nezaplatíte sami, soud vás k zaplacení písemně vyzve. Nezaplatíte-li soudní poplatek ani po výzvě soudu, řízení bude zpravidla zastaveno.

Článek má informativní charakter a je napsán obecně. V konkrétním případě se vždy poraďte s odborníkem, který vaši záležitost posoudí individuálně. Redakce neodpovídá za případnou škodu.

Autor: Zuzana B. | Zobrazit autorská práva

Foto: SPX1MSD, ID: 1990969, Pixmac.cz,

Hodnocení
Ali (neověřeno) | St, 11/11/2015 - 10:35

Dodavam ze mi zbytecny urad prace,ktery plati stovky darmozroutu uredniku, neda ani korunu,a na davky taky pry nemam narok

Ali (neověřeno) | St, 11/11/2015 - 10:34

Preju pekny den. Chci podat zalobu na stat,jelikoz mi upira pravo na praci. Zajima me kde se muzu domahat odskodneni ve vysi prumerneho vydelku za rok, nasobeno pocty let. Co je k tomu nutno dolozit /ze nejsem samozivitelka, socialne potrebny obcan prip. Rom/ totiz tihle vsichni berou stat na hul,ale snusny clovek se vzdelanim tady bez znamosti nema sanci. Jo,ze muzu podnikat,aha, a kdo bude za me platit zdrav a soc poj.darmozroutskemu statu?

Jaroslav Kvasnička (neověřeno) | Út, 08/11/2015 - 10:05

VEŘEJNÁ STÍŽNOST NA VÝMLUVY ČESKÝCH STÁTNÍCH INSTITUCÍ NA JEJICH NEKOMPETENTNOST KE ZNEUŽITÍ SVÝCH PŘÍŽIVNICKÝCH KORYT K TOMUTO ÚČELU:,,OKRÁST A VYVRAŽDIT VŠECHNY OBČANY ČR! Věc: ---------- Původní zpráva ----------
Od: margael@seznam.cz
Komu: podatelna@nsz.brn.justice.cz
Datum: 30. 6. 2015 8:16:51
Předmět: Dobrý den vážený Nejvyšší Soude.Žádám Vás o znovuobnovení soudního přelíčení v souladu se zákonem o presumpci neviny pana Milana Šandy ještě dříve než bude propuštěn z vězení,jelikož vlastně nemá kam jít poněvadž by ho a jeho rodinu okradli a pozabíjeli čeští státní exekutoři nájemní vrazi vlády ČR NEOPRÁVNĚNĚ SUROVĚ KDE JÁ VZNÁŠÍM NEJPŘÍSNĚJŠÍ OBŽALOBU NA POLICII ČESKÉ REPUBLIKY,KTERÁ ZÁVAŽNĚ POCHYBILA A DOPUSTILA SE HRUBÉHO PŘEČINU VŮČI PANU MILANOVI ŠANDOVI,DÁLE TU SAMOU OBŽALOBU VZNÁŠÍM NA OBA NIŽŠÍ SOUDY A TO NA MĚSTSKÝ OKRESNÍ A KRAJSKÝ SOUD BRNO,KTERÉ SE DOPUSTILI BRUTÁLNÍHO PŘEČINU VŮČI NEVINÉMU PANU MILANOVI ŠANDOVI KDE SI NEUVĚDOMILI TYTO KŘIVÉ PODPLACENÉ PODJATÉ STÁTEM ČESKÁ REPUBLIKA VLÁDOU ČR A PREZIDENTEM ČR,KTEŘÍ SI JE JMENOVALI PRO SEBE TEDY NIKOLI VE SPRAVEDLIVÉ SOUDNÍ PROCESY,SI TYTO SOUDY NEUVĚDOMUJÍ TITO SOUDCI A SOUDKYNĚ DOPAD SVÉVOLNÝCH SVÝCH NAMACHROVANÝCH ZASTRAŠOVACÍCH A JEDNOSTRANNÝCH SOUDNÍCH ROZSUDKŮ JMÉNEM ČESKÉ REPUBLIKY NA NEVINÉHO PANA MILANA ŠANDU A JEHO RODINU.Já zde chci dokázat před tentokráte řádným soudem jeho plnou nevinu a viz níže vše uvést na pravou míru a očistit neviného pana Milana Šandy i z mého postu http://margael.webgarden.cz/ a i za sebe jeho strýce,který ví mnohem více od něj jelikož pouze mě se on se vším svěřuje a tak se začne po tomto soudu nová éra kde pykat budou ti co po nás šlapou už 26 let a to? Zde uvádím následující ve věci causy pan Milan Šanda: Jednací číslo : 9T 287/2008 včetně dokazování o ublížení mu na jeho zdraví prvně zde tímto bezprávím 42 Pp 145/2011-86 a dále mám i jeho dopis z vězení kde utrpěl asi úmyslně podplacenými bachaři vážný úraz kde měl být zřejmě jimi pro tyto soudy a policii usmrcen jako náhodou shodou okolností nebo fiktívní sebevraždou jak je jejich zvykem v justici a policejním státě Česko což dokazuje i tento záměr toto: sp. zn. 14PM 1040/2011-700 .A zde já toto vše podepisuji vlastnoručně elektronicky já žalobce,obhájce,detektiv a logik Jaroslav Kvasnička Josefa Vávry 26/1 Ivančice 66491.Jo a doufám,že se mě také zase nebudete snažít zabít nenápadně jako v minulosti tytéž soudy a policajti křiváci!Děkuji a zde text co jsem zmínil výše:

