Přejít k hlavnímu obsahu

Jak nasadit sněhové řetězy | rady

Jak nasadit sněhové řetězy | rady. Nasadit sněhové řetězy nemusí být pro některé z nás jednoduchá věc, a přitom je jejich použití v horských oblastech, ale při vydatném sněžení i na běžných vozovkách nutností. Je nutné sněhové řetězy nasazovat včas a přesně podle návodu, aby byly správně usazené. Dobré je před nákupem řetězů zjistit rozměr pneumatik vašeho auta (z návodu k obsluze), řetězy totiž mohou být určené hned pro několik rozměrů pneumatik. I s řetězy jeďte maximálně 50 km/hod, což je nejvyšší rychlost, jakou se doporučuje s řetězy jezdit. Jaký je postup nasazování řetězů?

1

příprava auta

Jakmile uznáte za vhodné, že je dobré sněhové řetězy nasadit, zastavte u kraje vozovky, tak abyste nepřekáželi silničnímu provozu. Nezapomeňte si srovnat kola do směru jízdy automobilu. Vytáhněte si balení sněhových řetězů a můžete začít.

2

příprava řetězu

Řetěz si před použitím rozložte před kolem auta a upravte překroucené řetězové části. Řetěz pomalu zasouvejte za kolo, rukou zpoza kola vytáhněte první část, druhou rukou držte druhou část řetězu. Obě části lanka spojte.

3

úprava řetězu

Spojené lanko posuňte více nahoru a nyní si všímejte přední části řetězu. Pomocí háčku spojte boční řetěz s koncovým článkem bočního řetězu. Zkontrolujte ještě jednou, jestli se řetězy nepřekroutily. Lanko zasuňte ještě dál za pneumatiku a řetěz upevněte na pneumatice tak, jak by měl výsledně vypadat.

4

upevnění řetězu

Teď už stačí řetěz jen upevnit. Napínacím řetězem silně utáhněte celé „obutí“, a to tak, že ho zaklesnete do drážky v průvlečné zarážce. Zbývající část řetězu pak provlékněte kolem bočního řetězu a pryžový napínač upevněte na vhodném místě na řetězu. Důležité je, aby řetězy pevně „objímaly“ pneumatiku, proto ještě jednou zkontrolujte, jestli jsou pevně nasazené.

5

obutí zbylých pneumatik

Podobně, jak jsme naznačili výše, upevněte sněhové řetězy i na zbylé tři pneumatiky.

6

kontrola po 50 m

Po 30 až 50 metrech je nutné opět zastavit, vystoupit z vozidla a sněhové řetězy zkontrolovat. Mohlo se uvolnit některé upevnění. Většinou je možné řetězy ještě trochu utáhnout. Pokud byste toto zanedbali, špatně usazené řetězy by mohly vaše auto i poškodit. Další zastavování a kontrola už nejsou nutné.

Každé balení sněhových řetězů by u sebe mělo mít návod, jak se nasazují, pro případ, kdybyste si nevěděli rady. Dobré je si to ale natrénovat už doma, abyste pak v terénu nebyli překvapení.

Řetězy nezapomeňte co nejdříve po použití opláchnout v teplé vodě a vysušit, aby se nepoškodily.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak používat sněhové řetězy | rady
Jak používat sněhové řetězy | rady. Sněhové řetězy patří do nezbytné výbavy každého zodpovědného řidiče. Nejen, že dokáží výrazně zlepšit jízdní vlast…
Jak připravit bramborové palačinky
Zbude-li vám několik vařených brambor a nebudete vědět co s nimi, zkuste připravit bramborové palačinky. Palačinky z bramborového těsta jsou nadýchané…
Jak pečovat o poškozené konečky vlasů
Krásné, udržované vlasy jsou chloubou každé ženy. Čím jsou však delší, tím jsou náchylnější na vznik roztřepených konečků. Jak o vlasy pečovat, abycho…
Jak se zbavit zamlženého skla v autě?
Nejen v zimním období se často setkáváme se zamlženými skly uvnitř auta. Jak je co nejrychleji odmlžit, když ráno spěcháme? Dá se této situaci předchá…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.