Přejít k hlavnímu obsahu

Jak seřídit plastová okna na zimu a léto

07. Listopad 2023
Jak seřídit plastová okna na zimu a léto

Jak seřídit plastová okna na zimu a léto | rady a tipy. O plastová okna je třeba se starat, a to především v zimě, kdy hrozí rosení oken a vznik nepříjemné plísně na stěnách a parapetu. Kromě pravidelného promazání a seřízení oken, je důležité vždy před začátkem zimy a léta změnit přítlak oken, tzn. jak moc bude okno těsnit. Od toho se odvíjí zabránění únikům tepla, orosení oken a jejich opotřebení. Seřízení je celkem jednoduché a rychlé a bude nám stačit nářadí, jež máme bězně doma.

Co je potřeba

Dle typu okna  – ručně, inbusový klíč, klíč č.10

1

Pokud máte k oknům dokumentaci od výrobce, nejdříve se do ní podívejte a okna seřiďte dle návodu. Také se ujistěte, že zásah do nastavení okna není v rozporu se zárukou. V případě pochybností raději kontaktujeme výrobce či dodavatele.

2

Změnu přítlaku okna nastavíme buď ručně, pomocí inbusového klíče nebo klíče č.10, záleží na typu oken. Otevřeme okno a na obvodu křídla nalezneme seřizovací čepy. 

  • Pro silnější přítlak: standardním válcovitým čepem otočíme do vodorovné polohy, inbusovým čepem otočíme směrem k těsnění
  • Pro slabší přítlak: standardním čepem otočíme do svislé polohy, inbusovým čepem otočíme směrem od těsnění
3

Větrání

V zimním období je klíčové správně větrat, tzn. krátce a intenzivně. Snížíme tak vysokou vlhkost v místnosti, zamezíme nežádoucímu rosení oken a budeme mít doma zdravější vzduch. Asi 3x denně otevřeme okna v každé místnosti dokořán a větráme několik minut. Průvan nevadí, naopak se výměna vzduchu podaří rychleji. Při takovémto větrání se teplota v místnosti nesníží výrazně a tak se pokoj rychle opět vyhřeje. Během větrání vypneme topení. Určitě nevětráme dlouhodobě ventilací nebo mikroventilací.

V létě je mikroventilace a ventilace v pořádku, raději však alespoň jednou denně vyvětráme intenzivně.

4

Údržba

  • orosená okna je třeba utírat savým hadříkem, případnou plíseň na rámech či zdech odstranit desinfekcí
  • 1x ročně namazat kování bílou vazelínou ve spreji nebo speciálním olejem
  • 2x ročně namazat těsnění silikonovým olejem
  • čistit kanálky pro odvod vody

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat tlustici
Jak pěstovat tlustici
Jak pěstovat tlustici | rady a tipy. Když budete vědět, jak na to, pokojová rostlina tlustice vejčitá se vám odmění svou krásou. Při správné péči jde…
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
Jak spolehlivě větrat
Jak spolehlivě větrat
Jak spolehlivě větrat | rady a tipy. Větrat se musí, ať jsme doma nebo v kanceláři. Výměna vzduchu by ale měla mít také určitá pravidla. Cílem je…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.