Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyčistit kamenné povrchy v interiéru

28. Září 2018

Kámen je unikátní přírodní materiál, který nadělá v interiéru plno parády. Jeho využití je rozmanité vzhledem k odolnosti materiálu. Nedovedeme si představit koupelnu bez kachliček, náš byt zkrášlují kuchyňské dekorativní předměty, sochy, fontánky, pracovní desky, parapety. Chceme-li, aby si přírodní kámen uchoval dlouho svou krásu a své vlastnosti, je potřeba se o něj řádně starat. Péče o kámen není nikterak složitá, je však potřeba brát úvahu typ kamene a jeho specifickou údržbu.

Co je potřeba

  • čisticí pomůcky
  • čisticí přípravky dle typu kamene 
1

Přírodní žula

Jak ošetřovat přírodní žulu? Ze žuly jsou vyrobeny například dlažby a obklady, kamenné konferenční stolky, žulové krby, parapety, kuchyňské desky, dřezy a jiné účelné předměty. Čištění a údržba produktů ze žuly je snadná. Můžete ji omývat a čistit běžnými prostředky, které se v domácnosti používají, musí však být bez obsahu písků (jakýchkoliv hrubých částic). Při velkém znečištění můžete použít i agresivnější čistidla s obsahem kyselých látek. Zde je však třeba značné opatrnosti, je vhodné si reakci kamene s čistidlem nejprve vyzkoušet na malé a nepříliš viditelné části.

2

Mramor zdobí interiér

Použití mramoru v interiéru je především na obklady, parapety, dlažby nebo dekorativní předměty. Povrch mramoru je nasákavý a je dobré jej ošetřovat speciálními impregnacemi, které mramor chrání před pohlcováním mastnoty a dalších nečistot. Mramor se nedoporučuje používat jako materiál pro kuchyňskou desku, neboť je náchylný na kyseliny, které jsou obsaženy v potravinách. Tyto kyseliny mramorový povrch poškozují. Jsou obsaženy v ovocných šťávách, octu, v mléce, pivu nebo vínu. Pro běžnou údržbu stačí voda s pH neutrálními čisticími prostředky. Na skvrny si můžete zakoupit speciální přípravky, které jsou k tomu určené. Na zvýšení lesku použijte speciální lešticí pasty s obsahem parafínových a syntetických vosků a palmových vosků. Mramorové podlahy z leštěného kamene udržujte vysáváním nebo zametáním, nejlépe tedy suchou cestou.

3

Onyx je prvkem luxusu

Je to vlastně polodrahokam. Je zastoupen v širokém spektru tónů od hnědé přes medovou, modrou, bílou, zelenou i rudou. Údržba skvostného kamene onyxu je jednoduchá, nevyžaduje zvláštní péči. Pouze otíráte suchým a čistým hadříkem.

4

Typy čističů

Na čištění žuly, mramoru můžete použít například Brio Top. Na lesklé kamenné plochy se používá například Tenax. Agresivnějším čistidlem s obsahem kyselin je PCI Grundreiniger sauer. S vysokou účinností odstraňuje silnější až extrémní typy znečištění.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat černý kořen
Černý kořen (neboli hadí mord španělský – latinsky pak  scorzonera hispanica) je druh kořenové zeleniny, která se na našich zahrádkách v sou…
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.