Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vykopat záhonek a zbavit ho plevele | Jak zkultivovat zahrádku

19. Březen 2018

Jak vykopat záhonek a zbavit ho plevele I rady a tipy. Zahradničení je oblíbenou kratochvílí mnoha z nás. Ať už jste začátečník, nebo ostřílený zahradník, nikdy neuškodí vědět, jak svou zahradu připravit na novou sezonu a zbavit se nechtěného plevele. Krásná a upravená zahrádka je vizitkou každého domu. Na zahradě můžete nejen odpočívat, ale také pěstovat květiny či suroviny pro potřeby vaší kuchyně. Každý zahradník se minimálně jednou za život dostane do situace, kdy by rád rozšířil možnosti své zahrady. Zkrocení džungle je práce náročná, nicméně ji zvládnete i bez pomoci zahradní firmy. Jak zkultivovat zahrádku, rozšířit její potenciál a ještě mít ze své práce dobrý pocit?

Co je potřeba

  • rýč
  • motyčka
  • pracovní rukavice
  • rostliny
  • srp/sekačka
  • konev
  • asistent
1

Začínáte-li ve zcela zarostlém terénu, neobejdete se bez sekačky, srpu a křovinořezu. Ve vysoké trávě a mlází by se vám záhonek doslova ztratil.

2

Jakmile máte posečeno, vezměte si k ruce rýč a motyčku. Vřele doporučujeme i nějakého dobrovolníka, který vám bude během celého procesu pomáhat. Také nezapomeňte na ochranné rukavice, které seženete v obchodě s pracovními oděvy.

3

V zahradě najděte místo, kam chcete svůj záhonek umístit. Pokud chcete, můžete jej vyznačit kolíky nebo klacíky, které zatlučete do země, ale pro celý proces nejsou nezbytné.

4

Vezměte rýč a celou vahou ho zabořte do země tak, abyste spolu se zeminou vytáhli kořeny rostlin. Váš pomocník následně motyčkou bude od rýče odhrnovat drny, ze kterých ručně odstraníte plevel.

5

Aby se plevel nevrátil ve velkém hned po prvním dešti, je nutné hlínu zbavovat plevele i s kořeny – a to opravdu důkladně. Kypření půdy rýčem a motyčkou také zajistí její větší úrodnost, protože kyslík se dostane i do nižších vrstev podloží. 

6

V místě, kam chcete zasadit připravenou rostlinu vykopejte důlek, do kterého nalijte malé množství vody. Rostlinu zasaďte a rukama udusejte hlínu kolem kořenů. Opět rostlinu zalijte.

7

Pokud zasazujete okrasnou rostlinu, zjistěte si, jaké má přirozené škůdce. Může se stát, že vám kořen rostliny sní myš, která danou rostlinu považuje za velkou lahůdku. Rostlinu ochráníte tak, že ji zasadíte i s plastovým květináčem ze zahradnictví. Po důkladném odplevelení bude i přesto nutné čas od času záhonek zkontrolovat a zbavit ho vyrážejících výhonků. Bude jich však mnohem méně než v případě, kdy celý proces zbavování plevele i s kořeny přeskočíte.

Autor: Katka
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
Jak zalévat zeleninový záhon
Jak zalévat zeleninový záhon | rady a tipy. V parných letních dnech je nutné zalévat okrasnou i zeleninovou zahradu. Pojďme si připomenout několik zás…
Jak a co udělat v květnu na zahradě
Květen je snad tím nejkrásnějším měsícem v zahradě, ale my touhle dobou máme obvykle tolik práce, že se málokdy zastavíme, abychom si vychutnali krásu…
Jak ošetřit trávník po zimě | tipy
Jak ošetřit trávník po zimě | tipy. Stejně, jako my lidé, i trávník ke svému životu potřebuje kyslík. Nepřítelem je mech, který se rychle rozrůstá a n…
Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou | rady a tipy. Jak již název napovídá, jedná se o rostlinu pocházející z Číny. Kustovnice je keřík dorůstající do…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.