Co je potřeba

  • rýč
  • motyčka
  • pracovní rukavice
  • rostliny
  • srp/sekačka
  • konev
  • asistent
1

Začínáte-li ve zcela zarostlém terénu, neobejdete se bez sekačky, srpu a křovinořezu. Ve vysoké trávě a mlází by se vám záhonek doslova ztratil.

2

Jakmile máte posečeno, vezměte si k ruce rýč a motyčku. Vřele doporučujeme i nějakého dobrovolníka, který vám bude během celého procesu pomáhat. Také nezapomeňte na ochranné rukavice, které seženete v obchodě s pracovními oděvy.

3

V zahradě najděte místo, kam chcete svůj záhonek umístit. Pokud chcete, můžete jej vyznačit kolíky nebo klacíky, které zatlučete do země, ale pro celý proces nejsou nezbytné.

4

Vezměte rýč a celou vahou ho zabořte do země tak, abyste spolu se zeminou vytáhli kořeny rostlin. Váš pomocník následně motyčkou bude od rýče odhrnovat drny, ze kterých ručně odstraníte plevel.

5

Aby se plevel nevrátil ve velkém hned po prvním dešti, je nutné hlínu zbavovat plevele i s kořeny – a to opravdu důkladně. Kypření půdy rýčem a motyčkou také zajistí její větší úrodnost, protože kyslík se dostane i do nižších vrstev podloží. 

6

V místě, kam chcete zasadit připravenou rostlinu vykopejte důlek, do kterého nalijte malé množství vody. Rostlinu zasaďte a rukama udusejte hlínu kolem kořenů. Opět rostlinu zalijte.

7

Pokud zasazujete okrasnou rostlinu, zjistěte si, jaké má přirozené škůdce. Může se stát, že vám kořen rostliny sní myš, která danou rostlinu považuje za velkou lahůdku. Rostlinu ochráníte tak, že ji zasadíte i s plastovým květináčem ze zahradnictví. Po důkladném odplevelení bude i přesto nutné čas od času záhonek zkontrolovat a zbavit ho vyrážejících výhonků. Bude jich však mnohem méně než v případě, kdy celý proces zbavování plevele i s kořeny přeskočíte.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
0
Zatím nehodnoceno