Přejít k hlavnímu obsahu

Jak po úrazu získat bolestné

Stal se Vám úraz během vykonávání pracovních povinností? Jestli ano, máte nárok na „odškodnění“ – bolestné. V jakých případech, kde a kdy o něj žádat, Vám řekne návod, jak po úrazu získat bolestné.

1

Kdy máte na bolestné nárok?
Bolestné představuje náhradu škody za imateriální újmu při škodě na zdraví, přičemž bolestí je chápáno každé tělesné a duševní strádání způsobené škodou na zdraví. Zjednodušeně řečeno, stal-li se Vám úraz či trpíte nemocí z povolání, máte nárok na bolestné, avšak za předpokladu, že se Vám stal během vykonávání pracovních povinností (tj. v práci) nebo ve škole.

2

Zažádejte si o formulář
U svého zaměstnavatele (u vedení školy) se nechte informovat, jak formulář (označovaný jako posudek o bolestném) můžete získat. Různí se podle pojišťovny. Jedná se o jeden či dva listy. Nic nevyplňujte, ani své osobní údaje. Vše Vám vyplní ošetřující lékař.

3

Doneste lékaři
S formulářem vyčkejte až do doby, kdy bude léčba skončena (tj. kdy, bude stav bolesti stabilizován). Během léčby jej není možné vyplnit. S sebou si vezměte také lékařskou zprávu ze dne, kdy se úraz stal, aby byl lékař schopen určit délku trvání léčby. Jelikož se vyplnění posudku nepovažuje za lékařský úkon, připravte si s sebou přibližně 300,– Kč.

4

Zjistěte si, kolik dostanete
V posudku lékař stanoví určitý počet bodů. Jeden bod odpovídá přesně 120,– Kč. Bylo-li vám například přiznáno 100 bodů, máte nárok na 12.000,– Kč. Výše bodů se přirozeně odlišuje místem úrazu a jeho vážností, respektive typem nemoci z povolání. Bolestné může být navýšené pro infekci (až o 50 %) a pro náročný způsob léčby (až o 100 %), který posoudí lékař. Pro bodování viz sazebník (odkazy Příloha č. 1 a 3 pod článkem).

5

Formulář odevzdejte zpět vedení. Za pár týdnů dostanete vyjádření a bude Vám vyplacena částka na základě přiznaných bodů.

Klíčová slova: práce Škola právo bolestné
Autor: jarospoks
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upéct velikonoční perníčky
Jak upéct velikonoční perníčky | recept. Na velikonoční svátky bývá zvykem pečení perníkových zvířátek a vajíček, aby bylo čím obdarovat koledník…
Jak pěstovat a využít řeřichu setou
Řeřicha setá (někdy je také nazývána řeřichou zahradní) patří mezi velmi oblíbené bylinky, které si snadno vypěstujete doma kdykoliv během roku. Řeřic…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.