Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat výborný fazolový guláš bez masa | jednoduchý recept

Jak udělat výborný fazolový guláš bez masa | jednoduchý recept

Fazolový guláš je levné a vydatné jídlo, které mají v oblibě více muži, i když ženám také náramně chutná. Jen ženy si fazolový guláš často odepřou z estetických důvodů – fazolový guláš patří k nadýmavým jídlům, s tím se prostě musí počítat. O víkendu či na chalupě si ho ale  rádi připravíme. Jak na něj, se dozvíte v následujícím článku, v němž přinášíme návod na jeho základní podobu i možné varianty.

Co je potřeba

  • vařené fazole (podle toho, jak chcete mít guláš hustý, stačí 400 g pro 4 osoby)
  • 2 středně velké cibule
  • 3 lžíce oleje, sádla nebo jiného tuku
  • sůl podle chuti
  • 1 lžíce mleté papriky
  • 1 lžička kmínu
  • volitelně česnek, chilli, mletý pepř, bujón – na závěrečné dochucení
  • základní kuchyňská výbava
1

Fazolový guláš je z nutričního hlediska zdravé jídlo. A když jej připravujeme z „prvosurovin“ (tedy nikoliv z konzerv a polotovarů), je fazolový guláš levný. Nevýhodou je poměrně dlouhá doba vaření fazolí, a tedy spotřeba energie. Doba varu se ovšem sníží až o dvě třetiny, když fazole předem namočíme a k vaření použijeme tlakový hrnec. Dobře poslouží i konzervované fazole, jen se s nimi jídlo trochu prodraží.

Fazolový guláš je z nutričního hlediska zdravé jídlo. A jej připravujeme z „prvosurovin“ (tedy nikoliv z konzerv a polotovarů), je fazolový guláš levný. Nevýhodou je poměrně dlouhá doba vaření fazolí, a tedy spotřeba energie. Dobu varu se ovšem sníží až o dvě třetiny, když fazole předem namočíme a k vaření použijeme tlakový hrnec.
2

Jaký druh fazolí na guláš použít?

Fazolový guláš připravujeme nejčastěji z barevných fazolí: červených, strakatých i černých. Bílé fazole nebo zelené fazole mungo mají trochu jinou chuť, která je předurčuje spíše k jiným typům úpravy (zadělávané, nakyselo, s rajskou omáčkou a podobně). Fazole kupujeme v běžných obchodech obvykle v půlkilovém balení. Velké ploché strakaté fazole se objevují na tržnicích jako zboží prodávané na váhu.

V tomto článku vám poradíme, Jak se vyznat v odrůdách fazolí 

Fazolový guláš připravujeme nejčastěji z barevných fazolí: červených, strakatých i černých. Bílé fazole nebo zelené fazole mungo mají trochu jinou chuť, která je předurčuje spíše k jiným typům úpravy (zadělávané, na kyselo, s rajskou omáčkou a podobně). Fazole kupujeme v běžných obchodech obvykle v půl kilovém balení. Velké ploché strakaté fazole se objevují na tržnicích jako zboží prodávané na váhu.
3

Jak fazole vařit – rady pro začátek

Před úpravou je třeba fazole nejprve propláchnout, aby se zbavily mechanických nečistot a příměsí. Potom fazole na několik hodin namočíme, čímž až nabobtnají. Objem vody musí proto být asi dvojnásobný. Fazole vaříme ve vodě, v níž se namáčely, pouze ji doplníme. Protože budou fazole zpočátku varu pěnit, použijeme hrnec s dostatečnou prostorovou vůlí.

Před úpravou je třeba fazole nejprve propláchnout, aby se zbavily mechanických nečistot a příměsí. Potom fazole na několik hodin namočíme, čímž až nabobtnají. Objem vody musí proto být asi dvojnásobný. Fazole vaříme ve vodě, v níž se máčely, pouze ji doplníme. Protože budou fazole zpočátku varu pěnit, použijeme hrnec s dostatečnou prostorovou vůlí.
4

Jak dlouho fazole vařit?

Fazole na guláš vaříme bez soli, se solí by ztvrdly. Od dříve doporučovaného používání jedlé sody k vaření se už upustilo, podle odborníků na výživu prý soda zapříčiňuje ztrátu některých hodnotných látek – zejména vitaminů. V papiňáku fazole namočené vaříme asi 25 až 30 minut, v obyčejném hrnci 80 až 100 minut. Záleží na druhu fazolí. Stav uvaření (a to i v tlakovém hrnci) kontrolujeme. Uvařená fazole je celistvá, ale uvnitř dokonale měkká. Nesmí být na jazyku krupičkovitá

