1

Ochranný faktor, jinak označován jako SPF (sun protection factor), je u opalovacích krémů a sprejů nejdůležitější kritérium, podle kterého vybírat, Ochranný faktor sám o sobě je násobek vaší přirozené doby, kterou můžete pobívat na slunci než se spálíte. Tudíž člověk, který se na přímém sluníčku spálí za cca 20 minut a použije ochranný faktor 10, měl by ho ochránit přibližně po dobu 200 minut. Jak dlouho vydržíte na slunci, aniž by vám zrudla kůže, záleží na vašem fototypu. Na dovolených, kde trávíte většinu dne na slunci, se proto doporučuje sáhnout po vysokém faktoru přípravků.

2

Rozdělit běžného Evropana můžeme do 4 skupin fototypů, které vám mohou pomoci při výběru opalovacího krému

První skupina - Severské typy. Velmi světlá pokožka, rezavé nebo světlé vlasy, pihy. Na slunce reagují velmi podrážděně, bolestivě jim zrudnou spálená místa. Bez ochranného krému vydrží na přímém slunci 5, maximálně 10 minut.

Druhá skupina - Světlá pokožka, světlé vlasy, sklony k pihám. Bez ochranného krému vydrží až 20 minut.

Třetí skupina - Světle hnědá pleť, hnědé až tmavé vlasy, tmavé odstíny očí (hnědá, tmavě zelená apod.). Bez problému se opálí, málokdy se spálí, bez ochrany vydrží až půl hodiny.

Čtvrtá skupina - Tmavá pleť, velmi tmavé vlasy, tmavé odstíny očí. Pokožka se prakticky vůbec nespálí. Bez ochranného krému vydrží až 40 minut.

3

Je praktické, aby byl krém odolný vůči vodě, aby se vám u moře nesmyl. I tak se doporučuje po dlouhém koupání domazat alespoň citlivá místa. Opalovací krém by měl být také odolný vůči teplu (termostabilní) a světlu (fotostabilní), takže když ho necháte za oknem u auta vystavený přímému slunci a vedru, neměli by se filtry v krému rozpadnout.
Krém by měl také chránit proti ultrafialovému záření, které může hodně poškodit vaši pokožku. Při výběru opalovacího krému dbejte na svou informovanost.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.25
Average: 4.3 (4 votes)