Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat brusinky

15. Prosinec 2013

Brusinky pěstování. Brusinky jsou lesní plody, které jsou nejen velmi chutné, ale také zdravé. Pomáhají při zánětu močových cest, obsahují mnoho antioxidantů, snižují krevní tlak. V kulinářství se brusinky používají na mnoho způsobů, u nás známe brusinkovou omáčku, brusinkovou marmeládu, brusinkovou šťávu, víno, atd. Nemusíte však za brusinkami jen do lesa, můžete si je vypěstovat na zahradě, nebo dokonce i doma v květináči. Jak na to? Pěstování brusinek krok za krokem.

1
Pěstování brusinek nedá žádnou zvláštní práci. Jejich keříčky jsou půdopokryvné, takže je můžete nechat růst na záhonu, kde například budete pěstovat rybíz nebo kanadské borůvky. Brusinkám se daří i pod rododendrony, nebo když jsou součástí vřesoviště.
2
V zahradnictvích nabízejí několik druhů a odrůd brusinek. Na našich zahradách se nejčastěji pěstují brusinky pravé, brusinky velkoplodé nebo kanadské brusinky. Ty mají obzvláště velké plody, i když poněkud jinou chuť, než na jakou jsme zvyklí u brusinek lesních. Balení semen brusinek (např. brusinka americká, klikva velkoplodá) vyjde v e-shopech s osivem na 40 Kč.
3
Nejlépe je koupit brusinky v zahradnictvích vysazené v kontejnerech. Pokud mají brzy zjara nebo na podzim na sobě ještě plody, je to ideální stav pro vysazení, které však můžete provádět po celý rok.
4
Nejlepší podmínky pro pěstování brusinek jsou v polohách od nížin až po nadmořskou výšku kolem jednoho tisíce metrů tam, kde je půda spíše kyselá a nezaplevelená.
5
Brusinkám vyhovuje polostín, špatně jim dělá prudké sluníčko a sucho. Pokud je vysadíte na slunné stanoviště, je potřeba udržovat stále mírně vlhkou půdu.
6
Vysazujeme každou sazeničku brusnice zvlášť do jamky velké cca 30x30x30 cm, kterou vysypeme rašelinou. Ideální substrát si připravíte promísením vřesovištní rašeliny s kompostovou zeminou, lesní hrabankou, trochou pilin, písku a listí.
7
Pěstování brusinek v květináčích, nebo v různých nádobách znamená hlídat vlhkost půdy. Škodlivé je však přelívání, neboť mokro znamená zahnívání kořínků a odumírání celé rostliny. Proto je důležitá kvalitní drenáž a zalévat jen v období delšího sucha dešťovou vodou.

Pokud se záněty močových cest opakují, dobrý efekt mají právě kanadské brusinky, které napomáhají prevenci.

Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Další zajímavé články

Brusinky mají široké využití v kuchyni, používají se v řadě receptů. Jedí se čerstvé i sušené, v kompotech i šťávách. A co si budeme povídat, brusinky…
Jak hnojit balkonové rostliny | rady a tipy. Také se zatajeným dechem obdivujete nádhernou záplavu balkonových květů a vrtá vám hlavou, jak toho docíl…
Jak zrevitalizovat trávník | rady a tipy. Po zimě je bez vitality, unavený a bez šťávy. Řeč je o trávníku, který máme na zahradě. Při péči o rostliny,…