Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat kaliny

S kalinami se nejčastěji setkáváme v takzvaných venkovských zahradách. Je škoda, že v současné výsadbě zahrad se kaliny trochu opomíjejí. Vzhledem jsou však velmi krásné téměř celoročně a je škoda je na své zahradě nemít. K venkovským typům zahrad tyto rostliny určitě patří. Existuje přibližně 200 druhů kalin, ke kterým patří druhy opadavé i stálezelené. Většinou kvetou bíle a jejich květy jsou více či méně voňavé.

Co je potřeba

 • rostliny vybraných odrůd
 • rýč
 • konev s vodou
 • hnojivo
 • zahradní nůžky
1

Různé druhy kalin mají různé požadavky na pěstování. Stálezelené druhy upřednostňují výživné, přiměřeně vlhké a spíše kyselé dobře propustné půdy. Místo vyžadují slunné maximálně polostinné. Ty ostatní se spokojí obvykle s normální zahradní půdou a stanovištěm na plném slunci. Nevyžadují žádný speciální řez, ale za prosvětlení keře se vám odmění hojnějším kvetením.

2

Pro naše zahrady jsou nejvhodnější následující odrůdy:

 • Kalina obecná: dorůstá až 4 m kvete v květnu až červnu bílým květem široká vzpřímená
 • Kalina japonská: dorůstá 2-3 m, kvete v květnu až červnu smetanově bílým květem, rostlina je široce rozložitá.
 • Kalina tušalaj: dorůstá 2-3 m, kvete v květnu až červnu bílým květem, rostlina je hustá, vzpřímená.
 • Kalina vonná: dorůstá 2-3 m, kvete v březnu až dubnu, růžový a bílý květ, rostlina je hustá, vzpřímená.
 • Kalina carlesii: dorůstá do 1,5 m, kvete v dubnu až květnu, růžový květ, rostlina je menší kulovitá.
 • Kalina bodnanská: dorůstá do 3 m, kvete v březnu a dubnu, narůžovělý vonící květ, rostlina je vzpřímená, kulovitého tvaru.
3

Opadavé druhy bývají často velmi hezké i v podzimní době, kdy se jejich listy krásně vybarvují v různých odstínech žluté, oranžové, bronzové až ohnivě červené barvy. Některé druhy jsou ozdobné i svými plody, jsou to korálově červené peckovičky. I když barva plodů může být v závislosti od druhu červená až černá. Plody vydrží na keři dlouho do podzimu. Plody kalin se považují za jedovaté. A nejen plody, i kůra může způsobit zvláště citlivým lidem vyrážku při poranění.

4

Domácí druhy kalin se dobře hodí i pro vytvoření volně rostoucích živých plotů a dělících stěn. V zahrádkách i předzahrádkách mohou být také zajimavou soliterní rostlinou. Ve větších úpravách je sázíme do řidších smíšených skupin na okraj stromových porostů tak, aby vynikly jejich zajímavé jarní květy.

5

Se zálivkou u kalin není třeba dělat si velké starosti. Pravidelnou zálivku vyžadují pouze v prvních dvou letech po výsadbě. V dalších letech, po pevném zakořenění si vystačí pouze s přirozenou zálivkou ve formě deště, rosy. Ve velmi parných dnech zaléváme mladší rostliny navečer a vydatně.

6

Kaliny se rozmnožují stonkovými či polodřevitými řízky kdykoli během roku. Křížené odrůdy se rozmnožují štěpováním. Běžné druhy kalin lze také množit hřížením, což znamená, že vyzrálou větev blízko země ohneme směrem dolů, minimálně 10 cm dřevité části zasypeme hlínou a můžeme upevnit v zemi háčkem, aby se větev nevysmekla. Necháme zakořenit do příštího roku. Pak zakořeněnou větev řezem oddělíme od mateční rostliny.

Existuje i kalina modroplodá s velkými kožovitými listy. Roste do velmi elegantního kuželovitého tvaru. Je plně mrazuvzdorná.

Kalina obvykle chorobami netrpí. Často se však na nově vyrostlých částech objevují mšice v hojném počtu. Pokud nepomůže prudké spláchnutí vodou, ani ruční odstranění, pravděpodobně bude potřeba zásah některým z chemických přípravků na mšice.

Autor: ZBohdalova
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak množit pelargonie řízkováním
Zvláště pro ty pěstitele, kteří mají problém s uskladňováním rostlin v zimním období, je výhodné zimování pelargonií v podobě řízků. Malé zakořeněné…
Jak vysazovat růže | rady
Jak vysazovat růže | rady. Není snad jediný zahrádkář, který by nezatoužil pěstovat na zahradě královnu květin - růži. Existuje spousta druhů růží. Ty…
Obrázek není k dispozici
Jak přilákat na zahradu motýly
Nejen motýli ale i včely, slunéčka a další hmyz je užitečný pro naše zahrady. Jsou to naši hmyzí spojenci - opylovači. A bez nich by nebylo krásných k…
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
Jak pěstovat muchovník
Možná už jste o muchovníku někdy slyšeli. Zahrnuje několik druhů, například m. olšolistý, Lamarkův či kanadský. Stále se u nás jedná o poměrně exotick…