Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dosáhnout odvodnění organismu

27. Červen 2019

K odvodnění organismu lékaři i lidové léčitelství obvykle doporučují odvary z močopudných rostlin. Ovšem i některé potraviny – dokonce běžně konzumované – způsobují odvodnění organismu. Odvodnění organismu je žádoucí při některých chorobách, a to zejména při zánětlivých onemocněních močových cest či ledvin nebo při vysokém krevním tlaku (při této chorobě ovšem lékaři důvodně předepisují i chemická diuretika). Jak vybrat bylinky na odvodnění?

1

Naprosto spolehlivým, a přitom všeobecně oblíbeným přírodním diruetikem je vodní meloun. Podobné účinky mají i okurky – vždyť jsou z „jedné rodiny“. Nízká energetická hodnota melouny a okurky přímo předurčuje pro odlehčovací diety, přičemž důležitá je právě ona „nízkokaloričnost“ než dočasný úbytek vody. Ten je potřebný u nemocných lidí.

2

Močopudné a tedy odvodňovací účinky má kořenová zelenina, a to zejména celer, petržel, pastinák. Sušený kořen petržele je obsažen v močopudných čajových směsích nebo v kapslích (ne právě levných) určených k odvodnění organismu. Proto je pro odvodnění lepší připravit si například salát ze syrového celeru, než kupovat drahý potravinový doplněk.

3

Odvodňovací účinky mají i docela obyčejná jablka. Jejich dužina do sebe „natáhne“ přebytečnou vodu, trochu nabotná, takže dalším příznivým účinkem jablek je i zlepšená střevní peristaltika.

4

Močopudné účinky má rovněž mnoho bylin. Jejich užívání je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem, aby byl případně zajištěn soulad léčivých a účinných látek s ostatními léčivy. Byliny s odvodňovacími (diuretickými účinky): bříza bradavičnatá (list), přeslička rolní (nať), sadec nachový, pýr plazivý (oddenek, kořen), jalovec obecný (podle doporučení lékaře), libeček lékařský (nať), kukuřice setá, řebříček obecný (květ a nať), jehlice trnitá, trubkovec tyčinkovitý, drnavec lékařský, fazol obecný, truskavec rdesno ptačí, rybíz černý, bez černý (květ, plod), zlatobýl obecný (nať s květem), maliník obecný (list), pampeliška (smetanka) lékařská, kopřiva dvoudomá, medvědice lékařská, klikva velkoplodá, brusinka obecná.

Močopudných účinků některých rostlin využívají (či spíše zneužívají) "zázračné" prostředky na hubnutí. Při jejich užívání zpočátku dojde ke krátkodobému odvodnění, takže se na přechodnou dobu (dva až tři dny) může váha snížit. Pak se tekutiny vracejí zpět, ale nárůst hmotnosti je mnohdy vyšší, než byla původní hodnota. Takovou kúru nemá cenu zkoušet ani zdarma. Všechny nabídky, které slibují zaručené zhubnutí, a to ještě bez diety a cvičení, zavánějí vždy podvodem. Snad ještě horší je, jestliže si někdo v honbě za rychle ztracenými kily takovou odvodňovací dietu naordinuje sám. I bylinné kúry by měly být vždy pod kontrolou lékaře.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: jezzina | Zobrazit autorská práva

Foto: sxc.hu

Hodnocení
Lucasice (neověřeno) | Út, 07/02/2019 - 23:19

Zajímavý článek, netušila bych kolik bylinek dokáže dostat vodu z těla.

Pavel Šmíd (neověřeno) | Čt, 06/27/2019 - 08:40

Pastinák setý, lidově též pastiňák, se v obou případech píše s měkkým i.

Exotic Herbs (neověřeno) | Út, 05/07/2019 - 11:00

Perfektní článek! Kombinace strava + bylinky!

marie.adamkova (neověřeno) | Ne, 07/27/2014 - 18:49

jsemm ráda, že jsem se přihlásila, protože zde najdu spousty dobrých rad.Děkuji

Další zajímavé články

Jak bojovat proti akné přírodní cestou | rady a tipy. Akné trápí velkou většinu dospívajících a v některých případech také část dospělých. Pokud se ch…
Jak urychlit léčbu modřin | rady a tipy. Modřina je nevzhledná, nechtěná ozdoba, které se chceme co nejdříve zbavit. To platí zejména tehdy, pokud je…
Jak na jarní očistný půst | rady a tipy. Jarní půst dodržovali v době před Velikonocemi již naši předkové. Dnes se již v zimě stravujeme jinak než v d…