VLÁDA Č.R. VRAŽDÍ NA NAŠICH SILNICÍCH.Vláda Č.R. zavinila insolventnost veškerých firem jejich přemrštěnými náklady na jejich chod a provoz (NESVÉPRÁVNÉ SUROVECKÉ GLOBÁLNÍ ZDRAŽOVÁNÍ COŽ JE GENOCIDA NA VŠECHNY OBČANY Č.R.).Tím pádem tyto firmy musí nasazovat do pracovních procesů Bohužel i vadné stroje,zařízení a v neposlední řadě i ty nejnebezpečnější a těmi jsou všechny nákladní automobily.Tudíž zavinila vláda Č.R. v čele s predátorem Č.R. Václavem Klausem tragickou nehodu v Brně Porgesově ulici,kde se srazil již vadný nákladní vůz firmy Vatex Brno se dvěma dodávkami.Kde oba řidiči z dodávek utrpěli devastující zranění neslučitelná se životem a neviný mladík řidič vadného nákladního vozu utrpěl ztraumatizovaný averbální psychickoepileptický defensívní šok.On tuto nehodu nezavinil,ale právě vina vlády Č.R.,že nemají firmy prostředky,peníze a čas na opravy.Stejně tak i firma Vatex Brno.Mladík odjezdil směnu na více než výtečnou,do kritické chvíle,kdy selhala hlavní součást ovládací řízení volantu,nikoliv mladík sám,kterého takto vlastně firma Vatex Brno zneužila a to ve více případech kdy měl u této firmy podobné havárie,které nezavinil,ale právě již zmíněné zneužití a především insolvence díky pravým viníkům veškerých těchto nehod a ostatních továrních pracovních úrazů.Chci předeslat ten fakt,že o tomto byl soudní senát Brno Roseveltova 16 informován nespočetněkrát a přes to úmyslně kryje Judr. Hana Kleinová,Judr. Večeřová a Judr. Aleš Flídr zvěrstva Vlády Č.R. a tohoto neviného mladíka zavřeli do vězení.Čímž již takto oběti vlády Č.R. ještě více úmyslně ublížili,tak,že již má problémy s vyjadřováním,trpí dyslexií,hlavně bezprávím,nyní i sebepoškozováním protože mu křivý Městský Soud Brno Polní 39 vsugeroval opět vinu a neměl za vhodné se jej otázat ani na to proč Probační Úřad nenavštěvuje.Nikde jej coby s nálepkou kriminálníka nezaměstnali a on peníze od matky použil na to aby se mohl najíst místo aby cestoval do Karlových Varů a to vše vědomě cíleně stejně jak již i dříve od mafiánského vládního soudního senátu Městského soudu Brno ROSEVELTOVA 16,KDE TITO SOUDCI JMENOVANÍ PANEM PRESIDENTEM Č.R. VÁCLAVEM KLAUSEM MUSÍ ZPÍVAT PÍSEŇ TOHO KDO JE JEJICH PÁNEM.TUDÍŽ SE TÍMTO LEGÁLNĚ S POVOLENÍM PARLAMENTU VLÁDY Č.R. DOPUSTILI NA TOMTO MLADÍKOVI JUSTIČNÍHO PODVODU,ABY KRYLI SVÉ PÁNY VLÁDU Č.R. A křiváka presidenta Č.R.Václava Klause.Ti vraždili a ne neviný mladík.Kdyby přežil někdo ze dvou řidičů dodávek a ne zmíněný mladík,tak by si tito falešní justiční pardálové Českého Policejního Zákeřného Státu zase něco našli a zavřeli by toho co by přežil tuto tragédii do vězení.Tímto nese za zmíněnou tragickou dopravní nehodu plnou odpovědnost vláda Č.R.,pan president Č.R. Václav Klaus,za i újmu na omezení svobody,nyní i neoprávněně opakovaně mladíka neviného zmíněný soudní senát.PROTO TÍMTO TOUTO CESTOU OSLOVUJI A PROSÍM POZŮSTALÉ RODINY PO OBOU ŘIDIČÍCH Z DODÁVEK,ABY SE ZASADILI O PROPUŠTĚNÍ NA SVOBODU TOHOTO MLADÍKA A VLÁDA Č.R. s presidentem Č.R. exkrementem Václavem Klausem AŤ VÁM ZAPLATÍ ODŠKODNĚNÍ,NIKLOIV NEVINÝ MLADÍK.DÁLE PAK AT ONI ZAPLATÍ ŮHRADOU VEŠKERÉ ŠKODY NA AUTOMOBILECH DODÁVEK OBOU,NÁKLADNÍHO VOZU A OSTATNÍCH KRS INSOLVENCI HAVAROVANÝCH VOZŮ FIRMĚ VATEX.MLADÍK JE NEVINEN.Přijměte prosím Vás moji nejhlubší možnou soustrast a zároven moji účast nad VAŠÍ NENAHRADITELNOU ZTRÁTOU VAŠICH NEJBLIŽŠÍCH RODINNÝCH BLÍZKÝCH.Já strýc této oběti spiklenectví Judikatury Brno-venkov a křivé PČR Brno se za tohoto mladíka zaručuji.Jaroslav Kvasnička s poselstvím:,,Nechť zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí." VÁCLAV HAVEL
9 listopad v 14:09 · To se mi líbí · 2

