Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvládat stresové situace

Jak zvládat stresové situace

Jak zvládat stresové situace | rady a tipy. Zažíváte nepříjemné stavy, kdy máte pocit, že úkoly buď nezvládáte, nestíháte nebo se bojíte, že se se Vám něco vymkne z rukou? Pokud jste podráždění a náladoví, nebo dokonce trpíte návaly vzteku, pak na sobě pozorujete důsledky již vzniklého stresu. Jak zvládat stresové situace?

1

Najděte příčinu

Vše má své důvody. Zamyslete se nad tím, co Vás nejvíce rozhodilo. Může se jednat o určité činnosti, zaměstnání nebo složité vztahy. Snažte se problém vyřešit a eliminovat stresové faktory.

Zrovna tak přemýšlejte nad situacemi, které Vás teprve čekají. Pokud máte tušení, že Vám například nějaká schůzka nebude dělat dobře, zvažte, jestli je opravdu nutné na ni jít. Pochopitelně každý musí plnit určité povinnosti, ale v tomto kroku jde spíše o to nenechat se zbytečně vmanévrovat do nepříjemných situací, když je můžete odmítnout. Rozlišujte, kdy něco skutečně musíte a kdy si jen myslíte, že „musíte“.

2

Rozumně plánujte

Jestli jste si uvědomili, že příčinou stresu je časový tlak, pak může být řešením rozumnější plánování úkolů. Nesnažte se zaplnit každičkou chvilku Vašeho dne nějakou povinností, protože jakmile se už dopoledne opozdíte, povede to k pocitu selhání, protože jste ve skluzu. Naproti tomu si vyberte vždy nejdůležitější věci, které je potřeba zařídit. Když budete mít jasně stanovené priority, přestanete tápat, co vyřídit nejdříve.

3

Žijte zdravě a relaxujte

Nezapomeňte se pravidelně hýbat a vyhradit si čas na spánek. Absence obou vede k prohlubování stresu. Když si odpočinete, budete schopni stresu lépe čelit. Cvičení nejen že odvede Vaši pozornost, jelikož se soustředíte na své tělo, ale navíc také dovede snížit hladinu kortizolu, která se stresem zvyšuje.

Zařaďte do svého života více aktivit, které Vám přinášejí radost. Udělejte si čas na své koníčky, to je totiž ideální činnost proti stresu. Zkusit můžete i řízenou meditaci.

4

Vyhledejte psychologa

Procházíte-li těžším životním obdobím, nebojte se vyhledat radu psychologa. Stresem prochází spousta lidí, takže v tom rozhodně nejste sami. Bojíte se okolí? Dnes je návštěvě poradny společnost více otevřená, nejde tedy rozhodně o žádnou ostudu. Navíc to nemusíte nikomu hlásit a vždy si uvědomte, že rozhodnutí činíte pro vlastní dobro.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si najít dobrého psychologa | rady
Jak si najít dobrého psychologa | rady
Jak si najít dobrého psychologa | rady. Psycholog nám může pomoci v těžkých životních situacích, v oblasti partnerských vtahů či například v…
Jak se naučit psát I rady a tipy
Jak se naučit psát I rady a tipy
Jak se naučit psát I rady a tipy. Umění psát je v dnešní době velmi ceněným nástrojem, díky kterému můžete získat mnoho zajímavých příležitostí. Máte…
Jak cvičit paměť | rady
Jak cvičit paměť | rady
Jak cvičit paměť | rady. Paměť je složitý proces funkce mozku. Vlivem této mozkové schopnosti a jeho funkce mohou být naše postřehy, prožitky, poznatk…
Jak napsat fejeton | radyJak napsat fejeton | rady
Jak napsat fejeton | rady
Jak napsat fejeton | rady. Fejeton je publicistický žánr, který dnes často najdeme v denním tisku. Je užíván jako protějšek k hlavnímu článku nebo tém…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.