Přejít k hlavnímu obsahu

Jak přihlásit auto zakoupené v zahraničí | rady

Jak přihlásit auto zakoupené v zahraničí | rady

Jak přihlásit auto zakoupené v zahraničí | rady. Ojetý automobil můžete levněji koupit v zahraničí. Navíc zahraniční nabídka mnohdy bývá přijatelnější nejen cenově, ale také stavem a výbavou nabízených ojetin. Dávejte však pozor, aby vás povinná administrativa včetně přihlášení auta zakoupeného v zahraničí nestála víc než finance, které jste měli původně v plánu ušetřit. Jak auto zakoupené v zahraničí přihlásit, a co všechno je potřeba pro vyřízení povinné administrativy, vám poradí následující řádky.

1

Povinnosti v zahraničí

Úspěšně jste si zakoupili vysněný automobil a chcete se s ním vrátit zpět do České republiky. Podpis kupní smlouvy a zaplacení kupní ceny nejsou jediné povinnosti, které musíte před dovozem do ČR splnit. Se zakoupeným vozidlem smíte vyjet na silnici pouze v případě, že máte řádně uzavřené pojištění odpovědnosti. Jedná se o krátkodobé pojištění, které slouží ke krytí případných rizik, která mohou při převozu automobilu nastat (havárie, srážka se zvěří, apod.). Tento druh pojištění uzavřete na pobočkách místních autoklubů, které jsou pro vyřízení této služby vybaveny. Vozidlo musíte dále odhlásit na příslušném dopravním inspektorátu. Na základě předložené kupní smlouvy a potvrzení o pojištění odpovědnosti vám inspektorát vydá dočasný technický průkaz a převozní značky, jejichž platnost je omezena. Poplatek za vyřízení převozních značek se pohybuje okolo 100 EUR. Zároveň byste měli obdržet protokol o odhlášení vozidla ze zahraniční evidence vozidel. Jedete-li si pro auto s přívěsem nebo vlekem, jste povinen automobil pouze odhlásit na tamějším dopravním inspektorátu. Povinnost pojištění a vyřízení převozních značek pro vás v tomto případě odpadá. Námořní přeprava: při koupi automobilu v zámoří si zajistěte námořní přepravu vozidla.

2

Měření emisí a stanice technické kontroly

Po příjezdu do České republiky je nezbytné, abyste si nechali provést měření emisí. Měření emisí vyjde cca na 700 Kč (benzínový motor), 1 000 Kč (naftový motor). Dále navštivte stanici technické kontroly, dále jen STK. Zde si nechejte provést kontrolu technického stavu vozidla. STK vyjde cca na 1 500 Kč.

3

Povinné ručení

Před samotnou návštěvou dopravního inspektorátu je potřeba, abyste auto pojistili. Pojistka, kterou jste uzavřeli v zahraničí, byla pouze dočasná. Na vámi vybrané pojišťovně uzavřete povinné ručení a nechte si vystavit zelenou kartu.

4

Platba DPH

Kupujete-li automobil, který je starší 6 měsíců, pak sazbu DPH platíte v zemi, ve které auto kupujete. Sazba by měla být automaticky součástí kupní ceny. Kupujete-li v zahraničí automobil nový nebo mladší 6 měsíců, pak vám musí být tamní sazba DPH z kupní ceny automobilu odečtena. DPH zaplatíte podle současné sazby tady v ČR. Musíte podat Hlášení o pořízení nového dopravního prostředku (příslušný formulář získáte na FÚ), finanční úřad vám doplatek DPH vypočítá a předá k úhradě. Auto můžete na dopravním inspektorátu přihlásit až po zaplacení DPH.

5

Dopravní inspektorát

Další vaše cesta povede na dopravní inspektorát, kde musíte předložit veškeré dokumenty. Konkrétně se jedná o:

- dočasný technický průkaz vydaný tamějším dopravním inspektorátem

- formulář potvrzující odhlášení vozidla z tamější evidence vozidel

- převozní značky

- zprávu o výsledku měření emisí

- zprávu STK o technickém stavu vozidla

- doklad o vyřízení povinného ručení, zelenou kartu

- Potvrzení FÚ o platbě DPH (v případě koupě auta mladšího 6 měsíců)

- platný občanský průkaz

Správní poplatek za přihlášení automobilu na příslušném dopravním inspektorátu činí 800 Kč. Dopravní inspektorát by vám měl do 30 dnů vystavit opis velkého technického průkazu, osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý technický průkaz) a vydat nové registrační značky. Jakmile vše uvedené obdržíte, můžete s autem neomezeně jezdit.

6

Ekologická daň

Ekologická daň se vypočítává z hodnot tzv. emisní normy, kterou vůz splňuje. Emisní normy dělíme do čtyř základních skupin:

 

vozidlo nesplňuje žádnou emisní normu EURO10 000 Kč
EURO 15 000 Kč
EURO 23 000 Kč
EURO 3 a vyšší0 Kč

 

7

Homologace

Jednou z podmínek pro přihlášení vozidla je rovněž homologace ES – tj. potvrzení o způsobilosti vozidla k provozu na pozemních komunikacích v zemích EU. Pokud vůz nemá evropskou homologaci, tak počítejte při přihlášení ještě navíc s jednorázovým poplatkem 5 000 Kč na likvidaci vraku.

Autor: arli444
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy. Amsterodam je největší holandské město na řece Amstel, která se ve městě vlévá do moře, resp. do kanálu spoj…
Jak si uspořádat šatník | rady a tipy
Jak si uspořádat šatník | rady a tipy
Jak si uspořádat šatník | rady a tipy. Jen málokterá žena řekne: mám co na sebe a nepotřebuji nic nového! A když už, tak bude nejspíš ze vzdálené budo…
Jak opticky zvětšit pokoj | rady a tipy
Jak opticky zvětšit pokoj | rady a tipy
Jak opticky zvětšit pokoj | rady a tipy. Pokud bydlíte v garsonce nebo jiném malém bytě, možná přemýšlíte, jak celý prostor zařídit a opticky ho zvětš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.