Přejít k hlavnímu obsahu

Jak batikovat oblečení vázanou batikou

09. Červenec 2023
Jak batikovat oblečení vázanou batikou

Pomocí batikování si můžete vytvořit oblečení podle svých představ. Batika je technika barvení, která vám umožní vytváření libovolných vzorů například na látce. Batikování se může zdát zpočátku obtížné, není tomu tak. Pár základních triků vám přináší následující řádky.

Co je potřeba

látka

barva na textil

hrnec

voda

sůl

ocet

vařečka

provázek

1

Co potřebujeme

Pro batikování je vhodné použít oblečení, které je z 100% bavlny nebo hedvábí, vhodnou látkou je také plátno. Na syntetické látky barva špatně přilne, navíc dochází ke špatnému vpíjení barvy a není snadné vytvářet na oblečení různé vzory. Barvu na batikování vybírejte rovněž pečlivě. Nejlepší je použít starou a osvědčenou klasiku – tj. barvy značky Duha nebo Iberia, jedná se o klasické barvy na textil. V konečné fázi budete potřebovat dostatek vody, velký hrnec (nádobu, pro barvící lázeň), starou vařečku (kterou už nebudete využívat k vaření), provázek.

2

Postup barvení

Připravte si látku, kus oblečení, který chcete nabarvit. Napřed si pečlivě promyslete, jakou barvu použijete, a jaký vzor na látce chcete vytvořit. Tam, kde látku nebo oblečení pevně svážete, tam barva nepronikne a na tomto místě vám zůstane látka v původním zbarvení. V hrnci si připravte barvící lázeň (můžete přidat i pár malých lžiček soli). Postupujte přesně podle návodu, který je uveden na barvě pro textilie. Do barvící lázně vložte látku a důkladně míchejte – cca 20 minut, aby se látka obarvila na všech požadovaných místech. Po dostatečném promíchání v barvící lázni, látku vyjměte a důkladně ji propláchněte v čisté vodě (můžete vymáchat i v pračce), poté látku ještě vymáchejte ve vodě s trochou octa (roztok vody a octa v poměru 1:20), ten barvu ustálí. Důkladně vyždímejte a teprve v této chvíli již nabatikovanou látku rozvažte. Na závěr můžete ještě vlhkou nabatikovanou látku přežehlit.

3

Použití více barev

Může se stát, že budete chtít batikovat s pomocí více barev. V tomto případě nezapomeňte dodržet zásadní pravidlo, tj. batikovat od nejsvětlejší barvy po nejtmavší. Efekt nemusí vždy odpovídat vašim představám. Postup je v tomto případě téměř totožný jako u batikování pomocí jedné barvy. Vždy, když látku vyjmete z barvící lázně, tak ji důkladně promáchejte, ale nikdy ji neustalujte pomocí roztoku vody a octa. Tuto fázi si nechte až při posledním barvení.

4

Kolečko

Chcete-li pomocí batikování vytvořit kolečko, pak v místě, kde chcete mít jeho střed, stáhněte látku provázkem a motejte. Čím obmotáte větší kruh, tím bude nabatikované kolečko větší.

5

Pruhy

Chcete-li pomocí batiky vytvořit pruhy, pak poskládejte látku jako harmoniku, jakmile ji budete mít poskládanou, opět ji pěvně svažte (jako u koleček) a nabatikujte.

6

Libovolné

Chcete-li si vytvořit batiku formou pokusu a omylu, pak látku zmuchlejte do kolečka a různě (stále však pevně) ji obvažte provázkem. Po vyjmutí z barvící lázně a po ustálení budete překvapeni, jaký výtvor se vám podařilo vyrobit.

Varování

Rozhodně neperte batikované oblečení s běžným prádlem. Batikované oblečení pouští a mohli byste si zabarvit ostatní kousky, u kterých byste o to ani nestáli. Radíme, batikované oblečení perte zvlášť.

Autor: Venca
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit domácí svíčky | postup
Jak vyrobit domácí svíčky | postup
Jak vyrobit domácí svíčky | postup. Svíčky jsou příjemným dekoračním prvkem, který vytváří intimní atmosféru. Svíčky můžete zakoupit v různých barvách…
Jak získat zbrojní průkaz | rady
Jak získat zbrojní průkaz | rady
Jak získat zbrojní průkaz | rady. Pokud jste se rozhodli pořídit si zbraň a střelivo, budete potřebovat zbrojní průkaz. Ten opravňuje fyzickou osobu k…
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené | rady a tipy. Dovolená s sebou přináší odpočinek, nové zážitky a pozitivní energii. Domov a jeho atmosf…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.