Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ozdobit vajíčko voskovou batikou

Vosková batika je u nás nejpoužívanější technikou zdobení vajíček. Nepotřebujete k ní žádné zvláštní vybavení: jen vajíčka, vosk a trochu fantazie. Můžete tvořit vajíčka dvoubarevná, tříbarevná nebo i pětibarevná. Tam už je ale potřeba trocha fantazie, protože výsledný vzor se odkryje až odstranění vosku. Ozdobte si letos vajíčka metodou našich praprababiček!

Co je potřeba

  • vajíčka (natvrdo uvařená nebo vyfouknutá)
  • včelí vosk
  • špendlík s kulatou hlavičkou
  • špejli
  • kahan
  • barvy na vajíčka
  • staré ručníky
  • svíčku
  • kousek gázy
1

Než začneme

Vezměte špendlík a zapíchněte ho co nejopatrněji do špejle. Musí v ní dobře sedět. Někdo používá místo špejle obyčejnou tužku s gumou na konci, ale podle mých zkušeností tam špendlík prostě pořádně nesedí a špatně se s ním pracuje. Připravte si kupované barvy na vajíčka (tolik, kolik chcete) a vedle plechovek rozložte ručníky, aby bylo obarvená vajíčka kde usušit. Zapalte kahan a rozehřejte vosk. Pokud kahan nemáte, můžete ho lehce nahradit třeba ohnutou lžící zapíchnutou do oazisu a obyčejnou svíčkou pod ní. Já rozehřívala vosk v obyčejné aroma lampičce a čajovou svíčku si podložila prázdným kalíškem od jiné svíčky.

2

První vrstva

Vajíčko si dobře odmastíme octem a začneme nanášet voskový vzor. Namočíme špendlík do rozehřátého vosku a vytvoříme kapku nebo puntík. Jedno namočení = jeden tah špendlíkem. Pracujeme rychle, protože vosk brzy tuhne. Když jsme s výsledkem spokojeni, obarvíme vajíčko v připravené barvě.

3

První barva

Barvu volíme podle toho, jaké plány máme s vajíčkem dál. Jestliže chceme mít vajíčko vícebarevné, obarvíme ho nejdřív ve světlých barvách. Jestliže nám stačí barvy dvě (bílá a zvolená barva), použijeme jakýkoli odstín. Po vyjmutí z barvy vajíčko dobře okulíme na připravených ručnících a necháme zaschnout.

4

Další vrstvy

Pak můžeme nanášet další vrstvy vosku. Postup je stále stejný a barvení také. Finální výrobek necháme dobře zaschnout a můžeme přistoupit k poslední fázi postupu.

5

Stírání vosku

Připravíme si velkou svíčku a kousky gázy (bavlněné látkové kapesníky apod.). Nad plamenem vždycky nahřejeme malý kousek skořápky a setřeme odtud roztavený vosk. Nemusíte mít strach za spálenin, mě se to ještě nepovedlo :-) Postupujeme pomalu a zbavíme vajíčko veškerého vosku. Dávejte pozor, abyste vajíčko nepřiblížili k plameni příliš. Zvláště na světlých barvách se pak tvoří nevzhledné černé šmouhy.

6

Vyleštění

Hotové vajíčko přeleštíme suchým hadříkem. Pokud se nám i potom bude zdát matné, použijeme kapku rostlinného oleje.

Moje kamarádka používá k leštění vajíček dětský olejíček. Vajíčka nejen vyleští ale i krásně provoní.

Autor: notburga
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ozdobit vajíčko voskovým reliéfem
Voskový reliéf je původní technika zdobení českých velikonočních kraslic. Původně se používaly bílé ornamenty na barevném (nejčastěji červeném) podkla…
Jak si udělat velikonoční dekorace
Jak si udělat velikonoční dekorace | DIY. Velikonoce jsou pohyblivým svátkem a proto jsou každý rok v jinou dobu. Slaví se první neděli po 1. jarním ú…
Jak vyrobit vyškrabávané kraslice
Technika vyškrabávání kraslic pochází ze Slovácka. Nejčastěji se používají černo-bílé vzory, které se o skořápky vyškrabávají jemným pilníkem. Chce to…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.