Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat eukalyptus | rady

Jak pěstovat eukalyptus | rady

Jak pěstovat eukalyptus | rady. Eukalyptus, neboli česky blahovičník, je druh dřeviny, která se vyskytuje v přírodě v mnoha odrůdách stromů i keřů. Jejich domovem je převážně Austrálie, kde roste kolem 700 druhů dosud známých blahovičníků. Různé druhy se vyskytují v celé oblasti tropů a subtropů, včetně Ameriky, Afriky, Číny, Středního východu a Středomoří. Několik eukalyptů patří mezi nejvyšší stromy vůbec. Nejznámější je australský Mountain Ash měřící údajně 99,6 m.

1

Je známo, že z listů blahovičníků se získává éterický olej obsahující složky, které jsou přírodními dezinfekčními prostředky. Používá se pro čištění, deodorační účinky, v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Zejména jsou známy jeho pozitivní účinky na dýchací trakt. Blahovičník má i kvalitní dřevo, které se používá například k výrobě hudebních nástrojů. Nektar některých druhů eukalyptu se používá k získávání vysoce kvalitního medu.

2

V našich podmínkách se eukalyptus nejčastěji pěstuje jako pokojová rostlina. Pěstování není příliš náročné a rychlý růst vás překvapí. Podmínky vyžaduje přibližně stejné, jako je to u tlustic nebo kaktusů, i když vyžaduje o něco více péče.

3

Pokojový eukalyptus vypadá jako modrošedá rostlina se zeleným nádechem. Kulaté lístky rostou na tenkých stoncích, a pokud je rozemnete v dlaních, ucítíte typickou eukalyptovou vůni. Je to dáno obsahem silic eukalyptu v množství asi 2 %.

4

Vůně eukalyptu v místnosti může odrazovat komáry a případně zlepšovat ovzduší zejména v ložnici. Proto se tato rostlina doporučuje osobám s dýchacími potížemi nebo astmatikům.

5

Ekukalyptus vyžaduje místo bez přímého slunce s rozptýleným světlem a dostatečnou zálivkou, avšak bez přemokření. Pěstební substrát by měl být občas doplněn rašelinou. Eukalyptu pěstovanému v domácím prostředí velice prospívá letnění na zahradě v polostínu. Zalévat bychom jej v létě venku měli ihned, jakmile povrch zeminy vyschne.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat brusinky | rady
Jak pěstovat brusinky | rady
Jak pěstovat brusinky | rady. Brusinky jsou lesní plody, které jsou nejen velmi chutné, ale také zdravé. Pomáhají při zánětu močových cest, obsahují m…
Jak pěstovat tilandsie | rady
Jak pěstovat tilandsie | rady
Jak pěstovat tilandsie | rady. Tilandsie jsou zajímavé rostliny, které k životu nepotřebují ani zem ani kořeny. Stačí jim vzduch, světlo a rosa. Pro s…
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
Jak a co udělat v květnu na zahradě
Jak a co udělat v květnu na zahradě
Květen je snad tím nejkrásnějším měsícem v zahradě, ale my touhle dobou máme obvykle tolik práce, že se málokdy zastavíme, abychom si vychutnali krásu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.