Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zbavit oblečení zápachu z cigaretového kouře

Nemusíte být přímo kuřákem, a přesto se můžete potýkat s vlezlým zápachem z kouře cigaret. S cigaretovým zápachem se můžete potýkat v práci, ale i po návštěvě restaurace či diskotéky. Zbavit se takového zápachu bývá mnohdy svízelné. Nejhorší je, že pokud takto načichnutý kabát pověsíte vedle jiného oblečení, během chvilky načichne i to. Co však dělat, aby k tomu nedocházelo? Jak se zbavit tohoto nepříjemného zápachu?

Co je potřeba

• Pračka

• Noviny

• Ocet

• Soda anebo prášek do pečiva

• Aktivní uhlí

• Káva

• Voda

• Saponát

• Borax

1

V prvé řadě je důležité si uvědomit, že čím déle budou vaše šaty načichlé, tím hůře se budete zápachu zbavovat. Pro nejsnazší odstranění je proto důležité, abyste se o to pokusili maximálně do 24 hodin.

2

Nejlepší cestou je pračka. Jestli se chcete zbavit zápachu, můžete oblečení namočit do teplé vody se 100 g sody (alespoň na 2 hodiny před praním). Do této lázně můžete ještě přidat i saponát na umývání nádobí a bílý ocet.

3

Po takovéto lázni pak oděv pořádně vyždímejte a dejte vyprat do pračky, dovnitř přidejte další dávku sody.

4

Pokud by se náhodou stalo, že i potom oblečení zapáchá, a to i po uschnutí, vyzkoušejte notně oblečení zasypat sodou a dát na 48 hodin do igelitového pytlíku. Pak sodu vyklepejte a oblečení případně ještě jednou přemáchejte.

5

Pokud si praní z jakéhokoliv důvodu nemůžete dovolit, můžete udělat toto: do novin zabalte oblečení zasypané sodou a dejte jej do sucha a chladu přes celou noc. Ráno pořádně vytřepte.

6

To samé doporučují i s užitím aktivního uhlí. Zde však nevím, jestli to není vyrážení klínu klínem, protože zápach bude sice pryč, nicméně oblečení bude pro změnu špinavé od uhlí.

7

Jestli se chcete zbavit zápachu šatů ve skříni, zkuste do nějaké starší ponožky vsypat zrnka kávy, sodu anebo aktivní uhlí. Tyto složky pak zajistí neutralizaci zápachu z cigaretového kouře.

8

Pokud se chcete zbavit zápachu zalezlého do záclon, vytvořte si nejprve nálev z teplé vody, 100 gramů sody a bílého octa. Záclony do vody pečlivě namočte a nechte v nálevu minimálně 20 minut.

Jistou možností je dát šaty do průvanu na ramínko a nechat je v chladném vzduchu vyvětrat. Další cestou jsou deodoranty a neutralizace zápachu ve spreji, nejsou sice nejlevnější, ale i u nás je již najdete. Pokud se chcete vyhnout starostem, nemějte šatní skříň tam, kde se kouří.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak krmit slepice v zimě
Jak krmit slepice v zimě | návod. Aby slepice nesly i v zimě, vyžadují nejen zajištění přiměřeného tepla a světla, ale také kvalitní stravu. Tipy…
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) tvořila a na některých místech stále ještě tvoří součást tradiční venkovské předzahrádky či zahrady. Jistě si…
Jak pěstovat a využít slunečnici
Slunečnicová semínka patří mezi pochoutky oblíbené u lidí i ptáků. Slunečnici roční (Helianthus annuus) si můžete snadno vypěstovat na Vaší zahradě a…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.