Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit francouzský salát podle původní normy | recept

15. Červenec 2021
Jak připravit francouzský salát podle původní normy | recept

Francouzský salát, receptura ČSN 50147. Francouzský salát byl a stále je oblíben těmi, kdož ve svačinovém salátu nehledají kousky masa. Není tam. Hlavní chuťovou složkou salátu s výrobním označením francouzský je kořenová zelenina. Známe přesná množství všech použitých surovin a přísad. Tradiční recepturu francouzského salátu podle československé státní normy nabízíme i čtenářům JakTak.

Co je potřeba

 • 208 g vařené mrkve
 • 152 g vařeného celeru
 • 140 g den předem uvařených brambor
 • 151 g sterilizovaného hrášku
 • 99 g sladkokyselých okurek
 • 210 g majonézy
 • 20 g octa
 • 0,5 g mletého černého pepře
 • 10 g soli
 • 10 g krupicového cukru
 • 5 g worcesterské omáčky
1

Francouzský salát podle původní receptury si v mléčných barech a bufetech rády dávaly ženy a vegetariáni. Francouzský salát neobsahuje žádnou uzeninu, vařená vejce ani sýr a přes použitou majonézu z oleje a žloutků patří spíš k salátům lehčím. Protože je dávkování přesné, víme, že v deseti dekách salátu je 20 gramů rostlinného oleje. Francouzský salát obsahuje ale alergeny (celer, žloutek).

2

Na jeden kilogram francouzského salátu potřebujeme 208 g vařené mrkve, 152 g vařeného celeru, 140 g den předem uvařených brambor, 151 g sterilizovaného hrášku, 990 g sladkokyselých okurek. Dále 210 g majonézy, 20 octa, 0,5 g mletého černého pepře, 10 g soli, 10 g krupicového cukru, 0,5 g worcesterské omáčky. Zeleninu uvaříme do měkka, odvážíme (zbytek a vývar dáme do polévky).

3

Zeleninu pokrájíme na malé kostičky, právě tak brambory. Aby byly kostičky zeleniny skutečně malé, z mrkve a celeru nejdřív nařežeme plátky, pak hranolky a nakonec drobné kostičky. Podobně postupujeme i brambor. Nepoužíváme protlačovací mřížku, protože z ní by vycházely kousky brambor příliš velké (hodí se na bramborový salát). Všechny suroviny dáváme do větší pracovní mísy.

4

Abychom získali přesné množství majonézy, dáme na váhu šlehací nádobu, vynulujeme, vložíme tři menší nebo dva velké žloutky a zvážíme. Bude to asi 55 gramů, plus mínus. Váhu žloutků odečteme od 210 a dostaneme potřebné množství oleje. Olej odvážíme do nějaké „technické“ nádobky s hubičkou. Ze žloutků a oleje ušleháme tuhou majonézu. Když bychom dělali víc výrobků, kde bude zapotřebí majonézy, připravíme ji víc a potřebných 210 gramů prostě odvážíme.

5

Šlehací nádobu dáme i s majonézou na váhu, vynulujeme a po troškách dovažujeme ostatní přísady. Když si na tento způsob vážení malého množství přísad (zejména tekutých) zvykneme, bude nám připadat praktický. A nebo koření odvážíme, jak nám je přirozené. Kořenící přísady v majonéze dobře rozmícháme (můžeme i šlehací metlou). Pomocí stěrky přidáme majonézu k zelenině a dobře rozmícháme.

6

Francouzský salát ochutnáme – nemělo by mu nic chybět. Z pracovní mísy přeložíme na salátovou mísu a dáme do lednice na několik hodin rozležet. Francouzský salát lze konzumovat jen s bílým nebo celozrnným pečivem (či domácími banketkami), ale chutná i ke smaženému řízku nebo rybě. Úspěšně jej můžeme využít i k přípravě dalších výrobků studené kuchyně (obložené chlebíčky, mísy, aspiky).

7

Původní receptura francouzského salátu ČSN 50147 z knihy Receptury studených pokrmů, vydavatelství Merkur 1976.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.