Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odvzdušnit topení

29. Říjen 2020
Jak odvzdušnit topení

Jak na odvzdušnění radiátorů? Říká se, že topení je srdcem domu. A jako se musíte dobře starat o své srdce, měli byste se také starat o topení (radiátor). Součástí této péče je i odvzdušnění topení.

Topení jede naplno a radiátory přesto nejsou zcela horké. To je známka toho, že se do vody v nich vmísily vzduchové bubliny. Je tedy čas na jejich odvzdušnění, protože když radiátor naplno netopí, nejen, že se nezahřejete, ale je to i velmi neekonomické. Že potřebuje odvzdušnit, poznáte také, když se z radiátoru ozývají zvláštní zvuky podobné šplouchání. Přinášíme návod jak odvzdušnit topení v bytě krok za krokem.

Co je potřeba

Odvzdušnění radiátorů není nic zas tak náročného. Ve zkratce jde pouze o otočení ventilem, přičemž vám z něj kromě vzduchu může odtéct i trochu vody. Připravte si tedy hadr, kýbl či jinou nádobu na unikající vodu a také odvzdušňovací klíč. Seženete ho v každém běžném železářství.

1

Vše si připravte

Kdy musíte tuto součást údržby topení provést? Nejvhodnější doba je samozřejmě před začátkem topné sezóny, aby topení mohlo během této sezóny kvalitně plnit svou funkci. Při napouštění vody do topného systému se totiž do trubek a tělesa topení dostává spolu s vodou také vzduch. Vzduchové bubliny pak způsobují to, že nemůže topný systém dobře vytápět byt či dům.

Před samotným odvzdušňováním se doporučuje otočit termostatický ventil na nejvyšší stupeň. Poté počkejte zhruba 30 minut. Najděte si odvzdušňovací ventil. Obvykle se nachází v horní části radiátoru, je kulatý s vnitřkem ve tvaru čtverce. Pod něj umístěte kýbl. Do ruky si připravte hadr.

2

Než začne vytékat voda

Ventil pomocí klíče uvolněte pootočením proti směru hodinových ručiček. Stačil by vám mělo zhruba tři čtvrtě otáčky. Že se vám odvzdušňování daří, poznáte podle charakteristického syčení. Ve chvíli, kdy syčení ustane a z ventilu vám začne vytékat jen voda, opačným pohybem než na začátku jej zavřete.

3

Zkontrolujte tlak

Protože při odvzdušňování vytéká z radiátoru voda, velmi pravděpodobně vám klesne tlak v topném okruhu. Zkontrolujte, že je na hladině, předepsané pro vaše radiátory. Obvykle se pohybuje kolem hodnoty 1,5 baru. Pokud je tlak nižší, dopusťte vodu, než se dostanete na požadovanou hodnotu.

Kontrola a opakování

Po odvzdušnění pusťte topení naplno a nechte naplno rozehřát. Pokud problém stále přetrvává a radiátor je v některých (typicky horních) částech chladný, celý postup zopakujte. To, že se radiátory odvzdušňují na několik opakování, je zcela běžné.

Odvzdušňování v rodinném domě vs. v paneláku

Pokud se do odvzdušňování pouštíte ve svém domku, stačí vám naplno otočená termostatická hlavice a jediná rada: začněte odspodu. Nejprve odvzdušněte nejníže položené radiátory a postupujte výše. Pokud můžete, před odvzdušněním vypněte také svá oběhová čerpadla.

Odvzdušňování v panelovém domě vyžaduje spolupráci všech jeho obyvatel. Samotné odvzdušnění provádějí pouze ti, kteří bydlí v bytech v nejvyšším patře. Pouze sem se totiž většinou instalují radiátory s odvzdušňovacím ventilem. Pár dní, v krajním případě hodin, předtím však musí obyvatelé níže položených bytů naplno otevřít své termoventily. Vzduchové v topení tak bude proudit nahoru, kde teprve může radiátor opustit. Doporučuje se provádět odvzdušnění ve večerních hodinách, kdy už jsou vypnutá oběhová čerpadla.

Tipy

Zavzdušněné topení poznáte tak, že netopí ani tehdy, pokud ho pustíte naplno, že je část topení teplá a část je studená nebo podle šplouchání a žbluňkání uvnitř topení.

Pokud ani po opakovaných pokusech o odvzdušnění topení systém řádně nefunguje, je vhodné obrátit se na odborníky, aby váš topný systém zkontrolovali a případně uvedli do správného stavu.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na vánoční úklid | praktické rady
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
Jak zužitkovat zbytky jídla v kuchyni
Téměř v každé domácnosti, kde se vaří, zůstávají nějaké zbytky jídla. Pokud nám jídlo chutná, není problém, abychom si jej dali ještě druhý den. Jsou…
Jak správně skladovat pečivo
Jak správně skladovat pečivo
Ačkoliv pečivo kupujeme neustále, většina lidí ho skladuje špatně. V první řadě je potřeba upozornit na to, že je potřeba kupovat pečivo vždy čerstvé.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.