Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ušetřit díky změně dodavatele elektřiny | rady

22. Prosinec 2020
Jak ušetřit díky změně dodavatele elektřiny | rady

Jak ušetřit díky změně dodavatele elektřiny | rady. Porovnání cen elektřiny vám umožní posoudit nabídky dodavatelů elektřiny a dosáhnout díky výhodnější ceně elektřiny úspory v řádech stovek nebo tisíců korun ročně. Změna dodavatele elektřiny je pro zákazníky jednoduchá. Má ale svá úskalí. Přejít k jinému dodavateli elektřiny můžete kdykoli, ale zpravidla jen jednou za půl roku. Vyplatí se proto důkladně věnovat pozornost porovnání cen elektřiny na trhu, podmínkám a slevám či bonusům. Tento návod vám pomůže ušetřit peníze.

1

Začněte shromážděním údajů o tom, jakou má vaše domácnost spotřebu elektřiny. Tyto informace naleznete na svém vyúčtování či faktuře od vašeho současného dodavatele.

Zjistěte si:

- vašeho současného dodavatele elektřiny (např. RWE, ČEZ, Bohemia Energy atd.)

- kolik elektřiny spotřebujete za rok (např. roční spotřeba vaší domácnosti byla 2 200 kWh)

- jaká je cena elektřiny za kWh (kilowatthodina=1000 wattů) – (např. 1,5288 Kč za 1 kWh)

- kolik jste za elektřinu zaplatili (např. jste zaplatili 2 200 kWh x 1,5288 Kč, tedy 3 363, 63 Kč)

Pro porovnání cen elektřiny přijdou vhod další informace:

- vaše současná distribuční sazba (např. pod kódem D02d;

- každé domácnosti může být přiznána jednotarifní sazba pro standardní spotřebu - D01d nebo D02d

- nebo dvoutarifní sazba D61d pro víkendový režim)

- jistič (např. jistič do 3x10 A)

- pevná cena za odběrné místo (např. 60 Kč měsíčně)

- název vašeho tarifu (např. ČEZ Basic D-Standard)

2

Máte-li tyto informace pohromadě, nechte si spočítat nabídku od dodavatele elektřiny na míru. Porovnání cen elektřiny nabízejí orientační kalkulátory na internetu, např. kalkulátor Energetického regulačního úřadu na adrese: http://kalkulator.eru.cz/.

3

Pokud jste si vybrali nového dodavatele elektřiny, je teď na řadě krok jej kontaktovat. Můžete využít formuláře na webových stránkách společnosti, její zákaznickou linku nebo osobní návštěvu. Některé kalkulačky cen elektřiny mají uzavřené zprostředkovatelské smlouvy s dodavateli, z čehož plyne další výhoda – některé administrativní záležitosti vyřídí za vás a zdarma.

4

Kontaktuje vás zaměstnanec nového dodavatele elektřiny, aby s vámi dohodl způsob předání smlouvy a jiné podrobnosti. Smlouva vám může přijít i poštou. O zbytek se už postará váš nový dodavatel. Zpravidla mu podepíšete i plnou moc, aby mohl vypovědět smlouvu s vaším současným dodavatelem elektřiny. Výpovědní lhůta trvá 3 měsíce následující po měsíci, ve kterém byla učiněna výpověď.

Tipy

Někteří dodavatelé elektřiny nabízejí vstupní slevy či bonusy. Informujte se na tyto výhody.

Varování

Mějte na paměti, že výsledná cena elektřiny se skládá z několika složek - státem regulovaných (např. cena za distribuci elektřiny, příspěvek na obnovitelné zdroje apod.) a neregulovaných (samotná silová elektřina). Předmětem smluvního vztahu mezi zákazníkem a dodavatelem je právě jen neregulovaná složka - tedy silová elektřina.

Regulované ceny (neovlivníte): distribuce, systémové služby, krytí vícenákladů spojených s podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných zdrojů, činnost operátora trhu

Neregulovaná cena - silová elektřina (můžete ovlivnit změnou dodavatele elektřiny)

Smlouvu s novým dodavatelem elektřiny si řádně přečtěte. Předejdete tak případným potížím. Nechte si zaslat i obchodní podmínky.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.