Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat čirůvku májovku

03. Duben 2020

Po vydatných deštích, alespoň tady na západě Čech, začaly růst jedny z prvních jarních hub - čirůvky májovky. Byla by škoda nenaučit se tuto chuťově vynikající houbu znát. Májovky rostou v početných skupinkách, v tzv. čarodějných kruzích, na jednom místě i několik desítek let. Dobře si proto zapamatujte lokalitu a máte houbový úlovek každý rok skoro zaručen. Záleží totiž na počasí, nesmí být suché jaro. Pak májovky a nejen ty samozřejmě nerostou. Nejlepší pro růst jsou deště s následujícím oteplením.

Co je potřeba

košík
nožík
přípravek proti klíšťatům
dobrá nálada
hezké počasí

1

Čirůvka májovka se objevuje už koncem dubna. Nalezneme ji v zahradách, parcích, na okrajích lesních cest i v parcích. K důležitým rozpoznávacím znakům májovky patří výrazná vůně, jež není každému příjemná, ale tepelnou úpravou zmizí. Přirovnává se k vůni čerstvě mleté mouky. Jakmile se jejich vůni naučíte znát, poznáte májovku i se zavázanýma očima. Další důležitý znak jsou velmi husté bílé lupeny, které u starších plodnic mohou přecházet do šedé barvy. Nikdy nejsou narůžovělé! Celá plodnice je tvrdá a masitá. Klobouk je hladký, bílé barvy, někdy nažloutlý.

2

Nezkušený houbař může májovku zaměnit za smrtelně jedovatou závojenku olovovou. Je proto důležité, naučit se dobře znát i ji. Pokud budeme májovku sbírat jen v dubnu a květnu, nebezpečí záměny minimalizujeme. Závojenky začínají růst počátkem června. Houby se liší také barvou lupenů, májovka je má bílé, kdežto závojenka olovová nejprve krémově nažloutlé, později růžovohnědé. Výtrusný prach májovky je bílý, závojenky narůžovělý. Můžete si to doma vyzkoušet tak, že položíte klobouk houby výtrusnou vrstvou dolů na černý papír a necháte přes noc.

3

V lidovém léčitelství se májovka používá k léčbě diabetu. Výzkumy potvrdily, že konzumace májovek snižuje koncentraci cukru v krvi. Pokrm z 250 gramů hub má údajně srovnatelný účinek s podáním inzulínu. Doporučuje se i pro alergiky, tlumí alergické projevy. Májovky se dobře suší, jsou vynikající opečené na sádle s kmínem jako houbové škvarky, mohou se i nakládat. Bezkonkurenční je bílá houbová májovková omáčka.Traduje se, že komu není příjemná jejich vůně zasyrova, pokrm z nich těžko snáší. Není to asi zas taková pravda, protože například já jejich vůni nesnáším, ale jídlo z nich miluju.

Zkuste si uvařit Májové kuře. Předvařte si 20 minut májovky, sceďte, vodu nevylévejte. Do pekáče naskládejte zelené papriky na proužky, na ně májovky a na ně osolené, červenou paprikou potřené porce kuřete. Okmínujte. Podlívejte vývarem z hub a upečte. Podávejte s vařenými brambory.

Kdo si není jist, ať raději májovky nesbírá. Nejlépe se se je naučíte znát od někoho, kdo je bezpečně zná. Na internetu je spousta mykologů, kteří vám s určením poradí. Pamatujte, že některé houby jsou jedlé jen jednou!
Určujete- li houby podle atlasu, porovnávejte vždy obrázek v několika publikacích.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat opeňku měnlivou | atlas hub
V následujícím článku představujeme zbytečně opomíjenou houbu opěnku měnlivou, kterou lze nalézt brzy na jaře, kdy jiné druhy ještě nerostou. Její nál…
Jak na sběr hub | atlas hub
Češi a vůbec východní Slované jsou národem houbařů. V houbové sezóně jsou lesy okupovány spoustou milovníků hub a houbaření. Stránky časopisů a denníh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.