Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně topit dřevěnými briketami | rady

20. Leden 2021

Jak správně topit dřevěnými briketami | rady. Dřevěné brikety jsou univerzálním topivem do všech druhů kamen, kotlů a krbů. Mají výbornou výhřevnost, ovšem záleží na tom, jakým způsobem s nimi budete topit. Nejlepších výsledků a vysokých energetických hodnot je dosahováno při topení v kotlech na dřevoplyn, kde se palivo nejdříve zplyňuje a teprve pak se plyn spaluje s vysokou účinností. Při topení dřevěnými briketami je podstatná regulace vzduchu. Pro samotné zapalování je nutné zajistit dostatek kyslíku, aby hoření a spalování bylo správné a co nejefektivnější. Ovšem při samotném hoření a následném žhnutí byste měli naopak přívod vzduchu uzavírat, aby se teplo uvolňovalo co možná po nejdelší dobu. Samotná doba hoření a žhnutí dřevěných briket se pohybuje od 3 do 5 hodin v závislosti na druhu topeniště a množství přiváděného vzduchu. Abyste dosáhli efektivního topení, doporučujeme vám tento osvědčený postup.

1

Rozdělávání ohně provádějte pomocí podpalovače, drobným dřevem nebo odlomte několik kotoučků z brikety.

2

Při přikládání zaplňujte spalovací prostor maximálně do jedné poloviny, jelikož dřevěné brikety při hoření zvětšují svůj objem.

3

Chcete-li, aby brikety hořely plamenem, odlamujte kousky briket velké asi jako pěst a přikládejte jen malé množství.

4

Chcete-li naopak, aby brikety hořely co nejdéle, přikládejte celé brikety a snižte přívod vzduchu na minimum.

5

Efektivnost topení dřevěnými briketami spočívá v tom, že briketa nemá hořet, ale žhnout. Proto je po rozhoření třeba uzavřít přívod vzduchu.

6

Kupujte jen osvědčený druh dřevěných briket, protože důležitým předpokladem správného hoření briket je jejich kvalitní slisování.

Výhodou dřevěných briket je i jejich použitelnost po shoření, neboť na rozdíl od uhlí a jiného topiva jimi můžete hnojit zahradu, neboť popel vzniklý z dřevěných briket je výborným minerálním hnojivem.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při…
Jak pěstovat tlustici
Jak pěstovat tlustici | rady a tipy. Když budete vědět, jak na to, pokojová rostlina tlustice vejčitá se vám odmění svou krásou. Při správné péči jde…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.