Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat domácí vodováhu

09. Leden 2014

Vodováha je často potřebná nejen pro kutily, ale pro každého, kdo v domácnosti aktivně rekonstruuje, montuje nebo různě upravuje různé věci. Nejznámější funkcí vodováhy je vyrovnávání úhlu, k čemuž nám slouží bublinka, ukazující nepřesnosti. V současné době mají moderní vodováhy už i mnohem více funkcí, které vám mohou usnadnit vaší práci. Jak si vybereme domácí vodováhu?

1

Délka vodováhy
Délka vodováhy je hlavní parametr, podle kterého je zapotřebí pomocníka vybírat. Krátké vodováhy nám nezměří dva vzdálenější konce a dlouhé zase nevměstnáme do menších prostorů. Pokud hledáte univerzální vodovánu, tak si vybírejte velikost do 1 metru.

2

Přesnost vodováhy
U každé vodováhy by měla být uvedena přesnost, vybírejte si vždy vodováhy s přesností do 1 mm na 1 metr. Obvykle stačí nakoupit značkovou vodováhu, neznačkové vodováhy s podezřele nízkou cenou bývají obvykle velmi nepřesné.

3

Vodováha s laserem
Laser? Velmi užitečná funkce, která nám umožní změřit úhel na velkou vzdálenost i s kratší vodováhou. Vodováhy s funkcí laseru jsou dražší, ale ne zase moc, investice do nich se vyplatí. Laser vždy vytvoří podél objektu čáru, takže lze porovnávat úhel s objektem, který je třeba až na konci místnosti.

4

Vodováhy s digitálním displejem
Špičkové vodováhy disponují digitálním displejem, který nám vždy ukazuje s absolutní přesností, jaký úhel vodováha svírá. Jedná se často o dodatečnou funkci, která je i na vodováhách s bublinkami.

5

Podsvícení
Tuto funkci oceníte pokud budete vodováhu používat večer nebo v místnostech, kde není světlo.

6

Vodováha s pravítkem
Jedná se o velmi využitelnou věc, vodováha by měla sloužit i jako rychlý metr, se kterým si můžete změřit různé vzdálenosti.

7

Plastový kryt
Vodováhu můžete mít buď s přírazem nebo s plastovou či gumovou ochranou na koncích. Ta je vhodná v případě, pokud vám vodováha upadne na zem. Jestliže pracujete na stavbách, tak je plastová ochrana na koncích důležitá.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat aku vrtačku
Aku vrtačka je skvělým pomocníkem do každé domácnosti. Aku vrtačku oceníte obzvlášť tam, kde je špatný dosah elektřiny anebo tahání prodlužovacích kab…
Jak vybrat sprchový kout?
V případě, že jste se rozhodli pro koupi nového sprchového koutu, si tento krok dobře rozmyslete. Jeho správný výběr je totiž nesmírně důležitý vzhled…
Jak vybrat sprchový kout
Koupelna je místem pro odpočinek a relaxaci. Proto by měla plnit svou funkci co nejlépe a působit harmonicky. Rozhodli jste se, že jejím hlavním prvke…
Jak vybrat ty pravé trekové boty?
Aktivní trávení volného času je rok od roku populárnější. Aby také ne. Životní styl většiny z nás je dnes náročný spíše duševně než fyzicky. Často jsm…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.