Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ošetřit puchýř

Známe to snad všichni – puchýře na nohou a otlaky od bot. Nové boty, které vypadaly pohodlné a najednou stěží dojdete domů. Zdánlivě banální záležitost, ale ve skutečnosti značně nepříjemná a bolestivá, vás dovede docela paralyzovat. Puchýře se mohou vytvořit i při opařeninách, spáleninách a různých úrazech. To už je opravdu vážná záležitost. Žádný puchýř, byť třeba od odřených bot, by se neměl podcenit, může hrozit zanesení infekce.

1

Propíchnutí povoleno Puchýř bývá nalitý vodou. U větších puchýřů to bývá nepříjemný tlak a je to vše dosti bolestivé. Ulevit od bolesti pomůže propíchnutí puchýře, aby tekutina nebo mok odtekly. Nejjednodušší je jehlu vyvařit nebo nahřát nad plamenem, aby byla sterilní. Sterilní jehla se dá zakoupit i v lékárně. Puchýř opatrně propíchněte nejlépe u kraje tak, aby jste se nedotkli spodní kožní rány, skryté pod kůží, ta je nejvíce citlivá a vymačkejte tekutinu za pomoci sterilní gázy. Puchýř vydezinfikujte a přikryjte sterilním obvazem.

2

Zásady hygieny Před ošetřením puchýře je nutné si vždy umýt ruce, kvůli zanesení infekce. Puchýř nikdy nestrhávejte. Je dobré nechat puchýř volně odkrytý. Pokud není vyhnutí, kryjte sterilním obvazem nebo náplastí.

3

Antibiotická mast Tato mast je vhodná k ošetření a preventivnímu opatření proti zanesení infekce. Se složením masti bychom se měli předem seznámit a zabránit tak případným alergickým reakcím, zejména pokud na nějakou alergii trpíme.

4

Zanícení puchýře může znamenat začínající infekci Prvotním příznakem infekce je zarudnutí kolem puchýře. Místo toho, aby se puchýř začal hojit a méně bolel, je opak pravdou. Bolest je intenzivnější a v puchýři a jeho okolí cítíme horkost. V puchýři se netvoří čirá tekutina, ale bělavý hnis. Zanícený puchýř může být provázen horečkou, zimnicí a třesavkou a člověk se cítí celkově nemocný. Pokud zánětlivá reakce neustupuje, je vhodné vyhledat lékaře.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se starat o mastnou pleť | rady
Jak se starat o mastnou pleť | rady. Každý typ pokožky vyžaduje, abychom se o ni starali specifickým způsobem. Pokud se chcete zbavit nepřirozeného le…
Jak zabránit nadměrnému pocení | rady
Jak zabránit nadměrnému pocení | rady. Nadměrné pocení může postihnout kohokoli. Podle statistik nadměrným pocením, nazývaným hyperhidróza, trpí přibl…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.