Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit želé (džem) z květů černého bezu | recept

Jak připravit želé (džem) z květů černého bezu | recept

Bezinkové želé | recept. Černý bez je stará léčivá rostlina. Zmínky o léčivých účincích černého bezu najdeme již ve středověkých knihách o bylinkách. Černý bez se od pradávna nachází v blízkosti lidských sídlišť. Dodnes najdete bohaté porosty tohoto keře v zaniklých osadách. Během června se na keři postupně rozvíjejí velká, plochá, smetanově bílá květenství, ze kterých na podzim budou tmavé plody. Plody se také kuchyňsky zpracovávají. Z květů bezu se nejčastěji připravují sirupy, limonády, kosmatice nebo se suší na čaj – výborný podpůrný prostředek při léčbě nemocí z nachlazení. Hitem posledních let se stalo bezinkové želé. Zkuste si tuto dobrotu podle našeho receptu připravit sami.

Co je potřeba

  • rozkvetlé bezinkové květy
  • krystalový nebo krupicový cukr
  • citrusový pektin
  • citrusová kůra chemicky neošetřená
  • citronová šťáva
  • koření na ochucení (vanilka, celá skořice, hřebíček, badyán)
  • voda
1

Na sběr květů se vydejte v pozdním dopoledni, květy budou suché a plné pylu (květy se nesbírají po dešti). Vezměte si s sebou nůžky a květy odstříhávejte s co nejkratšími zelenými třapci. Ušetříte si práci s jejich odstraňováním doma. Zelené části mají nepříjemnou vůni a někomu vadí. Dávejte pozor, aby keř nebyl napaden mšicí makovou. Tato mšice miluje bezové květy.

2

Ihned po sběru květy dejte do nádoby, přidejte citronovou nebo pomerančovou kůru, šťávu z citronu a vody tolik, aby po zmáčknutí květů byla voda aspoň 2 cm nad nimi. Záměrně neuvádím množství květů. Platí pravidlo, že čím víc květů a méně vody, tím tmavší barvu a silnější chuť bude mít hotové želé. Květy s vodou nechte přejít minutu varem a odstavte do druhého dne. Květy se budou louhovat, nechte nádobu přikrytou pokličkou.

3

Druhý den, po 24 hodinách louhování, přecedíme vyrobený bezový nálev. Síto vyložíme tkaninou, všechnu vodu necháme vykapat a květenství pomocí tkaniny vyždímáme. Zbytky bezových květů vyhodíme.

4

Vymačkaná šťáva má krásnou žlutou barvu (viz ilustrační fotografie). Získanou šťávu z květů odvážíme a podle výsledné hmotnosti nadávkujeme citrusový pektin. Pokud chcete použít želírovací přípravky běžné v obchodech, postupujte podle návodu na obalu.

5

Citrusový pektin seženete v internetových obchodech. Vyplatí se porovnávat ceny. Citrusový pektin je na přípravu džemů nejlepší. Je bez chuti a nechá vyniknout chuti hlavní suroviny. K dostání je i jablečný pektin, ale ve výsledném produktu je cítit chuť jablek, což je ne vždy žádoucí. Pektinu budete potřebovat 10 g na 1 kg bezinkové šťávy.

6

Pektin smícháme s malým množstvím cukru, stačí 100 g cukru na 10 g pektinu. Vsypeme do bezinkové šťávy, kterou jsme přivedli k varu. Přidejte třeba kousek celé skořice nebo jiné výrazné koření, ozvláštní to chuť. Mícháme pečlivě 1 minutu a přidáme zbytek cukru. Cukr nadávkujte podle chuti. Já dávám půl kila cukru na jeden kilogram šťávy. Var se přidáním cukru přeruší, zvyšte tedy teplotu a od doby, kdy se začne želé znovu vařit, vařte ještě 7 minut. Sbírejte odpěňovačkou pěnu, která se tvoří. U jiných džemů ji nesbírám, ale u bezinkového se to vyplatí, želé je pak hezky čiré.

7

Po ukončení varu přidejte hrst otrhaných bezových kvítků a dobře je zamíchejte, aby nezhnědly. Přibližně 5 minut promíchávejte a teprve poté bezinkové želé plňte do sklenic. Do každé skleničky dejte kousek skořice, vanilky nebo jiného použitého koření.

8

Sklenice vybírejte raději menší se šroubovacím uzávěrem. Musí být čisté a suché. Po naplnění otřete okraje, uzavřete a na 10 minut postavte dnem vzhůru. Nezapomeňte je po uplynutí této doby obrátit zpátky. Kdybyste to neudělali a nechali želé v této poloze vystydnout, budete mít mezeru mezi dnem a zavařeninou. Želé se nemusí zavařovat, vydrží do další sklizně květů. Má ovocnou pikantní chuť, hodí se na chléb s máslem.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak skladovat zavařeniny a kompoty
Jak skladovat zavařeniny a kompoty
Jak skladovat zavařeniny a kompoty | rady a tipy. Řada z nás má to štěstí, že zahrádka plodí a díky naší dobré péči bývá úroda mimořádně štědrá. A pro…
Jak uvařit akátový džem (med) | recept
Jak uvařit akátový džem (med) | recept
Akátový džem (med) | recept. Akát je invazní dřevina původem ze Severní Ameriky. Celý strom je jedovatý, pouze květy jsou jedlé. Květy rostou v hrozno…
Jak udělat džem z dýně hokkaido | recept
Jak udělat džem z dýně hokkaido | recept
Dýňový džem | recept. Podzim je čas dýní. Pryč jsou doby, kdy se u nás pěstovaly jen obří dýně Goliáš a zavařovaly se na kompot podávaný ve školních j…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.