Fazole na fazolový guláš vaříme bez soli, se solí by ztvrdly. Od dříve doporučovaného používání jedlé sody k vaření se už upustilo, podle odborníků na výživu prý soda zapříčiňuje ztrátu některých hodnotných látek – zejména vitaminů. V papiňáku fazole namočené vaříme asi 25 až 30 minut, v obyčejném hrnci 80 až 100 minut. Záleží na druhu fazolí. Stav uvaření (a to i v tlakovém hrnci) kontrolujeme. Uvařená fazole je celistvá, ale uvnitř dokonale měkká. Nesmí být na jazyku krupičkovitá
5

Základ na guláš – pracovní postup

Uvařené fazole scedíme, ale vodu z vaření nevylíváme. Na třech lžících oleje nebo větší lžíci sádla zpěníme dvě cibule nakrájené na půlkolečka nebo na měsíčky. Když je cibule zlatá, přidáme vrchovatou lžíci mleté sladké papriky a lžičku drceného kmínu. Koření necháme jednou zpěnit a hned na ně nasypeme fazole. Promícháme a podlijeme vodou z vaření, aby byly fazole ponořené.

Uvařené fazole scedíme, ale vodu z vaření nevylíváme. Na třech lžicích oleje nebo větší lžíci sádla zpěníme dvě cibule nakrájené na půl kolečka nebo na měsíčky. Když je cibule zlatá, přidáme vrchovatou lžíci mleté sladké papriky a lžičku drceného kmínu. Koření necháme jednou zpěnit a hned na ně nasypeme fazole. Promícháme a podlijeme vodou z vaření, aby byly fazole ponořené.
6

Jak pokrm dokončit – postup

Uvedeme k varu, přisolíme nebo do budoucího fazolového guláše přidáme bujonovou kostku. Chvíli vaříme, aby cibule změkla. Některé fazole se rozvaří, prasknou a samy začnou guláš zahušťovat. Některým fazolím „pomůžeme“ tím, že je rozmačkáme. Proto někdy není třeba zahušťovat moukou. Jen v případě, že se jedná o druh fazolí, které moc nepraskají, zahustíme fazolový guláš zátřepkou z vody a mouky. Nakonec doladíme chuť přidáním drceného česneku, pálivé nebo chilli papriky, mletého pepře.

Uvedeme k varu, přisolíme nebo do budoucího fazolového guláše přidáme bujonovou kostku. Chvíli vaříme, aby cibule změkla. Některé fazole se rozvaří, prasknou a samy začnou guláš zahušťovat. Některým fazolím „pomůžeme“ tím, že je rozmačkáme. Proto někdy není třeba zahušťovat moukou. Jen v případě, že se jedná o druh fazolí, které moc nepraskají, zahustíme fazolový guláš zátřepkou z vody a mouky. Nakonec doladíme chuť přidáním drceného česneku, pálivé nebo chilli papriky, mletého pepře.
7

Jak guláš z fazolí vylepšit? Rady a tipy

Fazolový guláš vylepšíme, když:

  • na cibulový základ přidáme nakrájenou dobrou uzeninu nebo vařené či uzené maso
  • základ utvoříme z podušené cibule, zelených paprik a rajčat
  • zátřepku rozmícháme ve smetaně
  • fazole přidáme na podušené brambory
  • do fazolového základu přidáme zbylý hovězí guláš
Fazolový guláš vylepšíme, když: na cibulový základ přidáme nakrájenou dobrou uzeninu nebo vařené či uzené maso základ utvoříme z podušené cibule, zelených paprik a rajčat zátřepku rozmícháme ve smetaně fazole přidáme na podušené brambory do fazolového základu přidáme zbylý hovězí guláš
8

Jak a s čím fazolový guláš podávat?

Fazolový guláš podáváme v hlubokých talířích, jumbo-hrnkách nebo v bujonových miskách. Obvykle je zvykem přikusovat k němu chleba nebo jiné pečivo. Fazolový guláš jíme teplý, ale některým lidem chutná i mírně prochladlý.

Fazolový guláš podáváme v hlubokých talířích, jumbo-hrnkách nebo v bujonových miskách. Obvykle je zvykem přikusovat k němu chleba nebo jiné pečivo. Fazolový guláš jíme teplý, ale některým lidem chutná fazolový guláš i mírně prochladlý.

Tipy

Podívejte se také, jak zahustit guláš bez mouky

Další recept, který by vás mohl zajímat je fazolový guláš s klobásou

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uvařit fazolový guláš | recept
Jak uvařit fazolový guláš | recept
Fazolový guláš | recept. Fazole nejsou v kuchyni moc oblíbenou surovinou. Těžko říct, jestli za to může jen jejich těžší trávení a jeho vedlejší účink…
Jak se vyznat v druzích fazolí
Jak se vyznat v druzích fazolí
Jak se vyznat v druzích fazolí | rady a tipy. Fazole jsou cenným zdrojem proteinů a dají se využít nejen jako příloha, ale i jako součást polévek, sal…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.