Co je potřeba

malířská štětka
plastový sáček
lednička
stelivo pro kočky
pudr
kukuřičný škrob

1

Perfektní je čistá malířská štětka

Štětkou očistěte jednu knihu po druhé a to desky i hrany a vnější okraje stránek. Na oprašování knih je nevhodná péřová prachovka. Ta jen rozvíří prach a usadí se na knihách znovu.

2

Zbavte se hmyzu

Hmyz se mohl usadit v knihách. Dejte zamořenou knihu do plastového sáčku a na dva dny ji umístěte do mrazáku. To znamená pro larvy a brouky konec. Definitivní.

3

Kniha je napadená plísní?

Udělejte si roztok z bílého octa. Na 1 díl octa 8 dílů vody a plíseň odstraňte hadříkem namočeným mírně v tomto roztoku. Stránky otevřete a usušte na skunci. Ale pozor, nenechávejte je vystavené slunci dlouho, protože papír by mohl vyblednout a zežloutnout. Jen asi půl hodiny.

4

Bezvadné je stelivo pro kočky

Pokud chcete knihu osvěžit a zbavit ji zatuchlého pachu, jděte na ni se stelivem pro kočky. Knihu vložte do papírového sáčku a do něj zároveň dejte trochu čistého steliva pro kočky. Asi za týden knihu vyndejte, stelivo oprašte nebo okartáčujte. Zatuchlost je pryč! Už nemusíte mít obavy, že zatuchlý pach nepříjemně zamoří prostor.

5

Chcete vysušit zvlhlou knihu?

Připravte si kukuřičný škrob nebo tělový pudr (i pudr pro miminka). Stránky knihy rozložte do vějíře a posypte je tímto pudrem. Působit nechte cca 6 hodin a pak prášek vyklepte nebo okartáčujte čistou malířskou štětkou.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.5
Average: 4.5 (10 votes)