Přejít k hlavnímu obsahu

Jak snížit spotřebu benzínu

11. Září 2016

Jak snížit spotřebu paliva u svého automobilu a ušetřit peníze? Bojujte s cenami benzínu a nafty efektivní jízdou. Dodržujte několik následujících pravidel a ušetříte nemalé peníze. Nevěříte? Vyzkoušejte.

1

Zkontrolujte tlak v pneumatikách

Špatně nafouknuté pneumatiky vašeho vozidla zhoršují jízdní vlastnosti a dochází ke zvýšení spotřeby. Podhuštěné pneumatiky totiž způsobují větší tření.

2

Snižte rychlost

Snížením rychlosti o 20 km/h ušetříte až 20 % benzínu. A to se rozhodně vyplatí. Vyhněte se náhlému zrychlování a zpomalování. Čím víc bude vaše jízda plynulá, tím lépe. Jezděte ideální rychlostí kolem 90 km/h.

3

Řazení

Včas řaďte. Při rozjíždění rychle opusťte jedničku. Manuální řadící páka je navíc o 18% efektivnější než automatické řazení.

4

Zahrádka

Tu vozte jen výjimečně a jen v případech, kdy ji skutečně potřebujete. Snížením aerodynamického odporu totiž ušetříte až 10 % benzínu či nafty.

5

Klimatizace

Čím méně budete používat klimatizaci v autě, tím víc se to projeví úsporami ve vaší peněžence. Klimatizace představuje pro motor zátěž. Stejně tak rádio, reproduktory a zesilovač, telefony – to vše zvyšuje spotřebu benzínu. Omezte se jen na to nejnutnější.

6

Krátké jízdy

Omezte jízdu autem do nedalekých míst, kam dojdete i pěšky. Obzvlášť v zimě. Studené startování má velký dopad na spotřebu paliva.

7

Car-pooling

Obzvlášť mladí lidé se snaží ušetřit každou korunu, a tak využívají jakési spolucestování. Lidé, kteří pracují ve stejném zaměstnání, jezdí spolu a podílejí se na nákladech spojených s jízdou. Zajímavé a ekologické řešení.

8

Servis

Pravidelná kontrola v servisu vám, věřte, nebo ne, ušetří peníze. Znečištěné součástky samozřejmě snižují jejich efektivitu. Auto pravidelně udržujte.

9

Motor

Vypínejte motor, pokud budete stát na místě víc jak 10 minut. Samozřejmě se to týká situací, kdy nestojíte na křižovatce apod.

10

Zbytečnosti v autě

Víc zbytečností v autě – logicky větší spořeba paliva. Vyházejte z kufru věci, které už půl roku vozíte, protože vždy zapomenete se jich zbavit. Navíc budete mít radost z toho, že jste konečně udělali něco, co jste stále odkládali.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak ušetřit za vytápění i tisíce korun
Trápí vás každoroční nárůst cen energií? Mějte pod čepicí a ušetřete za vytápení. Stačí totiž provést pár změn v domácnosti, které zvládne prakticky k…
Jak ekologicky zlikvidovat auto | rady
Jak ekologicky zlikvidovat auto | rady. Jak se zbavit nepotřebného auta, které už dosloužilo? Dopřejte trochu přírodě a autovrak nechte ekologicky zli…
Jak se vyznat v druzích pepře
S černým, bílým nebo zeleným pepřem jste se už nejspíš v různých receptech nebo v regálech obchodů setkali. Jsou to tři nejčastěji užívané druhy. Odha…
Jak sbírat svatojánské byliny
Jak sbírat svatojánské byliny | rady a tipy. Noc z 23. na 24. června (neboli předvečer dne svatého Jána) patří mezi nejvhodnější čas pro sběr léčivých…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.