Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít s metodou GTD aneb mít vše hotovo | tipy

18. Listopad 2019

Jak začít s metodou GTD aneb mít vše hotovo | tipy. Každý den máme spoustu úkolů k řešení, spoustu podnětů ze svého okolí, které potřebujeme zpracovat. Pokud pro to nemáme vhodný systém a vše si uchováváme v hlavě, může to způsobovat stres a permanentní zahlcení hlavy a tedy neschopnost reagovat na další podněty tak, jak bychom chtěl.  A tak jak to očekává naše okolí. V tomto článku popíšeme jak začít s metodou GTD (getting things done) vyvinutou Davidem Allenem. Hned od uvedení tato metoda zaznamenala velký úspěch, který je dán zejména tím, že je velmi jednoduchá a srozumitelná. Metoda GTD je vhodná pro každého.

Co je potřeba

chuť se oprostit od starého systému

čas

1

V prvé řadě je dobré si přečíst knížku GTD od Davida Allena, která je k dostání i v češtině pod názvem MÍT VŠE HOTOVO. Knížka není složitá na čtení, celý systém je velmi jednoduše vysvětlen za použití základního diagramu, který je základem pro použití metody GTD. Zároveň kniha obsahuje spoustu citací od známých současných i minulých autorů, které se zabývají myšlením, což je velmi důležité pro změnu dosavadního pohledu na organizaci úkolů a myšlenek.

2

Začněte aplikovat metodu. Můžete začít přesně dle návodu, který je uveden v knížce, kdy za použití běžně dostupných kancelářských pomůcek (fixy, šanony, složky, barevné papíry) si můžete vytvořit fungující systém.

3

Papírový systém je dobrá věc, ale v dnešní digitální době již existuje nespočet systému pro aplikaci GTD, které můžete mít na vašem počítači. Tyto systémy jsou velmi dobrou pomůckou, protože poskytují částečnou automatizaci některých úloh, podporuji rychlost zadávání a zpracovávání informaci. A koneckonců, pokud chcete něco změnit, stačí to smazat a znovu napsat, jsou tedy přehlednější než papírové systémy. Systému pro aplikaci metody GTD je nespočet, není žádný nejlepší, vždy záleží na uživateli, co mu vyhovuje nejvíce. Mezi známé lze zařadit Thinking Rock (www.trgtd.com.au), Toodledo (www.toodledo.com) a jiné.

4

Pokud již používáte nějaký počítačový úkolníček, je velmi pravděpodobné, že jej můžete užívatelský upravit pro použiti metody GTD, vždy jde jen o zakládaní princip, viz hlavní diagram metody GTD. Můžete si tak přizpůsobit například Microsoft Outlook nebo jiný běžně požívaný systém.

Autor: Ivan M.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se naučit psát I rady a tipy
Jak se naučit psát I rady a tipy. Umění psát je v dnešní době velmi ceněným nástrojem, díky kterému můžete získat mnoho zajímavých příležitostí. Máte…
Jak se zlepšit v učení | rady
Jak se zlepšit v učení | rady. Každý se v životě neustále učíme. Poznáváme nové věci, kultury i jazyky. Většina lidí si učení spojuje se školou a nemá…
Jak předcházet lámavosti nehtů | rady
Jak předcházet lámavosti nehtů | rady. Lámání nehtů je zpravidla jen kosmetická záležitost, ale pro ženy často nepříjemná. Jak tomuto problému předchá…
Jak si vybrat tetování | rady a tipy
Jak si vybrat tetování | rady a tipy. Tetování je stále v módě. Ozdoba na kůži se stala fenoménem a její oblíbenost neklesá. Tatérských studií je…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.