Karel Farský (neověřeno) | Čt, 10/09/2014 - 17:26

Dobrý den, švagr se obohatil pří koupi naší nemovitosti tím že nesplnil všechny rozložené platby a úmluvy
o koupi bytu za slevu nemovitosti od nás a za 2 roky v podnájmu čekajíc na splnění slibu jsme schudlí a nemáme na poplatek podání žaloby za podvod s nemovitostí kupujícími a máme větší výlohy a ještě
dluhy, můžu tedy podat žalobu k Okresnímu Státnímu zastupitelství ? Děkuji za pochopení , Farský Karel.

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Platební rozkaz je spolu s rozsudkem a usnesením formou soudního rozhodnutí. Přitom můžeme rozlišovat platební rozkaz, směnečný a šekový platební roz…
Obrázek není k dispozici
I když soud jednou rozhodl, existují prostředky, jak jeho rozhodnutí zvrátit. Nabízí se samozřejmě podání odvolání, které je navíc řazeno mezi tzv. "ř…
Obrázek není k dispozici
S občasným hlukem se naše tělo dokáže vyrovnat, dlouhodobé vystavení hluku může vést k nevratnému poškození zdraví. V takové situaci se neumíme soustř…
Obrázek není k dispozici
S pomlouváním se setkáváme již od útlého věku. Pomluvou si ztrpčují život děti na základní škole, kolegové v práci i sousedé důchodového věku. Jen pr…