Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně vyprat prádlo | rady a tipy

09. Září 2022

Jak správně vyprat prádlo | rady a tipy. Řeklo by se, že vyprat prádlo není žádná věda. Dáme ho do pračky, nasypeme prací prášek, a to ostatní už domácí spotřebič udělá za nás. Není to ale tak docela pravda. Oblečení se šije z nejrůznějších materiálů a stále se objevují nové, stejně jako v obchodech na nás čeká nepřeberná nabídka přípravků na praní. Někomu zase může poplést hlavu pestrá škála pracích cyklů, takže si není zcela jist, jaký program vybrat. Jak tedy postupovat, když chceme, aby prádlo bylo po vyprání čisté, nezaprané a nepustilo barvu?

Co je potřeba

prací gel, prací prášek, přípravek na odstranění skvrn

1

V první řadě je nutné ho pečlivě vytřídit. Ideální je, když se podaří shromáždit tolik oblečení, abychom ho mohli dát do pračky podle barev, třeba zelené, hnědé, červené. To ale často není možné, už proto, že různé materiály vyžadují jinou péči a snesou jinou maximální teplotu.

Když to jinak nejde, rozdělíme prádlo na světlou a tmavou várku.

Přitom dáváme pozor na to, aby se nám pod ruku nepřipletlo přírodní hedvábí, vlna nebo další přírodní materiály, které vyžadují praní v ruce a do pračky nepatří.

Při třídění bereme v potaz nejenom barvu prádla a oděvů, ale také doporučené teploty a respektujeme, co uvádí výrobce. Jestliže je oblečení hodně zaprášené nebo špinavé, volíme předpírku.

2

Zrovna tak nepodceňujme, jaký prací prášek vybereme. Většinou se dají pořídit takové, které jsou určené výhradně pro prádlo bílé, dále barevné, jemné atd. I toho bychom se měli držet, protože přípravky na praní barevného oblečení obvykle obsahují ustalovače barev, zatímco pro bílé prádlo se přidávají zjasňovače a bělidla.

Kolik prádla vyprat v jedné várce? Když ho bude málo, je to neekonomické. Jakmile buben hodně naplníme, oblečení se nevypere dobře a bude pomačkané.

Oblečení je vytříděné, vhodný prášek nebo gel držíme v ruce – a přichází další důležitý krok. Tím je správný odhad, kolik přípravku potřebujeme na vyprání určitého objemu prádla. Dávkování se ale neodvíjí jen od toho, kolik košil a triček chceme vyprat. Přihlédnout musíme i k tomu, jak moc je prádlo špinavé.

  • Snažte se, aby buben pračky nezůstal poloprázdný nebo nebyl naopak přeplněný, praní je pak neekonomické nebo neúčinné.
  • Pokud je na oblečení skvrna, odstraňte ji ještě předtím, než vložíte oděv do pračky.
  • Prací prášky a gely používejte takové, které se pro danou náplň hodí.
Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak škrobit prádlo | rady a tipy
Jak škrobit prádlo | rady a tipy. Škrobení prádla praktikovaly především naše babičky a dobře věděly proč. Škrob totiž prádlo obalí a chrání před umaš…
Jak prát softshell
Jak prát softshell | rady a tipy. Softshell je speciální typ funkčního materiálu, který disponuje schopností odolávat nepříznivému počasí, proto se ho…
Jak pěstovat tlustici
Jak pěstovat tlustici | rady a tipy. Když budete vědět, jak na to, pokojová rostlina tlustice vejčitá se vám odmění svou krásou. Při správné péči jde…