Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyměnit vypínač osvětlení

30. Listopad 2015

Vypínače osvětlení v bytech jsou v podstatě dva, na jeden či dva obvody, odborně se říká jedno či dvoupólový. Při jedno obvodovém jde o jedno zapnutí žárovky nebo jiného zdroje světla, u dvou obvodového i to, že je svítidlo více žárovkové a je rozděleno ta, že může svítit jedna či druhé polovina nebo obě současně.

1
1. Nejčastějším koncem vypínače je, že praskne vnitřní pružinka neboli pérko. Pružinka je stavěná na určitý počet vypnutí a zapnutí, ale jednou se stane, že již nevydrží. Pružinka se koupit nedá, takže musíme vyměnit vypínač celý. 2. Vypneme pojistky, to je základní krok, protože jinak může dojít k vážnému úrazu. 3. Menší šroubovák zasuneme pod svislý okraj vypínače, aby se uvolnila osička kolébky. 4. Vnitřní část vypínače drží na dvou šroubečkách. Ty šroubovákem uvolníme a pootočením vnitřku se přes kulaté otvory vnitřek vyjmeme. 5. Ze zdi do vypínače vedou dva vodiče (dráty), pokud je vypínač jednopólový, pokud je dvoupólový, tak tři. U novějších elektrických instalacích tři nebo čtyři, ale jeden z nich je zelený, to je uzemnění. 6. Uvolníme všechny vodiče a pamatujeme si, jak byly zašroubované. 7. Je-li vypínač barevně i tvarově odlišný, je třeba vyměnit i vnější rámeček. Ten je přichycen také dvěma šroubky, které šroubovákem trochu uvolníme a pootočením rámečku přes kulaté otvory a přes hlavičky šroubků sejmem. 8. Nyní následuje opačný proces, nejprve podle potřeby na stěnu montujeme rámeček. Do nového vnitřku vypínače uchytíme za hlavičky šroubů všechny vodiče tak, jak byly upevněny ve starém. Pokud je vypínač jednopólový, je to jednoduché, protože nemáme vlastně možnost, jak to splést, jen můžeme světlo přepólovat. 9. Pro dvoupólové vypínače platí, že když zaměníme vodiče, můžeme vyrazit pojistky. Ze zdi totiž vedou tři kabely, pokud byly stavení elektrikář šikovný, je jeden z nich třeba hnědý nebo jinak barevný, ale jen ne zelený nebo žlutozelený, to je vždy uzemnění. Takže tady je opatrnost důležitá. Pokud máme zkoušečku, můžeme kabely před zpětnou montáží překontrolovat, svítit by měly u dvoupolohového ty, které dáme každý na jednu stranu vnitřku, zbylý kabel, to je nulák, doprostřed. 10. Nahodíme pojistky. Pokud se svítidlo rozsvítilo, jsme šikovní. Pokud to zableskne a pojistky vyletí, měli jsme sice snahu, ale drátů bylo mnoho. Odšroubujeme kabely a dva přehodíme. Proces pak pokračuje nahozením pojistek a zkouškou zapnutí. Teď by se nemělo již nic stát. 11. Nezapomeneme zapojit i uzemnění, pokud ze zdi vychází zelený či žlutozelený kabel. 12. Vnitřek vypínače připevníme na zeď. Kolébku (či dvě, pokud jde o vypínač dvoupólový) nasadíme na jedné straně a druhou trochu odsuneme, abychom mohli zasunout i středovou osu kolébky do otvoru po straně rámečku. 13. Pokud nám osa kolébky zapadla a vypínač cvaká, můžeme zapnout pojistky a svítit. Práce s vypínačem je práce s elektrickým proudem, a ten je vždy nebezpečný, takže pokud se na výměnu necítíte, raději pozvěte odborníka.
Autor: chorche
Hodnocení
Radek Ekrt (neověřeno) | Út, 04/23/2019 - 01:38

Od té doby, co jsem si domů pořídil chytré osvětlení od Philipsu (mám na mysli ten jejich Hue systém) tak už klasické vypínače prakticky nepoužívám a osvětlení v celém domě ovládam hezky jednoduše přes telefon. Třeba v ložnici je to velmi praktické, protože když chce člověk zhasnout světlo, tak alespoň nemusí vstávat z postele. :-)

Tomáš Trkal (neověřeno) | Ne, 03/31/2019 - 09:08

Právě to s tou prasklou pružinkou ve vypínači se mi před pár dny stalo v obýváku. Všude v bytě mám ještě takové ty staré šedé vypínače, které najdete ve spoustě panelákových bytů. Vidím to tak, že se asi pustím do výměny všech, co v bytě mám, protože kdo ví jak dlouho ještě vydrží. Společně s nimi bych si mohl koupit i nová modernější bytová svítidla, protože ta, co mám doma by si už výměnu také zasloužila.

Další zajímavé články

Potřebujete větší auto pro převážení věcí? Potom může být dobrou volbou právě dodávka. A protože pořizovací cena nové dodávky není příliš nízká, je vh…
Zjistili jste, že i na povinném ručení můžete ušetřit a rádi byste přešli k jiné pojišťovně? A nejlépe co nejjednodušeji? Prozradíme vám, jak postupov…