Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se připravit k přijímacím zkouškám na gymnázium

Přijímací zkoušky na školu bývají jedním z rozhodujících okamžiků v životě. Kapacita škol je omezená a uchazečů přespříliš, proto je důležité se pečlivě k přijímacím zkouškám připravit.

1

Jděte na den otevřených dveří
Tím, že poznáte školu, kde budou přijímací zkoušky probíhat, nebudete tolik stresovaní z nového prostředí. Projděte si třídy a zmapujte, kde se nacházejí toalety, abyste se v průběhu zkoušek nemuseli trápit jejich hledáním. Podívejte se také, zda jsou přítomny automaty s pitím a bagetami pro případ, že by Vám něco chybělo, případně kdybyste na připravenou svačinu doma zapomněli.

2

Přípravné kurzy
Přípravné kurzy jsou oblíbené a také účinné, zvlášť když navštěvujete kurz pořádaný školou, na kterou se chystáte jít. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od dvou do čtyř tisíc korun. Přípravné kurzy jsou vlastně jakousi rozšířenou výukou (nadstavbou) k běžné výuce. Jejich součástí bývá i rozbor starších testů, kterým se tak můžete na podobné znění připravit.

3

Zkontaktujte stávající studenty
Portál Spoluzaci.cz nebo Facebook umožňují vyhledání uživatelů na základě školy, do které chodí. Využijte toho a zkuste některého oslovit a zeptat se na nějaké tipy či postřehy ze zkoušek. Informace to jsou velmi užitečné, protože jsou takříkajíc z první ruky.

4

Jak s učením?
Většina přijímacích testů na SŠ není založena na základě encyklopedických znalostí, nýbrž na přemýšlení a jeho aplikování v praxi. Je to z toho důvodu, že na každé základní škole se učí tak trochu něco jiného, a tak by někteří žáci mohli být znevýhodněni. Jinak je to ovšem u přijímacích zkoušek na VŠ, kdy se počítá s jistou vlastní iniciativou uchazeče a vyžadují se proto od něj širší znalosti. Učte se průběžně, začněte podle potřeby klidně i půl roku před termínem. Dobré je opatřit si knihy s cvičnými testy. Jednak se připravíte na situaci testování, jednak naleznete své nedostatky.

5

Podpůrné látky
Mnoho studentů věří, že látky obsažené například v jinanu dvoulaločném (ginkgo biloba), které byly vědecky prokázané za účinné co do zlepšení paměti, jsou klíčem k úspěšnému složení zkoušek. Mějte paměti, že se stále jedná látky pouze pro zlepšení paměti, nikoliv pro dokonalou paměť, proto na ně nelze spoléhat. Dopřáváte-li si po večerech kávu pro vyšší aktivitu a koncentrovanost, připravujte si ji s rozumem. Nenarušujte své obvyklé zvyky a nezůstávejte kvůli ní vzhůru dlouho do noci.

6

Večer a ráno před zkouškami
Jděte spát brzy, abyste byli ráno čilí. Není na škodu si ještě zkusit nějaký test, například na Internetu. S učením byste však měli do testu již nadobro skončit. Ráno vstaňte raději dříve a mějte jistou časovou rezervu, abyste dorazili včas.

Klíčová slova: učení zkoušky
Autor: jarospoks
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak napsat inzerát na seznamku
Jak napsat inzerát na seznamku | rady a tipy. Při seznamování přes internet je inzerát v podstatě jediný prostředek, kterým můžete protějšek zaujmout.…
Jak překonat strach z létání
Jak překonat strach z létání | rady a tipy. Ačkoliv je létání vůbec nejbezpečnější typ dopravy, mnoha lidem už jen představa letadla způsobuje stres.…
Jak na roztřepené konečky vlasů
Jak na roztřepené konečky vlasů | rady a tipy. Konečky vlasů jsou nejcitlivějšími částmi celého vlasu, takže první problémy se projevují většinou práv…
Jak vyhlásit památný strom
Také jste si při procházkách nebo výletech po krásách vlasti všimli stromů, které jsou označeny smaltovanou tabulkou s nápisem „památný strom“? Znamen…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.