Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat rebarboru

Jak pěstovat rebarboru

Jak pěstovat rebarboru neboli reveň | rady a tipy. Rebarbora je velmi známá a rozšířená zelenina, kterou má mnoho lidí na své zahradě. V období března a dubna nastává vhodné období k jejímu sázení, přesazování i množení. Pokud však tento termín nestihnete, nemusíte zoufat, další vhodná doba bude od konce srpna do poloviny září. Než se do zahradničení pustíte, přečtěte si naše rady, jak pěstovat rebarboru.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Rebarbora je vytrvalá rostlina, které vyhovuje neutrální substrát s dostatkem živin. Půda by měla být vzdušná a nepříliš vlhká a udusaná. Rebarbora Vám skvěle poroste na slunečných místech (např. přímo na záhonech), ale dařit se jí bude i v polostínu (třeba mezi stromy či keři). Pro rebarboru si vyhraďte alespoň 1 metr čtvereční.

Tato rostlina se dá pěstovat ze sazeniček i ze semínek. Na úrodu ze semínek si však počkáte několik let. Nejvíce se osvědčily sazeničky, které si můžete jednak koupit v zahradnictví, ale také je možné odebrat oddenek z mateřské rostliny. Rebarboru si tak snadno namnožíte.

2

Jak rebarboru zasadit?

Nejprve je potřeba vykopat jámu o hloubce asi 30 centimetrů, na dno jámy následně nasypeme zeminu smíchanou s kompostem nebo kravský hnůj. Sazenici zasadíme tak, aby její pupeny nebyly hlouběji než 5 centimetrů pod povrchem půdy. Důkladně ji přimáčkneme do země a zalijeme.

3

Rebarboru pravidelně zaléváme nejlépe odstátou dešťovou vodou a přihnojujeme kompostem a hnojivy obsahujícími draslík. Jednou za 3 roky je vhodné půdu provápnit.

Sklízíme ji v období od dubna do svatého Jana (24. června), poté již obsahuje příliš velké množství kyseliny šťavelové. Řapíky z rostliny vylamujeme těsně nad zemí.

Pokud rebarbora začne kvést v době sklizně, květy opatrně odstraňujeme.

Tipy

  • Jestliže nemáte zahradu, rebarboru můžete pěstovat i na balkoně v dostatečně velkém květináči.
  • Při sázení na podzim je vhodné rostlinu chránit před mrazy mulčováním. Starší rostlinu před zimou ostříháme u země a nadkryjeme kompostem.
  • Z jedné rostliny se dá sklízet až jedna třetina řapíků každé 2 týdny.
Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou | rady a tipy. Jak již název napovídá, jedná se o rostlinu pocházející z Číny. Kustovnice je keřík dorůstající do…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek | rady a tipy. Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, která sice roste i ve volné přírodě, neměla by se však trhat ve v…
https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.