Přejít k hlavnímu obsahu

Jak používat zahradní textilie | rady a tipy

Jak používat zahradní textilie | rady a tipy

Jak používat zahradní textilie | rady a tipy. Netkané textilie jsou oblíbenou pomůckou zahrádkářů. Na zahradě plní mnoho různých funkcí, kterým se budu věnovat na následujících řádcích. Zahradní textilie představují snadný způsob, jak ochránit rostliny, aniž bychom používali na zahrádce škodlivou chemii. Textilie zároveň nebrání rostlinám v přijímání potřebného světla a vody.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Zahradní textilie existují v několika variantách. Nejčastěji se setkáváme s černou mulčovací textilií a s bílou textilií, již používáme obvykle k ochraně výsevů a mladých rostlin. Můžeme však sehnat i hnědou textilií, která má stejné vlastnosti jako ta černá, bude však méně nápadná třeba pod mulčovací kůrou nebo jiným hnědým materiálem, zkrátka tak nějak přirozeněji zapadne do přírodního vzhledu zahrady.

 

Textilie zakoupíte v zahrádkářských potřebách i na internetu, v různých velikostech a gramážích. Poté si je můžete zkrátit či rozdělit na několik dílů, zcela podle vaší potřeby. Snadno do nich také uděláte otvory pro sazenice.

 

Jak používat zahradní textilie | rady a tipy
2

Netkanou černou textilii (a stejně tak hnědou) využijete nejen k mulčování, které zajišťuje rostlinám dostatečnou vláhu a ochranu před plevelem a zlepšuje mikroklima důležité pro správný růst rostlin, ale také k ochraně před mrazem a škůdci, k urychlení fotosyntézy a k vyhřátí půdy. Mějte však na paměti, že netkané textilie obvykle nejsou přírodním materiálem, nejčastěji jsou vyrobeny z polypropylenu, avšak dají se sehnat i ekotextilie.

 

Černou textilii upotřebíte třeba při pěstování okurek, paprik, jahod, cuket, dýní, melounů, ale i pod zmíněnou mulčovací kůru např. při pěstování okrasných stromků, křovin, apod.

3

Bílá textilie slouží k ochraně výsevů a mladé sadby na záhonech i ve sklenících a fóliovnících. Chrání je před nízkými teplotami, škůdci a před dalšími nepříznivými podmínkami (např. čerstvě vysazené sazeničky ochráníme před přílišným slunečním zářením, které by jim mohlo uškodit). Některé rostliny mohou být zakryty dokonce po celou dobu růstu (jsou to rostliny nekvetoucí – např. saláty, zelí, apod., u nichž není potřebné zajistit přístup opylovačů). Textilie se dá použít i k ochraně ovocných stromků a keřů, např. v případě nočních mrazíků v době kvetení.

 

Bílou textilii si můžete zakoupit rovněž ve formě tunelů, které se hodí k ochraně sazenic a nižších druhů zeleniny zejména na jaře, kdy ještě může docházet k teplotním skokům a k nočním mrazíkům.

Jak používat zahradní textilie | rady a tipy

Tipy

Zahradní textílie se obvykle upevňují pomocí kotvicích kolíků. Pokud je nemáte, můžete rohy textílie zatížit např. kameny, dřevěnými deskami nebo jiným vhodným materiálem.

Výhodou zahradních textilií je jejich opakovaná použitelnost.

Varování

Je třeba sledovat výskyt slimáků pod textilií a případně učinit některá preventivní či ošetřující opatření, aby nám nezlikvidovali úrodu. Určitou pomoc může představovat vysazování předpěstované sadby, poté už tolik nehrozí, že slimáci rostlinu zcela zahubí.

 

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou | rady a tipy. Jak již název napovídá, jedná se o rostlinu pocházející z Číny. Kustovnice je keřík dorůstající do…
Jak pěstovat rebarboru
Jak pěstovat rebarboru
Jak pěstovat rebarboru neboli reveň | rady a tipy. Rebarbora je velmi známá a rozšířená zelenina, kterou má mnoho lidí na své zahradě. V období b…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…