Přejít k hlavnímu obsahu

Jak upéct tvarohového beránka s citronovou polevou | recept

Jak upéct tvarohového beránka s citronovou polevou | recept

Beránek je synonymem jara, probouzející se přírody, svěžesti a nového života. A velikonoční beránek je spolu s malovanými vajíčky a jarními větvičkami jívy voňavou a milou dekorací svátečního stolu. Receptů na domácího beránka je mnoho, každý z receptů je skvělý s puncem tradice ale i originality. Prohledejte zásuvky a skříňky, najděte formu na beránka a pojďme si společně upéct tvarohového beránka s citronovou polevou.

Co je potřeba

Forma na beránka může být různě veliká, tento recept je na středně velkého beránka (pro větší formu je nutné recept přizpůsobit):

Těsto na velikonočního beránka:

  • 2 hrnky hladké mouky (může být i polohrubá)
  • 1 hrnek krupicového cukru
  • 3/4 kostky másla (Hery)
  • 5 vajec
  • kostka nebo vanička tvarohu
  • 1 prášek do pečiva
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • citronová nastrouhaná kůra
  • trochu másla – tuku na vymazání formy
  • strouhanka (mouka) na vysypání formy

Citronová poleva:

  • 5 lžic moučkového cukru
  • 3 lžíce horkého mléka
  • 2 lžíce citronové šťávy
1

Příprava surovin na velikonočního beránka – ideální je si připravit všechny ingredience ještě večer, pokud chceme péct druhý den, aby měly stejnou teplotu. Sníh s bílků se například špatně šlehá, když jsou vejce hodně studená, máslo musí být změklé, aby se dalo šlehat, i mouka by měla mít shodnou teplotu s ostatními produkty. Pokud zapomeneme, anebo nemáme podmínky k tomu, abychom si to připravili den předem, postačí i několik hodin předstihu. Pro jednodušší přípravu nabízíme hrníčkový recept, nic se nemusí vážit.

2

Vajíčka oddělíme od bílků. Dáme si záležet, aby ani kapka žloutku se nedostala mezí bílky, může být pak problém sníh z bílků ušlehat. Pokud se stane, že se nám tam dostane část žloutku, opatrně jej vyndáme a přidáme k ostatním žloutkům. Miska a šlehací metličky musí být čisté, nesmí obsahovat žádné stopy mastnoty, aby se podařilo ušlehat kvalitní a tuhý sníh. Sníh z bílků šleháme jako první, v druhém pořadí ušleháme žloutky, a to z toho důvodu, abychom nemuseli šlehací metličky umývat.

3

V dalším kroku vyšleháme změklé máslo a vaječné žloutky společně s cukrem do pěny. Následně v jiné misce promícháme hladkou mouku s práškem do pečiva a sypkou směs postupně přidáváme do mísy ke šlehaným vaječným žloutkům s cukrem.

4

Připravíme si tvaroh. Pokud je v kostce, bývá tužší, můžeme jej rozředit mlékem, aby se dal do těsta dobře vmíchat. Ve vaničce mívá tvaroh řidší konsistenci a můžeme jej použít tak jak je. Tvaroh přidáme do připravené směsi a úplně naposledy a to velmi opatrně vmícháme sníh z bílků.

5

Pokud jsme si ještě nevymazali formu beránka, tak to uděláme nyní. Máslem nebo jiným omastkem vymažeme poctivě každý záhyb a dolíček formy, aby šel pak upečený beránek dobře vyklopit a nepřipekl se a vysypeme strouhankou nebo polohrubou moukou. Hmotu nalijeme do formy a beránka pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů, pak teplotu stáhneme na 160 stupňů. Řiďte se však tím, jakou teplotu máte sami vyzkoušenou. Každá trouba vyžaduje jiné nastavení pro výhřevnost a mohlo by se stát, pokud pečete na vyšší teplotu, že povrch bude tmavý, ale střed stále syrový. Forma beránka má místa, kde je těsta méně, konkrétně hlava, uši, a při prudkém pečení může vzniknout nežádoucí kontrast - hodně upečené až spálené a ostatní části nedopečené. Pečte tedy s citem, stahujte a podle potřeby zesilujte teplotu žádoucím nastavením.

6

Průměrná doba pečení velikonočního beránka je cca 45 minut.. Zkuste zapíchnout špejli do těsta, pokud při vytažení je suchá, znamená hotovo, pokud ulpívá na špejli těsto, je nutné pokračovat ještě v pečení. Pak opět vyzkoušejte stejným způsobem. Pokud je forma beránka menší, doba pečení se krátí, ale opět platí, vyzkoušejte špejlí.

7

V mezičase uděláme citronovou polevu. Do uvedeného množství moučkového cukru dáme 3 lžíce horkého mléka a 2 lžíce citronové šťávy. Roztíráme do hladké a lesklé hmoty.

8

Vyndavání beránka z trouby vyžaduje opatrnost a cit. Pomalu, žádný prudký pohyb, s formou nezatřást, nebouchnout, jinak pára a horkost těsta způsobí, že se těsto srazí, rychle spadne dolů a vznikna tzv. "brousek". To stejné platí při vyklápění bábovky a podobných forem. Nechte upečeného beránka ve formě částečně vychladnout, nikdy nevyklápějte okamžitě, mohl by se stát výše uvedený problém. Před vyklápěním beránka uvolněte nožem kraje, mohou být připečené a beránek by nešel vyklopit, nebo by mohl vznihknout nežádoucí a nevzhledný defekt: utrhne se část beránka a jeho zbytek zůstane ve formě (i tohle se dá napravit, protažením špejle jej spojíme, ale někdy už je efekt trochu pokažený).

9

Konečná úprava velikonočního beránka: Vychladlého beránka poléváme lžičkou od shora polevou tak, aby stékala dolů. A jelikož je poleva částečně průhledná, sklovitá, můžeme beránka ručně (ne cukřenkou) posypat hojně moučkovým cukrem. Ten po zaschnutí pevně drží, nesype se dolů. Beránka můžeme ještě oživit tak, že mu vpíchneme do očních důlků koření - hřebíčky nebo rozinky, které přilepíme medem. Kolem krku uvážeme mašličku. Do pusy uděláme ostrým nožem malý zářez a vložíme malinkou větvičku. Beránka umístíme na oválný tác nebo talíř a přizdobíme velikonoční dekorací. Iluze jara na stole může být takhle hotová. NÁŠ TIP: VÝBORNÝ recept na hrníčkového beránka od cukrářky Markéty

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.