Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zjistit aktuální cenu elektřiny

27. Leden 2014

Výsledná cena elektřiny je u různých dodavatelů rozdílná. V době úspor se každá koruna hodí a uvažovat o jiném dodavateli, který nabídne nižší cenu elektřiny, je rozumné. Proč byste měli za elektřinu platit zbytečně více, když vám jiný dodavatel nabídne nižší cenu a úsporu několik tisíc korun?

1

Cena elektřiny se od různých dodavatelů liší. Mnozí dodavatelé elektřiny spoléhají na to, že si zákazník nedokáže cenu elektřiny zjistit a své výdaje na energie spočítat. Na druhé straně jsou ale i zástupy nespokojených zákazníků, kteří si na drahou elektřinu stěžují, ale nic nepodniknou. Pokud čtete tento návod, pak jste učinili první krok k úsporám za elektřinu. Gratuluji.

2

Cena elektřiny se skládá z několika složek. Důležité pro vás je informace, že jedna z těchto složek je předmětem smlouvy mezi odběratelem (tedy vámi) a dodavatelem (např. ČEZ, RWE aj.) a jedná se o cenu za silovou elektřinu. Silná konkurence dodavatelů tlačí cenu elektřiny co nejníže. Postačí jen důkladné porovnání cen elektřiny, abyste zjistili, který dodavatel je pro vás nejvýhodnější.

3

Průměrná cena elektřiny objevená na internetu vám nebude stačit. Chcete-li si spočítat reálné úspory za elektrický proud, nezbývá, než pracovat s informacemi o vaší reálné spotřebě, ceně za kWh (kilowatthodinu), použitém jističi. Naštěstí všechna tato data najdete ve svém vyúčtování za elektřinu. Pokud ji nemáte, vyžádejte si ji u svého dodavatele.

4

Kalkulátor cen elektřiny vám porovnal ceny elektřiny různých odběratelů. Vybrali jste si jiného dodavatele? Jak postupovat? V prvé řadě je třeba podotknout, že všechny služby spojené s převodem elektřiny jsou zdarma. Nenaleťte podomním či pouličním prodejcům, kteří požadují poplatek. Zavolejte na operátora svého současného dodavatele a zjistěte si výpovědní lhůtu pro ukončení odběru elektřiny (často může být i čtvrt roku). U nového dodavatele si prověřte jeho pověst a jaký má k zákazníkům přístup.

5

Pokud jste kalkulátor cen elektřiny nepoužili, můžete si cenu elektřiny spočítat sami. Ve svém ročním vyúčtování vyhledejte položku Platby za silovou elektřinu. V ní máte uvedeno např.
Pevná cena za měsíc: např. 40 Kč za měsíc
Spotřeba elektřiny: např. 0,246 MWh, kde za 1 jednotku MWh platíte např. 1 415 Kč
Daň z elektřiny: viz výše daně

Vynásobte číslo o spotřebě elektřiny a cenu za jednotku. V našem případě: 0,246 x 1415. Výsledkem je 348,09 Kč.

Co z toho vyplývá? Spotřebovali jste 0,246 MWh elektřiny a podle dodavatelem stanovené ceny (1 415 Kč za 1 MWh) je vaše platba 348,09 Kč.
Kolik stojí 1 kWh elektřiny? 1 415 Kč děleno 1 000, tedy 1,415 Kč.

Čísla a ceny elektřiny jsou orientační a neodpovídají reálným cenám za silovou elektřinu.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak získat elektřinu co nejlevněji
Nejlevnější elektřina na trhu? Levná elektřina není utopií. Neinformovaní zákazníci si mnohdy uvědomují, že platí za elektřinu více, než by museli, al…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.