Přejít k hlavnímu obsahu

Jak podat trestní oznámení na exmanžela, který neplatí výživné | rady

21. Říjen 2020

Jak podat trestní oznámení na exmanžela, který neplatí výživné | rady. Rozvedla jste se a dítě či děti byly svěřeny do vaší péče s tím, že exmanžel má platit alimenty. Ale neplatí. Řešením, i když ne vždycky ideálním, bývá exekuce. V určitých případech navíc můžete podat trestní oznámení. Náš článek vám poradí, jak na to.

1

Trestný čin zanedbání povinné výživy

Jestliže exmanžel neplatí výživné po dobu delší než 4 měsíce, s největší pravděpodobností se dopouští trestného činu zanedbání povinné výživy. Trestní zákoník stanoví, že stačí, pokud neplatí výživné z nedbalosti, úmysl se nevyžaduje! To znamená, že se exmanžel nemůže například vymlouvat na to, že nevěděl, že má výživné platit, že neznal číslo účtu, adresu, kde s nezletilými dětmi bydlíte atd.

2

Jak napsat trestní oznámení

Trestní oznámení nemusíte psát sama. Ani nemusíte platit advokáta. Prostě se vypravíte na policii. Trestní oznámení je povinen přijmout každý útvar Policie ČR a taky státní zástupce. Takže jestli máte státní zastupitelství blíž u domu, můžete toho využít.

3

Co mít s sebou

S sebou mějte určitě občanský průkaz a soudní rozhodnutí (případně soudně schválenou dohodu), které exmanželovi ukládají povinnost platit výživné. Jestliže máte kontakt na exmanžela (telefon, adresu...), uveďte ho. Když bude policie potřebovat něco dalšího, vyzve vás.

4

Co exmanželovi hrozí

Může být potrestán trestem odnětí svobody až na dva roky a v určitých případech (vystaví-li vaše dítě nebezpečí nouze nebo byl-li již v posledních třech letech za takový čin odsouzen) až na pět let.

5

Trestní stíhání

Pokud policie dospěje k závěru, že váš exmanžel pravděpodobně spáchal trestný čin, zahájí trestní stíhání. A to už není legrace. Že dostane maximálně podmínku? Pokud nebude platit i nadále, opět na něj můžete podat trestní oznámení. Potom už reálně hrozí, že půjde do vězení. Tím sice peníze pro své děti nezískáte, ale strach z trestu ho může donutit, aby výživné zaplatil.

6

Dodatečně zaplatí

Exmanžel bude motivovaný k tomu, aby ještě v průběhu trestního stíhání (nebo dokonce před ním) dlužné výživné uhradil. Proč? Trestní zákoník totiž stanoví, že pokud exmanžel splní svou povinnost dříve, než soud prvního stupně začne vyhlašovat rozsudek a pokud ono neplacení výživného nemělo trvale nepříznivých následků pro dítě, bude beztrestný.

Trestného činu zanedbání povinné výživy se samozřejmě může dopustit i matka dětí, pokud jsou v péči otce. Nicméně to jsou spíše výjimečné případy.

Článek má informativní charakter.

Autor: Zuzana B.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak žádat výživné pro zletilé dítě
Vztahy mezi rodiči a dětmi by měly být jedny z nejužších a nejkrásnějších. V praxi to tak vždycky nebývá. Rozvod rodičů a založení nové rodiny jsou ve…
Obrázek není k dispozici
Jak žádat snížení výživného
O výživném se vedou časté diskuze, stejně jako o jeho zvýšení, jehož potřeba nastává zvláště tehdy, roste-li dítě a s ním i jeho zájmy a potřeby. Stej…
Jak žádat střídavou péči o dítě
Situace kolem péče o dítě, zejména po rozvodu, ale i rozchodu nesezdaných rodičů, se v posledních letech výrazně změnila. Soudy akceptují právo dítěte…
Obrázek není k dispozici
Jak žádat výživné pro svobodnou matku
Občas se stává, že se pár rozejde ještě během doby, kdy je žena těhotná. Když se dítě narodí, otec (v lepším případě) začne platit výživné a mnohdy si…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.