Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zabezpečit rekreační objekt | rady

Jak zabezpečit rekreační objekt | rady

Jak zabezpečit rekreační objekt | rady. Máte chatu nebo jiné rekreační zařízení? Právě tyto objekty se často stávají terčem zlodějů. Ti jsou si totiž dobře vědomi toho, že zabezpečení těchto drobných nemovitostí někteří lidé podceňují. Existují přitom možnosti a jednoduché rady, které pomohou lépe chránit váš majetek.

Co je potřeba

chata
rekreační objekt

1

Stavíte-li chatu, provádíte-li její rekonstrukci nebo se k tomu teprve chystáte, nešetřete na mechanických zábranných prostředcích, jako jsou bezpečnostní dveře, zámky, uzamykatelné okenice či mříže. Tato bezpečnostní opatření často potenciální zloděje odradí, případně jim zabrání vstoupit do nemovitosti.

2

Při odjezdu z chaty nebo chalupy zkontrolujte všechny prostory, kterými by se mohla případná nežádoucí „návštěva“ dostat do vnitřních prostor stavby. Věnujte tedy pozornost všem stavebním otvorům (okna, dveře, verandy, sklepní vstupy) a ujistěte se, že jsou řádně zajištěny i přilehlé objekty vaší chaty. Vše zabezpečte také v případě, že odcházíte pouze na chvíli. Nikdy nenechávejte klíče pod rohožkou, v květináčích a na podobných místech.

3

Vysoké stromy či husté keře před rekreačním objektem usnadní případným zlodějům práci. Užitečná je také instalace světelného čidla. V případě, že se někdo bude pohybovat u haty, světlo se rozsvítí a prostor tak bude lépe kontrolovatelný.

4

V opuštěném, byť řádně zabezpečeném, objektu přesto nenechávejte žádné cenné věci. Zvláště pak při dlouhodobější nepřítomnosti (např. v zimním období). Nevystavujte zbytečně na obdiv svůj majetek uchovávaný uvnitř chaty, a to ani před sousedy. Cennější věci, které ve vašem rekreačním zařízení po dobu vaší nepřítomnosti přeci jen ponecháte, si pro jistotu nafoťte, u elektronických přístrojů si poznačte jejich výrobní čísla. V případě vloupání či krádeže bude tato dokumentace sloužit jako důkaz a pomoc pro policii i pojišťovnu.

5

O svou chatu a její okolí dbejte v průběhu celého roku. Neposekaná tráva, neupravené záhony, nepohrabané listí napovídá, že majitelé objekt pravidelně nekontrolují. Užitečné je chatu či rekreační zařízení občas navštívit také v zimě. Uklizený sníh navodí zdání časté přítomnosti majitelů objektu a je větší naděje, že si zloděj svůj záměr rozmyslí. Pokud možno, nastavte v předsíni či v jiné viditelné místnosti světelný spínač. Také rozsvícené světlo uvnitř objektu může zloděje odradit od vloupání.

6

Snažte se udržovat dobré vztahy s majiteli sousedních chat. Vyměňte si kontaktní údaje (telefonní čísla, e-maily). Pokud je to možné, domluvte se na vzájemné kontrole objektů. Policie také radí, abyste si při pobytu na vaší chatě všímali pohybu neznámých lidí a automobilů. Tyto informace pak mohou být cenným vodítkem pro policejní vyšetřovatele.

7

Mějte objekt pojištěný jak proti přírodním vlivům, požárům, tak proti krádeži. Pokud vás přeci jen potká nějaká nemilá příhoda, následky pak budou o něco méně nepříjemné.

Tipy

  • Pokud nedaleko vaší chaty uvidíte policisty, nebojte se, že jste byli vy nebo některý ze sousedů vykradeni. Policie provádí preventivní návštěvy rekreačních oblastí a snaží se tak majetkové kriminalitě předcházet.
  • Pro své rekreační zařízení můžete od Policie ČR získat varovnou samolepku s textem: „Tento objekt je střežen Policií ČR“. Blíže se informujte na policejních služebnách.

Varování

Pokud přesto zjistíte, že vaši chatu zloděj jen navštívil, zavolejte ihned policii. Na žádné věci nesahejte a nezdržujte se uvnitř objektu.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na nákup v second handu | tipy
Jak na nákup v second handu | tipy
Jak na nákup v second handu | tipy. Nakupování v second handu je českým fenoménem. Second handy lidé vyhledávají i proto, že lze v nich nakoupit luxus…
Jak zazimovat chatu a chalupu | rady
Jak zazimovat chatu a chalupu | rady
Jak zazimovat chatu a chalupu | rady. Zazimování chat a chalup je zcela nezbytnou činností, které se žádný chalupář nesmí vyvarovat. Jedině zazimování…
Jak získat nebankovní hypotéku | rady
Jak získat nebankovní hypotéku | rady
Jak získat nebankovní hypotéku | rady. Nebankovní hypoteční úvěry jsou střednědobé až dlouhodobé půjčky, které poskytují finanční instituce, soukromé…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.