Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít jackfruit

Jak využít jackfruit | rady a tipy. Jackfruit patří mezi exotické druhy ovoce s největšími plody. Toto ovoce pochází původně z Asie, je velmi zdravé a má mnoho způsobů využití. Dužina plodů se na příklad s oblibou používá jako náhrada masa, neboť jej připomíná svou texturou. Další možnosti využití Vám poradíme níže. Dozvíte se také, jakými léčivými účinky je tento druh ovoce známý.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Plody chlebovníku různolistého – jackfruit – rostou na stromech a dorůstají opravdu značných rozměrů (plod může vážit až 30 kg). Konzumuje se dužina, která skrývá velká semena. Chuť zralého jackfruitu je příjemně nasládlá a připomíná banány, nektarinky, fíky či ananas. Dá se však konzumovat i nezralý, v syrovém či tepelně upraveném stavu.

2

Dužinu méně zralých plodů je možné upravit na slano, slouží jako náhrada kuřecího masa, připravuje se z ní kari, polévky a další zeleninové pokrmy, nakládá se na kyselo, apod.

Na sladko se jackfruit konzumuje ve formě džemu, bývá součástí nejrůznějších dezertů a ovocných salátů, smoothie, džusů, apod. Sušený, proslazený jackfruit (u nás jej seženete na internetu) najde uplatnění jako cukrovinka a zároveň i přírodní lék proti mnoha zdravotním neduhům.

3

Jackfruit obsahuje velké množství vlákniny, vitamíny A a C, vápník, draslík, hořčík a další cenné látky. Konzumace tohoto ovoce je velmi přínosná pro naše zdraví, neboť mimo jiné podporuje imunitní systém, čistí organismus, zlepšuje trávení, podporuje tvorbu červených krvinek, pomáhá při cukrovce, snižuje krevní tlak, posiluje pevnost kostí, atd.

  • Jackfruit na našem trhu seženete třeba ve formě sladkého kompotu nebo neochucený, který slouží jako alternativa masa.
  • Semena jsou také jedlá, můžete je upéct a využít jako jedlé kaštany.
Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upravit jídelníček při dně | rady
Jak upravit jídelníček při dně | rady. Jak upravit jídelníček při nemoci králů – dně? Pár rad se vždycky hodí. Dna se rozvine při nadbytku kyseliny mo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.