Přejít k hlavnímu obsahu

Jak snížit spotřebu paliva

25. Březen 2014

Neustálý růst cen pohonných hmot nás nutí k zamyšlení, jak snížit spotřebu benzínu nebo nafty u svého automobilu. Zabývají se tím i výrobci aut a přicházejí na trh se stále úspornějšími motory. Dříve bylo pravidlem, že dieselové motory jezdily na „levnější“ naftu než benzínové. To v současné době už neplatí, neboť ceny obou pohonných hmot se v zásadě vyrovnaly. Snižovat spotřebu benzínu nebo nafty lze různými způsoby. Jednak se dá velice šetrně a úsporně jezdit, a jednak jsou dnes nabízeny vedle klasických pohonů i netradiční elektromobily, či pohony na plyn apod. Jaké metody lze zvolit pro snížení spotřeby paliva? Čtěte pár praktických tipů.

1

Úsporně jezdit vyžaduje některé zásady. Především je třeba dodržovat předepsanou rychlost, zbytečně prudce neakcelerovat a nebrzdit. Jízda musí být co nejplynulejší, je třeba včas řadit a nevytáčet motor do zbytečně vysokých otáček. Záleží i na váze, kterou vozidlo zatěžujeme. K vyšší spotřebě paliva přispívají i některé doplňky. Pokud zrovna nevozíte nic na střešním nosiči, je dobré jej odmontovat, neboť nám zbytečně zvyšuje aerodynamický odpor. Dnes se již nedoporučuje dříve oblíbené vypínání motoru při jízdě z mírného kopce nebo při dojíždění k železničnímu přejezdu apod. Naopak je to velmi nebezpečné a brzdění motorem bez použití brzd je rozhodně šetrnější i úspornější.

2

Další variantou vedoucí ke snížení spotřeby jsou motory na pohon CNG, nebo LPG. Auta na plyn jsou již dnes dostupnou alternativou vedoucí k výrazné úspoře pohonných hmot. Varianta CNG znamená stlačený zemní plyn. Postupně jsou otevírány další stanice, kde lze tankovat, a například na dálnici D5 jsou již dvě veřejné CNG stanice. Pokud chcete skutečně ušetřit, pak se spíše vyplatí pořízení pohonu na LPG. Přestavět na něj si můžete nechat i obyčejný vůz. Cena není příliš vysoká a přestavbu nabízejí servisy a dílny v každém větším městě.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a proč si koupit dodávku z bazaru?
Potřebujete větší auto pro převážení věcí? Potom může být dobrou volbou právě dodávka. A protože pořizovací cena nové dodávky není příliš nízká, je vh…
Jak ukončit své povinné ručení?
Zjistili jste, že i na povinném ručení můžete ušetřit a rádi byste přešli k jiné pojišťovně? A nejlépe co nejjednodušeji? Prozradíme vám, jak postupov…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.