Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se rozdělují bylinky | rady

Jak se rozdělují bylinky | rady. Bylinky jsou tradiční přísadou v naší kuchyni. Bylinky přidají na chuti každého pokrmu, můžeme je různě kombinovat i obměňovat. Obsahují také vitamíny a minerály.

1

Máta - má svěží mentolovou chuť, výborně se hodí do nápojů, na ochucení a zdobení různých dezertů. Hodí se také ke smetanovým sýrům, do tvarohových pomazánek, náplní do zeleniny, k drůbeži a podobně. Dříve se máta spolu se šalvějí a petrželkou používala při dušení masa a do omáček.

2

Meduňka

Přidává se tam, kam patří citronová šťáva nebo kůra - do nápojů, jogurtů, omáček, polévek a salátů.

3

Bazalka - je základní bylinkou používanou v omáčkách a u těstovin. Výrazná chuť čerstvé bazalky je nesrovnatelná se sušenou. Bazalka je vhodná do salátů, pokrmů z rajčat, vajec. Vyskytuje se jako zelená, i červenofialová odrůda.

4

Libeček - svou vůní připomíná polévkové koření. V minulosti byl oblíbený v Podkrkonoší, kde je znám pod názvem vopych. Ochucujeme jím hlavně polévky, omáčky, přidáváme k bramborám při vaření. Čerstvý libeček má intenzivní vůni, a tak stačí přidat jen pár lístků.

5

Majoránka - pochází z oblasti Středomoří. U nás je spjata s polévkami, bramborovými pokrmy a výrobky ze zabíjačky. Ochucujeme jí dušené i mleté maso a zvěřinu.

6

Kopr - je všeobecně oblíbená bylinka. Používá se do smetanových omáček, salátů, nakládané zeleniny a na ochucení ryb.

7

Oregano - divoká odrůda majoránky. Italská kuchyně se bez oregana neobejde, Ochucuje se jím pizza, těstoviny, omáčky. Výborně se doplňuje s chutí rajčat, lilku a fazolí.

8

Estragon - používá se do omáček, k ochucení ryb, drůbeže.

9

Pažitka - má jemně cibulovou chuť

Ochucujeme jí vaječné pokrmy, polévky, omáčky a zapékaná jídla. Výborně se hodí do pomazánek.

10

Rozmarýn - má tvrdé lístky. Používá se hlavně v Itálii. Ochucujeme jí vepřové, jehněčí a skopové maso. K dušené zelenině, do těstovin. Přidáváme malé množství.

11

Šalvěj - má výraznou vůni a mírně trpkou chuť. Používá se hlavně k ochucení tučnějšího masa, do nádivek a ostrých omáček.

12

Yzop - málo používaná bylinka. Je lehce nahořklá a hodí se k ochucení mletého masa, polévek a zeleniny. Používá se při výrobě likérů.

Další bylinky:
Kerblík - do stejných pokrmů jako petrželka
Saturejka - ochucení zvěřiny, omáček, luštěnin
Brutnák - do salátů a ryb

Autor: Kopretina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uchovat zelené bylinky na zimu
Uchovávání bylinek | způsoby. Bylinky z dovozu jsou na trhu k dostání celoročně. Cena je vysoká a chuť a vůně mnohdy neodpovídá tomu, na co jsme zvykl…
Jak namíchat provensálské koření
Jak namíchat provensálské koření | 7 receptů. Léto je nejlepší období roku pro „bylinkové čarování“. Na zahrádkách jsou ke sklizni čerstvé natě voňavé…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.