Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat gerbery | rady

Jak pěstovat gerbery | rady. Jak pěstovat gerbery krok za krokem v tomto návodu. Gerbery k nám dorazily z Jižní Afriky v 19. století. Tyto květiny jsou trvalky, které v létě můžete umístit ven, nesmí ale přijít na přímé sluníčko. V posledních letech je pěstování gerber v interiérech velice oblíbené. Přidejte se k pěstitelům těchto krásných trvalek, které se staly hitem svatebních kytic, také vy.

1

Semena gerber vysejte na jaře do zeminy a nechte klíčit po dobu 14 dní. Teplotu po tuto dobu udržujte v rozmezí 18 až 24 stupňů Celsia. Semena gerber najdete ve specializovaných e-shopech nebo hobby marketech.

2

Semena gerbery i rostliny samotné sázejte do kvalitní směsi zeminy vytvořené z rašeliny a hrubšího písku. Před sázením gerber zeminu nejprve sterilizujte anebo převařte. Na dno květináče vytvořte pořádnou drenáž ze štěrku, keramzitu anebo střepů z hliněných květináčů. Do zeminy přidejte kompost. Rostlinu je třeba umístit do světlého a dobře větraného stanoviště. V létě můžete dát gerberu za okno, balkon anebo terasu, kde ji však přistiňujte.

3

Gerbery zalévejte podle prostředí dešťovou vodou anebo vodou převařenou. Vodu lijte do misky pod květináčem. Pozor, abyste květiny nepřemokřili. Důležité je, abyste zalévali pravidelně, a to i v zimě (nesmí vyschnout). V zimě zálivku snižte, ale neopomíjejte ji.

4

Hnojte jednou za 14 dní hnojivem určeným pro gerbery nebo hnojivem na kvetoucí pokojové rostliny.

5

Mladé rostliny přesazujte dvakrát do roka, ty starší vystačí přesadit jednou za rok.

6

Gerbery rozmnožujte semeny, dělením anebo řízky.

Aby vám gerbera vykvetla, nechte gerberu přes zimu na světlém stanovišti s teplotou 8 až 10 stupňů Celsia. Gerbery kvetou v měsících květnu až září.

Nejčastější chybou při pěstování gerber je nedodržení vhodného vodního režimu. Gerbera nesnáší trvalé podmáčení. Zálivka by měla být do podmisky nebo velmi opatrně k rostlině.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat sasanky | rady
Jak pěstovat sasanky | rady. Sasanky nebo také anemonky jsou krásné zahradní květiny podobající se sedmikráskám, které planě rostou na krajích lesů a…
Jak pěstovat kostival | rady
Jak pěstovat kostival | rady. Kostival k nám přišel z okraje Asie, aby se u nás zabydlel a rostl i planě. Tato rostlina se již od dávných časů neužíva…
Jak pěstovat macešky
Macešky (nebo také violy) jsou v České republice velmi oblíbenými okrasnými květinami. Na světě existuje více než 450 druhů macešek. Macešky čast…
Jak pěstovat dosnu | rady
Jak pěstovat dosnu | rady. Pěstování dosny s výraznými květy je velice jednoduché, proto se do této aktivity mohou pustit naprostí začátečníci. I když…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.